Mətbuat şərhi 31 may 2024
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Minaların ətraf mühitə təsirinin azaldılması – Təhlükəsiz və yaşıl gələcək üçün resursların səfərbər olunması” mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçılarına müraciəti
Hörmətli konfrans iştirakçıları!
Sizi “Minaların ətraf mühitə təsirinin azaldılması – Təhlükəsiz və yaşıl gələcək üçün resursların səfərbər olunması” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın açılışı münasibətilə salamlayıram.
Bu gün mina və partlamamış hərbi sursatlar hələ də dünyanın bir çox ölkəsində insan təhlükəsizliyini təhdid edən kəskin problemlərdən biridir. Müharibə bitdikdən on illər sonra belə insanların həyatını təhlükəyə atmaqla yanaşı, minalar sosial-iqtisadi inkişafa, ətraf mühitə, mədəni irsə, münaqişədən sonrakı bərpa və inkişaf təşəbbüslərinə və nəticə etibarilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq səylərinə ciddi şəkildə mane olur.
Mina partlayışları insanların həyatına təhlükə yaratmaqla və ümumiyyətlə yaşamaq hüququnu sual altına qoymaqla bərabər ətraf mühitə də böyük ziyan vurur. Belə ki, partlayışlar zamanı yaranan plastik tullantılar ekoloji fəsadlara səbəb olaraq torpaqların strukturuna mənfi təsir göstərir. Uzun müddət torpağın içində qalan minalar zərərli kimyəvi reaksiyalara gətirib çıxarır. Minalara görə istifadə olunmayan torpaqlar təbii eroziyaya və aşınmaya məruz qalır. Bu baxımdan, bugünkü konfransın Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29 öncəsi təşkil edilməsi xüsusi önəm daşıyır.
Azərbaycan 30 ilə yaxın davam edən münaqişə və torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalı nəticəsində ərazilərinin minalarla çirklənməsi problemindən əziyyət çəkir və dünyada minalarla ən çox çirklənmiş ölkələr sırasındadır. Ölkə ərazisinin təxminən 12 faizi ilkin qiymətləndirmələrə görə 1,5 milyon mina və naməlum sayda partlamamış hərbi sursatlarla çirkləndirilib.
Müharibənin 2020-ci ildə başa çatmasından bu günə qədər əksəriyyəti mülki olan 361 vətəndaşımız mina qurbanı olmuş, onlardan 68-i həlak olmuş, 293-ü isə ağır yaralanmışdır. Ümumilikdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün başladığı dövrdən indiyədək 3400-dən çox vətəndaşımız minalardan zərər çəkmişdir, onlardan 358-ni uşaqlar, 38-ni isə qadınlar təşkil edir. Mina qurbanlarının sayının gündən-günə artmasının əsas səbəbləri sırasında Ermənistanın Azərbaycan ərazisində basdırdığı minaların dəqiq xəritələrini təqdim etməkdən imtina etməsi, keçmiş təmas xəttinin arxasında yerləşən yollara, qəbiristanlıqlara, mülki təyinatlı digər obyektlərə tələ xarakterli minalar yerləşdirməsidir. 2020-ci ildən 2023-cü ilə qədər uzunluğu 500 kilometrədək olan yeni minalanmış zonalar yaradılmış, yenidən Azərbaycanın ərazisinə minalar basdırılmışdır. Bunun məsuliyyəti Ermənistanın üzərinə düşür.
Minaların təmizlənməsində üzləşdiyimiz çətinliklər, eyni zamanda, yenidənqurma və bərpa işlərinə əngəl yaradır, 800 min keçmiş məcburi köçkünün öz evlərinə qayıtmasına ciddi maneə törədir.
Humanitar minatəmizləmə Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir və onun təməli Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qoyulmuşdur. Hazırda ölkəmizdə humanitar minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən əsas qurum Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi – ANAMA-dır.
