Azərbaycanlı alimin "Xocalı soyqırımı" kitabı macar dilində nəşr olunub
Çağdaş insanlıq tarixindəki ən amansız və dəhşətli hadisələrdən biri – erməni separatçılarının törətdikləri Xocalı soyqırımının 25 illiyi münasibəti ilə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyi tarix elmləri doktoru, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sabiq deputatı Havva Məmmədovanın “Xocalı soyqırımı” kitabını macar dilində nəşr etmişdir. İndiyə qədər bir sıra dillərə tərcümə olunan bu əsər 1992-ci ilin fevral ayında tarixi Azərbaycan şəhərində yaşanan insanlıq dramının bütün dəhşətlərini əks etdirir. Kitaba Xocalı qurbanlarının tam siyahısı və erməni vəhşiliyini göstərən çoxsaylı illüstrativ material əlavə olunmuşdur. Səfir Vilayət Quliyevin yazdığı əhatəli müqəddimədə  Xocalı soyqırımının memarı olan müasir Ermənistan rəhbərliyinin yalnız Azərbaycan xalqı deyil, insanlıq və müasir sivilizasiya qarşısında, bəşəri dəyərlər qarşısında məsuliyyət və cavabdehlik məsələsi qaldırılır.
Bir sıra macar saytları artıq kitabdan Xocalı soyqırımı şahidlərinin və xarici media nümayəndələrinin şahid ifadələrini öz səhifələrində yerləşdirmişlər. Əsərin macar dilində nəşri haqqında ölkənin aparıcı mətbuat orqanlarından biri olan “Madyar Hirlap” qəzetində ayrıca məlumat verilmişdir.
Kitabın bütün tirajının Macarıstan Parlamentinin üzvləri, mətbuat və qeyri-hökumət  təşkilatlarının nümayəndələri, kitabxanalar və ayrı-ayrı tanınmış ictimai-siyasi xadimlər arasında yayılması nəzərdə tutulur.

The book “Khojaly genocide” of Azerbaijani scientist Havva Mammadova was published in Hungarian language
On the occasion of the 25 anniversary of the Khojaly genocide - one of the most brutal and terrible events in the modern history of humanity committed by Armenian separatists, the Embassy of Azerbaijan in Hungary published the book "Khojaly genocide" in Hungarian language written by doctor of historical sciences, the former member of the Parliament of the Republic of Azerbaijan Havva Mammadova.
Until now this book which indicates all the horrors of the drama of humanity occurred in historical city of Azerbaijan in February, 1992 has been translated into several languages. Full list of victims of Khojaly and the numerous illustrative materials about atrocities made by Armenians were added in the book. In the comprehensive foreword written by Ambassador Vilayat Guliyev the leaders of Armenia, the architects of Khojaly genocide were called for responsibility and amenability in front of not only Azerbaijani people and in front of humanity, modern civilization and universal values. Already a number of Hungarian and foreign media published the witness testimonies of Khojaly genocide on their pages taken from the book. One of the leading media of the country, the newspaper "Magyar Hirlap" also published the information about this book. All copies of the book are planned to be distributed to members of the Hungarian Parliament, media, representatives of NGOs, libraries and some prominent political figures.