Budapeştdə 27 Sentyabr - Anım Günü ilə əlaqədar tədbir təşkil olunub
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Budapeşt şəhərində işgüzar səfərdə olan nümayəndələri, səfirliyin əməkdaşları, Macarıstandakı Azərbaycan Evinin rəhbərliyi, Azərbaycan diasporunun təmsilçiləri, paytaxtda yaşayan və təhsil alan azərbaycanlı və əcnəbi gənclər iştirak ediblər.
Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə çıxış edərək Anım Gününün xalqımız üçün iki mühüm məna daşıdığını diqqətə çatdırıb. Deyib ki, sentyabrın 27-də qəhrəmanlarımızın xatirəsini yad etməklə yanaşı, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi Zəfərin başladığı gün də qeyd olunur. Diplomat çıxışında ABŞ Prezidenti Tomas Ceffersonun “azadlıq ağacının zaman-zaman vətənpərvərlərin qanı ilə suvarılmalı olduğu” sözlərinə istinad edib.
T. Tağızadə Macarıstanın ölkəmizin beynəlxalq hüququn prinsiplərinə əsaslanan mövqeyinə göstərdiyi dəstəyin Cənubi Qafqaz bölgəsində uzunmüddətli sülhə nail olunmasına, eləcə də Avropanın təhlükəsizlik arxitekturasının möhkəmləndirilməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.

September 27 - Remembrance Day was commemorated in Budapest
An event was organized at the Embassy of Azerbaijan in Hungary to commemorate September 27 - Remembrance Day.
Representatives of the Ministry of Agriculture of Azerbaijan, the Embassy staff, the management of the Azerbaijan House in Budapest, representatives of the Azerbaijani diaspora, and Azerbaijani and foreign youths living and studying in Hungary participated in the event, which began with the singing of the National Anthem of Azerbaijan.
The Ambassador of Azerbaijan to Hungary, H.E. Tahir Taghizade, delivered a speech and pointed out that Remembrance Day has two important meanings for the Azerbaijani people. He said that in addition to commemorating our heroes on September 27, we also celebrate the beginning of the historical Victory won in the 44-day Patriotic War under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief. In his speech, the diplomat referred to the words of US President Thomas Jefferson that "the tree of freedom must be refreshed from time to time with the blood of patriots".
T. Taghizade emphasized that Hungary's support for the position of our country based on the principles of international law contributes to the achievement of long-term peace in the South Caucasus region, as well as to the strengthening of the security architecture of Europe.