Mətbuat şərhi 15 sentyabr 2021
Azərbaycana giriş qaydaları COVID-19 pandemiyası zamanı Azərbaycana səfər edən sərnişinlərin diqqətinə.
Bu uçuşlarda siyahıda olan aşağıdakı şəxslərə icazə verilir:
Azərbaycan vətəndaşları;
Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici ölkə səfirliklərinin və konsulluqlarının rəhbərləri və əməkdaşları və onların ailə üzvləri;
Valideynləri, bacı -qardaşları, həyat yoldaşları, uşaqları, babaları və nəvələri Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan xarici vətəndaşlar, həmçinin həmin sərnişinlərin ailə üzvləri (valideynlər, həyat yoldaşı və ya uşaqları);
Azərbaycanda iş icazəsi olan xarici vətəndaşlar;
Azərbaycanda müvəqqəti və ya daimi yaşamaq icazəsi olan xarici vətəndaşlar;
Yuxarıda göstərilən sərnişin kateqoriyasına əlavə olaraq Rusiya, Türkiyə, ABŞ, Bəhreyn, BƏƏ, Birləşmiş Krallıq, İsrail, Macarıstan, Qətər, Almaniya, Avstriya, Belçika, Çexiya, Danimarka, İrlandiya, İspaniya, İsveç, İsveçrə, Kanada, Lüksemburq, Malta, Hollandiya, Polşa, Portuqaliya, Serbiya, Sinqapur, Sloveniya, Slovakiya, Yunanıstan, Çin, Estoniya, Finlandiya, Fransa, Hong Kong, Xorvatiya, İslandiya, İtaliya, Latviya, Litva, Malayziya, Səudiyyə Ərəbistan və Yaponiya da Azərbaycan Respublikasının pasport və viza qaydalarına və aşağıda göstərilən şərtlərə uyğun olaraq hava yollarının xüsusi uçuşlarına qəbul ediləcəkdir:
18 yaşdan yuxarı sərnişinlər-COVID-pasportunun (tam peyvənd kursunun başa çatdığını təsdiq edən rəsmi sertifikat və ya COVID-19-dan sağalma haqqında rəsmi sertifikat), həmçinin mənfi nəticənin sertifikatının olması. Koronavirus üçün PCR testi yola düşmədən 72 saat əvvəl keçdi. COVID-pasport və ya immun sertifikatı elektron yoxlama xüsusiyyətlərinə malik olmalıdır. Bu sənədlər hava limanında qeydiyyat zamanı yoxlanılacaq.
Koronavirus (COVID-19) PCR testinin nəticəsi mənfi olan tibbi arayış
1-18 yaş arası sərnişinlər üçün uçuşdan ən çox 72 saat əvvəl verilir. 1 yaşdan kiçik uşaqlar üçün COVID pasportları və PCR testi nəticələri tələb olunmur.
Sertifikatdakı QR kodu arzuolunandır, çünki PCR testinin nəticəsi haqqında daha tez məlumat əldə etməyə imkan verir. Beləliklə, QR kodu olan bir sertifikat təqdim edən sərnişinlər sərhəd nəzarətindən daha sürətli keçəcəklər, çünki bu unikal kod PCR test nəticələri haqqında tam məlumat verəcəkdir. Mövcud tələblərə uyğun olaraq, QR kodu daxil edilməyən COVID-19 üçün mənfi PCR test nəticələri sertifikatları təqdim edən sərnişinlərin daha ətraflı müayinədən keçməsi gözlənilir. Sərnişinlər qeyd etməlidirlər ki, belə bir yoxlamanın aparılması üçün əlavə vaxt lazımdır.
Mövcud uçuş variantları haqqında daha ətraflı məlumat üçün Rəsmi Elektron Viza Portalının rəsmi saytına https://evisa.gov.az/en/ və Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanına - https://www.airport.az/ daxil olun.
Ziyarətçilər üçün ümumi məsləhət
Bu məsləhət Azərbaycana səfəriniz zamanı ziyarətçilərə kömək etmək üçün bələdçi rolunu oynayır.
İki həftə ərzində sağlamlığınızı yaxından izləyin.
Atəş və ya tənəffüs simptomlarınız varsa (məsələn, öskürək, burun axması), maska taxın.
Semptomlar keçməzsə dərhal həkimə müraciət edin. Klinikaya əvvəlcədən zəng edin və səyahət tarixinizi həkimə bildirin.

Press release 15 September 2021
Entry rules to Azerbaijan For the attention of passengers traveling to Azerbaijan during the COVID-19 Pandemic.
Following persons on the list are allowed on these flights:
Citizens of Azerbaijan;
Heads and staff of foreign embassies and consulates accredited in the Republic of Azerbaijan and their family members;
Foreign citizens, one of whose parents, siblings, spouse, children, grandparents or grandchildren are citizens of the Republic of Azerbaijan, also family members of those passengers (parents, spouse or children);
Foreign citizens who have a work permit in Azerbaijan;
Foreign citizens with a temporary or permanent residence permit in Azerbaijan;
All of the above categories of persons during check-in must provide a certificate of a negative coronavirus PCR test result issued within 72 hours before departure of the flight. PCR test results are not required for children under 1 year of age. The age of the child is determined on the date of departure.
In addition to the category of passengers indicated above, citizens and residents of Russia, Turkey, USA, Bahrain, UAE, United Kingdom, Israel, Hungary, Qatar, Germany, Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Ireland, Spain, Sweden, Switzerland, Canada, Luxembourg, Malta, the Netherlands, Poland, Portugal, Serbia, Singapore, Slovenia, Slovakia, Greece, China, Estonia, Finland, France, Hong-Kong, Croatia, Iceland, Italy, Latvia, Lithuania, Malaysia, Saudi Arabia, and Japan will be also accepted on special flights of the airline in accordance with passport and visa rules of the Azerbaijan Republic and the below-indicated conditions:
Passengers over 18 years old - the presence of a COVID-passport (an official certificate confirming the completion of the full course of vaccination, or an official certificate of recovery from COVID-19), as well as a certificate of a negative result of a PCR test for coronavirus passed within 72 hours before departure. COVID-passport or immune certificate must have electronic verification attributes. These documents will be checked during check-in at the airport.
QR code on the certificate is desirable since it allows to get detailed information about the PCR test result more quickly. Thus, passengers who present a certificate with a QR code embedded will pass through border control faster, since this unique code will provide full information about their PCR test results. Under the existing requirements, passengers presenting certificates of negative PCR test results for COVID-19 without QR code embedded are expected to undergo a more thorough check. Passengers should note that such a check will require additional time to be carried out.
For more information on available flight options, please visit the official website of Official Electronic Visa Portal https://evisa.gov.az/en/ and Heydar Aliyev International Airport - https://www.airport.az/
GENERAL ADVISORY FOR VISITORS
This advisory serves as a guide to help visitors during your visit to Azerbaijan.
Monitor your health closely for two weeks.
If you have a fever or respiratory symptoms (e.g. cough, runny nose), wear a mask.
Seek medical attention promptly if symptoms do not subside. Call the clinic in advance and inform the doctor of your travel history.