Mətbuat şərhi 16 aprel 2018
Azərbaycanlı tələbələr Macarıstanın Szeget Universitetində keçirilmiş Beynəlxalq Mədəniyyət Gecəsində iştirak ediblər
Cari il 14 aprel tarixdə Macarıstanın Szeget şəhərində fəaliyyət göstərən Szeget Universitetində Beynəlxalq Mədəniyyət Gecəsi (İnternational Cultural Evening) keçirilib. 2300 qonağın iştirakı ilə keçirilən Beynəlxalq Gecədə xarici tələbələr öz milli musiqi və rəqslərini nümayiş etdirib, habelə kulinariya müsabiqəsində iştirak ediblər. Adıçəkilən universitetdə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr də tədbirə qatılaraq milli rəqslərimizi və mətbəximizin nümunələrini təqdim ediblər.
Müslim Maqomayevin “Azərbaycan” mahnısının canlı ifası ilə çıxışına başlayan Azərbaycanlı tələbələr, Tofiq Quliyevin “Biz mehriban ailəyik” mahnısı ilə gecəyə xoş əhval-ruhiyyə qatıblar. Sonra tələbələrimiz Milli rəqsimiz olan “Yallı” haqında qonaqlara ətraflı məlumat verərək, bu musiqinin sədaları altında rəqs nömrəsi ediblər.
Azərbaycan Respublikasının 100 illiyi ərəfəsində və Səfirliyin dəstəyi ilə təşkil edilmiş tədbir zamanı Azərbaycan guşəsində nümayiş edilmiş Azərbaycan haqqında kitab, broşür və digər çap məhsulları, xüsusilə də milli mətbəximizin nümunələri  tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Press release 16 April 2018
Azerbaijani students participated at the International Cultural Evening organized by the Szeget University in Hungary
On 14th of April, 2018 International Cultural Evening was organized in Szeget, Hungary. At the event, in which 2300 guests were gathered, students demonstrated their national music and dances, as well as participated in the culinary competition. Azerbaijani students studying in the above mentioned university presented national dances and traditional cuisine.
Azerbaijani students started their presentation with live performance of “Azerbaijan” song by Muslim Magomayev, cheered up all the guests with the “Biz mehriban ailəyik” (We are an affectionate family) song by Tofig Guliyev. Moreover, students in detailed way informed the guests about the national dance – “Yallı” and then performed the dance to guests.
During the event, organized with the support of the Embassy of Azerbaijan in Hungary at the eve of the 100th anniversary of Azerbaijani Republic, participants showed interest to the books, brochures and other printed products about Azerbaijan, and especially, to the samples of national cuisine exhibited in the Azerbaijani corner.