Mətbuat şərhi 20 yanvar 2025
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar BƏYANATI
Azərbaycan xalqının milli azadlıq ruhunun, müstəqillik arzusunun qarşısının alınması məqsədilə keçmiş SSRİ qoşunlarının 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə mülki əhaliyə qarşı amansızcasına törətdiyi qanlı hadisədən – 20 Yanvar faciəsindən 35 il ötür.
Ölkəmizə qarşı keçmiş SSRİ rəhbərliyinin qərəzli münasibətinə, tarixi torpaqlarımız olan indiki Ermənistanın ərazisindən azərbaycanlıların deportasiyasına və Azərbaycana qarşı Ermənistanın əsassız ərazi iddialarına etiraz edən xalqımızın iradəsini qırmaq üçün insanlıq əleyhinə törədilmiş bu ağır cinayət nəticəsində Bakıda və respublikamızın digər bir neçə rayon və şəhərlərində qadınlar, uşaqlar və qocalar da daxil olmaqla 150 nəfər dinc sakin öldürülmüş, 744 nəfər yaralanmış, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilmişdir.
Həmin gün azadlıq naminə meydanlara çıxan xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsi olmaqla yanaşı, silahsız insanların qorxmadan şərəf və ləyaqətlə azadlıq uğrunda mübarizə apardığı tarixi bir gündür. Günahsız insanlara qarşı vəhşicəsinə törədilmiş terror aktına baxmayaraq, Azərbaycan xalqı öz müstəqilliyinə qovuşmuşdur.
Xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev təzyiqlərə və həyatına yarana biləcək təhlükəyə baxmayaraq, 1990-cı il 21 yanvar tarixində ailə üzvləri ilə birlikdə Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirmiş, sərt bəyanat verərək bu ağır cinayətin SSRİ rəhbərliyi tərəfindən törədildiyini dünya ictimaiyyətinə çatdırmışdır. Yalnız Ulu Öndər Heydər Əliyev yenidən ölkə rəhbərliyinə qayıtdıqdan sonra 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildi.
Beynəlxalq təşkilatların və dünya ictimaiyyətinin həmin dövrdə bu hadisənin törədilməsini qınamaması daha sonra ermənilər tərəfindən torpaqlarımızın işğal olunmasına və xalqımıza qarşı soyqırımı aktlarının törədilməsinə rəvac vermişdir.
Ovaxtkı SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə icra olunmuş insanlıq əleyhinə cinayət nəticəsində BMT-nin Nizamnaməsi, beynəlxalq hüququn ümumtanınmış norma
və prinsipləri, o cümlədən keçmiş Sovet İttifaqının iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələrin tələbləri kobud şəkildə pozulmuş və insan hüquqları ciddi şəkildə tapdalanmışdır.
Lakin təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə dəfələrlə müraciətlər edilməsinə baxmayaraq, insanlıq əleyhinə törədilmiş bu cinayətə hələ də hüquqi qiymət verilməmiş, həmin qanlı cinayəti törətmiş şəxslər məsuliyyətdən kənarda qalmışlar.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, beynəlxalq cinayətlərin ən ağır növlərindən biri olan insanlıq əleyhinə cinayət kimi 20 Yanvar hadisələrinin tövsif edilməsini və bu cinayətləri törətmiş hərbi qulluqçularla yanaşı, onların icrasına əmr verən şəxslərin də cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasını təmin etmək üçün beynəlxalq təşkilatları və dünya ictimaiyyətini ədalətli mövqe nümayiş etdirməyə çağırıram.

THE STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding the 35th anniversary of the January 20, 1990 Tragedy
It has been 35 years since the January 20 tragedy – a bloody event that was mercilessly committed against an unarmed population by the former USSR armed forces on the night of January 19 to 20, 1990, in order to suppress the spirit of national freedom and the desire for independence of the people of Azerbaijan.
In order to break the will of our people protesting against the biased attitude of the former USSR leadership towards our country, the deportation of Azerbaijanis from our historical lands, which is now the territory of present-day Armenia, and unfounded territorial claims of Armenia against Azerbaijan, as a result of this heinous crime against humanity, 150 innocent people, including women, children, and the elderly, in Baku and several other districts and cities of our republic were murdered, 744 people were injured, and 841 individuals were unlawfully detained.
That day is not only a heroic chronicle of our people who took to the squares for the sake of freedom but also a historical day when unarmed people, with a desire for freedom, courageously and honorably fought for liberty. Despite the brutal terror act committed against innocent people, the Azerbaijani people succeeded in gaining their independence.
The National Leader of our people, Heydar Aliyev, with his family members, arrived at Azerbaijan’s Permanent Mission in Moscow on January 21 despite the pressures and potential threats to his life. He held a press conference, issued a strong statement, and informed the international community that this grave crime had been committed by the leadership of the USSR. It was only after the Great Leader Heydar Aliyev returned to the country’s leadership that, in 1994, political and legal assessments were made regarding the January 20 events.
The failure of international organizations and the world community to condemn the commission of this event at that time later paved the way for the occupation of our lands by Armenians and the perpetration of acts of genocide against our people.
As a result of the crime against humanity perpetuated under the instruction of the former USSR leadership, the provisions of the UN Charter, the universally recognized norms and principles of international law, as well as, the requirements of
the international treaties, to which the former Soviet Union was a party, have been seriously infringed and human rights have been grossly violated.
However, with regret, we would like to inform that in spite of numerous appeals to international organizations and the global community, this crime against humanity has yet to be given legal evaluation, and those who committed this heinous crime have not been held accountable.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I urge international organizations and the world community to interpret incidents that occurred on 20 January as a crime against humanity, one of the gravest forms of international crimes and to take just stance to ensure that military personnel who committed these crimes, along with those who ordered the execution of these acts are also held criminally accountable.