Bu günə qədər aparılan minatəmizləmə prosesi nəticəsində 140 min hektara yaxın sahə 119 min 946 mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənib. Lakin minalanmış ərazilər bundan daha genişdir. Minaları yerləşdirmək asan, onları təmizləmək isə qat-qat çətin və mürəkkəb prosesdir. Azərbaycan bu məqsədlə qısa müddət ərzində bütün gücünü səfərbər edərək dünyada tətbiq olunan ən müasir və qabaqcıl texnologiyalardan istifadə edir. Minatəmizləmə sahəsində səmərəliliyin artırılması üçün tərəfimizdən davamlı şəkildə müvafiq işlər görülür və hazırda imkanlarımız əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli artmışdır. Azərbaycanda ötən ildən başlayaraq qadın minatəmizləyən qrupları da fəaliyyətə başlamışdır.
Ölkəmiz humanitar minatəmizləmə fəaliyyətini demək olar ki, tam şəkildə öz resursları hesabına həyata keçirir. Minaların humanitar fəsadlarının aradan qaldırılması, torpaqların minalardan təmizlənməsi üçün beynəlxalq ictimaiyyətin adekvat siyasi və praktiki dəstəyi mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan öz mina probleminə paralel olaraq, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini bu məsələyə cəlb etmək üçün çoxsaylı təşəbbüslərlə çıxış edib. Bildiyiniz kimi, keçən il ölkəmiz humanitar minatəmizləməni 18-ci Milli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi olaraq rəsmən elan etmişdir və bu məsələnin BMT-nin qlobal 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi kimi qəbul edilməsi istiqamətində tərəfimizdən davamlı iş aparılır. Eyni zamanda, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində humanitar minatəmizləmə üzrə xüsusi əlaqə qrupunun yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Qrup ötən ilin sentyabr ayında fəaliyyətə başlayıb.
Azərbaycanın təşəbbüsü ilə “Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında” 1954-cü il tarixli Haaqa Konvensiyasına Tərəf Ölkələrin 2023-cü ildə keçirilmiş 15-ci görüşündə “Minaların mədəni irsə təsiri” ilə bağlı qətnamə qəbul edilmişdir. Azərbaycan tərəfi bu mühüm qətnamənin davamı olaraq cari ilin may ayında Ağdamda “Minaların və partlamamış hərbi sursatların mədəni mülkiyyətə təsiri” mövzusunda xüsusi konfrans təşkil etmişdir.
Ölkəmiz son üç ildə BMT ilə birlikdə mina mövzusuna həsr edilmiş bir sıra beynəlxalq konfranslar keçirmişdir. Bu tədbirlər minaya qarşı fəaliyyət məsələlərinə dair əsas müzakirə platformaları olmaqla yanaşı, müasir dövrdə bəşəriyyəti narahat edən bu vacib problemə diqqətin artırılmasına xidmət edir. Hazırda Azərbaycan BMT ilə birlikdə mina fəaliyyətinin tədrisi üçün “Mükəmməllik Mərkəzi”nin yaradılması istiqamətində iş aparır. Konfrans çərçivəsində ANAMA və BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında niyyət sənədi imzalanacaqdır. Bu əlamətdar hadisə Azərbaycanın bu sahədə öz təcrübəsini oxşar problemlərlə üzləşən digər ölkələrlə bölüşməyinə də kömək edəcəkdir.
Bugünkü tədbir Azərbaycanın müasir dövrün çağırışlarından olan mina ilə mübarizə əzmini nümayiş etdirir. İnanıram ki, konfrans mina probleminin, onun törətdiyi bütün, o cümlədən ekoloji fəsadların aradan qaldırılması imkanlarının müzakirəsinə, habelə mina fəaliyyəti sahəsində qabaqcıl təcrübə mübadiləsinə töhfə verəcəkdir.

Address of the President of the Republic of Azerbaijan to the participants of the International Conference themed “Mitigating Environmental Impact of Landmines: Resource Mobilization for Safe and Green Future”
Dear Conference participants,
I welcome you on the occasion of the opening of the International Conference themed “Mitigating Environmental Impact of Landmines: Resource Mobilization for Safe and Green Future”.
Today, mines and unexploded ordnance continue to remain an acute problem posing threat to people’s security across many countries. Along with jeopardizing human life, the mines seriously challenge socioeconomic development, damage the environment and cultural heritage, hinder post-war recovery and development initiatives, and ultimately impede the Sustainable Development Goals, even decades after wars have ended.
