Mətbuat şərhi 19 iyun 2023
16 iyun 2023-cü il tarixində Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu və Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyi tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Ferens List Musiqi Akademiyasında klassik musiqi konserti və sərgi təşkil olunub.
Tanınmış azərbaycanlı dirijor, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti Yalçın Adıgözəlovun müşayiəti ilə Macarıstanın məşhur Solnok Simfonik orkestri və gənc və istedadlı solist Selcan Nəsibli dahi Azərbaycan bəstəkarları Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Niyazi və Asəf Zeynallının, eləcə də macar bəstəkar Bela Bartok və Cakomo Puççininin əsərlərini ifa ediblər.
Konsertdə Macarıstanın Baş nazirinin ofisinin, Milli Assambleyanın, Xarici İşlər və Ticarət, Müdafiə, İqtisadi İnkişaf və Mədəniyyət Nazirliklərinin, digər dövlət qurumlarının və Budapeştdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, yerli ictimaiyyət və KİV təmsilçiləri, Azərbaycan diasporunun üzvləri, Macarıstanda təhsil alan azərbaycanlı tələbələr daxil olmaqla 800 nəfərə yaxın qonaq iştirak edib.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş qısa sənədli filmin nümayişi ilə başlayıb. Daha sonra, açılış nitqi ilə çıxış edən səfir Tahir Tağızadə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin və cəmiyyətinin inkişafının bütün sahələrində, o cümlədən Azərbaycan musiqisinin dünyada tanıdılmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib. Ulu Öndər tərəfindən əsası qoyulmuş uzaqgörən siyasətin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə davam etdirildiyi diqqətə çatdırılıb. Həmçinin T. Tağızadə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycan musiqisinin dünyada təbliği sahəsində uğurlu fəaliyyətini vurğulayıb.
Eyni zamanda, Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə Azərbaycan və Macarıstan arasında ikitərəfli münasibətlərin əsas mərhələlərini əks etdirən fotoşəkillərdən ibarət sərgi qonaqlara təqdim olunub.

Classic music concert at the Liszt Ferenc Academy of Music
On June 16, 2023, with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora, and the State Committee for Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of Azerbaijan to Hungary organized a classical music concert and exhibition on the occasion of the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev at the Liszt Ferenc Academy of Music.
Accompanying the well-known Azerbaijani conductor, People's Artist of the Republic of Azerbaijan, Yalchin Adigozalov, the famous Hungarian Szolnok Symphonic Orchestra, and the rising star soprano Seljan Nasibli performed the masterpieces of great Azerbaijani composers Gara Garayev, Fikrat Amirov, Niyazi, and Asaf Zeynalli, as well as Hungarian composer Bartok Bela and Italian composer Giacomo Puccini.
The concert was attended by representatives of the Hungarian Prime Minister’s Office, National Assembly, the Ministries of Foreign Affairs and Trade, Defense, Economic Development, Culture, and other state institutions and diplomatic corps accredited in Budapest, representatives of the local community and media, members of Azerbaijani diaspora, and Azerbaijani students studying in Hungary.
The event started with a short documentary about Heydar Aliyev. Delivering the opening speech at the event, Ambassador Tahir Taghizade noted that National Leader Heydar Aliyev played an essential role in all areas of the development of Azerbaijan's statehood and society, including the promotion of Azerbaijani music in the world.
The participants met the performances with great interest and accompanied them with loud applause.
At the same time, a photo exhibition depicting the main stages of the development of bilateral relations between Azerbaijan and Hungary was presented to the guests.