Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyində Xocalı faciəsinin 25 illiyi münasibəti ilə anım mərasimi keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyində Xocalı faciəsinin 25 illiyi münasibəti ilə anım mərasimi keçirilib. Mərasimdə macar ictimaiyyətinin nümayəndələri, mətbuat təmsilçiləri, diplomatik korpusun üzvləri, Budapeştdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr və Azərbaycan diasporunun üzvləri iştirak ediblər.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Səfirliyin müşaviri Qalib Həsənov 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni separatçılarının tarixi Azərbaycan şəhərində dinc əhaliyə qarşı törətdikləri vəhşilik haqqında ətraflı məlumat verib. Xocalıda yaşanan insanlıq dramını  XX əsrin ən dəhşətli etnik soyqırımlarından biri kimi dəyərləndirib.
Budapeşt Biznes Məktəbinin azərbaycanlı magistri Emil Novruzov Xocalı soyqırımı ilə bağlı özünün ingilis dilində hazırladığı video-təqdimatı nümayiş etdirib.
Budapeştdəki Azərbaycan diasporunun fəal üzvlərindən biri, Macarıstan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Svetlana Abdullayeva Xocalı həqiqətlərinin Macarıstana və digər Avropa ölkələrinə çatdırılması sahəsində xaricdə yaşayan soydaşlarımızın indiyə qədər gördükləri və görməli olduqları işlərdən bəhs edib.
Türkiyənin Macarıstandakı Səfirliyinin birinci müşaviri Əlaəddin Çarık Dağlıq Qarabağ münaqişəsi başlayan gündən Türkiyənin hər zaman Azərbaycanın yanında olduğunu bildirib. Xocalı soyqırımının 25 illiyi münasibəti ilə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin xüsusi bəyanatla çıxış etdiyini, ölkə miqyasında Azərbaycanla həmrəylik və Xocalı qurbanlarını anım mərasimlərinin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra  anım mərasiminin iştirakçılarına belçikalı rejissor Mişel İvorun çəkdiyi “Ağdam. 5 fraqment” sənədli filmi təqdim olunub. Taleyinə Xocalıdan da az müsibət düşməyən qədim Azərbaycan şəhərinin və onun sadə sakinlərinin erməni işğalı nəticəsində məruz qaldıqları dəhşətlər heç kimi laqeyd buraxmayıb.
Tədbirin sonunda çıxış edən səfir Vilayət Quliyev anım mərasiminə toplaşanlara təşəkkürünü bildirib. Macarıstanın Döndöş və Tisevaşvari şəhərlərinin işğal altında olan Azərbaycan şəhərləri Şuşa və Ağdamla qardaşlaşdığını xatırladan səfir bunun macar xalqının və dövlətinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə münasibətinin ifadəsi olduğunu diqqətə çatdırıb. Xocalı soyqırımını xüsusi bir qəddarlıq və amansızlıqla hazırlayıb həyata keçirənlərin indiki Ermənistan rəhbərliyində təmsil olunduğunu xatırladan səfir bu yolla onların Azərbaycan xalqının mübarizə əzmini qırmaq istədiklərinə diqqət çəkib. Lakin düşmənin məkrinin baş tutmadığını, Xocalı soyqırımının hər bir azərbaycanlının ürəyində haqlı intiqam hissi alovlandırdığını qeyd edib və işğal altındakı bütün torpaqlarımızın mütləq azad ediləcəyinə inamını bildirib.
Anım mərasimi çərçivəsində həm də tarix elmləri doktoru, Milli Məclisin keçmiş üzvü  Həvva Məmmədovanın macar dilinə tərcümə edilmiş “Xocalı soyqırımı” kitabı iştirakçılara təqdim olunub.

The commemoration event of the Khojaly Genocide was organized by the Embassy of Azerbaijan in Hungary
The commemoration event was organized by the Embassy of Azerbaijan in Hungary on February 24, 2017 and aimed to bring together the Azerbaijani Community of Hungary to remember the Khojaly Genocide which happened exactly 25 years ago. The members of the Azerbaijani-Hungarian Youth Union, representatives of diplomatic corps, Diaspora, entrepreneurs, journalists and other guests attended this event.
During the organized event it was noted by counselor Qalib Hasanov that the Khojaly massacre was an integral part of the Armenian aggressive and genocide policy against Azerbaijan which resulted in severe and gross violation of international legal norms and principles, as well as of human rights and freedoms that entered in the world history as a bloody tragedy. At the night from 25th to 26th February of 1992, the crime committed in Khojaly city by Armenian armed forces must be recognized as genocide from the international law perspectives.
The Azerbaijani magistrate of Budapest Business School Emil Novruzov demonstrated the slide show about Khojaly Genocide in English language.
One of the members of Azerbaijani Diaspora in Hungary, the chairwoman of the Hungary-Azerbaijan Friendship society Svetlana Abdullayeva told to the audience about the works which has done and must be done by compatriots to deliver information about massacre to Hungary and other European countries.
The first counselor of the Embassy of Turkey in Hungary Aladdin Charik noted that Turkey supported Azerbaijan since the conflict in Nagorno-Karabakh had started. He also informed the audience that the special statement regarding 25th anniversary of the Khojaly massacre was made by the Parliament of the Turkey.
Later on, there was presented the documentary film “Agdam. 5 fragments” directed by Belgian producer Michel Ivor.
At the end of the event the Ambassador Vilayat Guliyev expressed his gratitude to the event participants and mentioned that Gyöngyös and Tiszavasvári, cities of Hungary are twin-cities with Shusha and Agdam, the cities of Azerbaijan which are under occupation. Ambassador stated that this is an expression of Hungarian people and Hungarian government to the Armenian-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The Ambassador reminded that the Khojaly Genocide was prepared and implemented with a special cruelty and ruthlessness by people who represent the leadership of Armenia at the moment and they wanted to break the morale and fighting qualities of the people of Azerbaijan by this way. But insidiousness of the enemy failed, the Khojaly genocide burns in the heart of every Azerbaijani people and is the belief for undoubted liberation of all occupied territories of the motherland.
During the event the translated to Hungarian language the book “Khojaly Genocide” of the Doctor of historical sciences, the former member of the Parliament Havva Mammadova was presented to participants.