While mine explosions pose a threat to people’s lives and put their very right to live into question, they also significantly damage the environment. Plastic waste resulting from an explosion entails environmental consequences by negatively impacting soil structure. Mines that remain unearthed for a long time can lead to hazardous chemical reactions. The soil not in use due to threat of mines is subjected to erosion and abrasion. Therefore, it is particularly significant that today’s conference is organized in the run-up to the 29th Session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change – COP29, which Azerbaijan will host.
Azerbaijan is bearing the brunt of a 30-year long conflict and occupation of its lands by Armenia, suffering from mine pollution problem and stands among the most mine-polluted countries of the world. According to initial estimates, roughly 12 percent of the country’s territory is polluted by 1.5 million mines and an unknown number of unexploded ordnances.
Since the end of the war in 2020, 361 of our citizens, mostly civilians, have fallen victim to mine explosion, resulting in 68 deaths and 293 severe injuries. Overall, since the beginning of Armenia’s aggression against Azerbaijan, over 3400 of our citizens have suffered from mines, including 358 children and 38 women. The steady increase in the number of mine victims is associated with Armenia’s refusal to provide the accurate maps of the mines it planted across Azerbaijan’s territory, and with placing booby traps along the roads, cemeteries, and other civilian facilities located behind the former line of contact. From 2020 to 2023, new mine zones were created stretching up to 500 kilometers, new mines had been planted in Azerbaijan. Responsibility for that rests with Armenia.
Challenges we face on demining also hamper our development and recovery efforts, creating serious obstacles for the return of 800 thousand formerly displaced persons.
Humanitarian demining is among the top priorities of Azerbaijan’s state policies, and the foundation of that was laid by the National Leader of the Azerbaijani people – Heydar Aliyev. Today, the primary body in charge of humanitarian demining in Azerbaijan is the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan – ANAMA.
So far, some 140 thousand hectares have been cleared of 119,946 mines and unexploded ordnances. Yet, mined areas stretch far beyond that. Mines are easy to plant but mine clearance is much more difficult and complex process. In a short span of time, Azerbaijan has mobilized all its strength, and is using the most advanced and cutting-edge technologies available worldwide. We are implementing measures to enhance efficiency in mine clearance, and our capabilities have significantly improved compared to previous years. All-women demining teams have also been deployed since last year.
Our country is implementing humanitarian demining at its own expense. Adequate political and practical support from the international community for mitigating humanitarian consequences of mines and demining the affected areas are of utmost significance.
While addressing its mine problem, Azerbaijan has simultaneously launched multiple initiatives to rivet the international community’s attention to this matter. As you may know, last year our country has officially declared humanitarian demining as the 18th National Sustainable Development Goal, and we are working to ensure the recognition of this issue as the UN’s Global 18th SDG. In the meantime, Azerbaijan has launched an initiative to establish a Special Contact Group on Humanitarian Demining within the Non-Aligned Movement. The Contact Group has begun operating since last September.
At the 15th meeting of the states-parties to the “1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict,” held in 2023, a resolution titled “The Impact of Mines on Cultural Heritage” was adopted upon Azerbaijan’s initiative. As a follow-up to this momentous resolution, Azerbaijan hosted a special conference in Aghdam this May, themed “The Impact of Mines and Unexploded Ordnance on Cultural Property.”
In the past three years, our country has hosted a number of international conferences, in collaboration with the UN, dedicated to the subject of mines. Along with being leading platforms for the discussion of mine action matters, these events draw greater attention to this significant problem that troubles humanity in the modern era. Presently, Azerbaijan is working with the UN to establish the “Center of Excellence” to provide education on the mine action. A letter of intent is due to be signed between the ANAMA and the UN Development Programme on the sidelines of this Conference. This notable development will allow Azerbaijan to share its expertise with the countries that face similar problems.
Today’s event demonstrates Azerbaijan’s determination to tackle the mine issue, one of the challenges of modern times. I believe that this conference will contribute to addressing the problem of mines and their consequences, including the environmental impact, as well as to the exchange of advanced experience in the area of the mine action.