Budapeştdə 100 tələbə adlı fləşmob aksiyası keçirilib
Azərbaycan Cümhuriyyətinin 100-cü il dönümünün bayram edilməsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin təşəbbüsü və dəstəyi və bu ölkədə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələrin, habelə onların digər ölkələrdən olan dostlarının iştirakı ilə Budapeştdə 100 tələbə adlı aksiya keçirilib. Aksiya Azərbaycan Cümhuriyyətinin 1920-ci ildə ali təhsil almaq məqsədi ilə Avropanın müxtəlif ölkələrinə göndərdiyi 100 nəfər gəncin xatirəsinə həsr edilib. Həmin dövrdə təhsilə göndərilənlərin sayına uyğun olaraq aksiya 100 nəfərin iştirakı ilə nəzərdə tutulsa da, yürüşə yalnız Budapeştdən deyil, Macarıstanın digər şəhərlərindən də gəlmiş 150 nəfərə qədər gənc oğlan və qız qatılıb. Onlar Budapeştin tarixi Qəhrəmanlar meydanından Azərbaycan Səfirliyinə doğru yürüş ediblər. Yürüşdən əvvəl isə Qəhrəmanlar meydanında üzərində “Azərbaycan Respublikası - 100 il” yazılı ağ köynəklər geyinmiş 100 tələbənin iştirakı ilə Azərbaycan bayrağının rənglərini və 100 rəqəmini görüntülü nümayiş etdirən “fleşmob” təşkil olunub. Sonra tələbələr Azərbaycan himnini ucadan oxuyaraq, müxtəlif şüarlar səsləndirərək yerli əhalinin və turistlərin xüsusi ilə intensiv olduğu Andraşi prospekti ilə Səfirliyə doğru hərəkət ediblər. Burada Səfirliyin böyük zalında tələbələrin, səfirlik əməkdaşlarının, macar mediası nümayəndələrinin və diaspora üzvlərinin iştirakı ilə Azərbaycan Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş təntənəli görüş keçirilib.
Görüş Azərbaycan dövlət himninin canlı ifası ilə başlayıb. Səfir Vilayət Quliyev tələbələr qarşısında çıxış edərək, Azərbaycan Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə 2018-ci ilin Cümhuriyyət ili elan edildiyini bildirib və bununla əlaqədar Səfirlik tərəfindən hazırlanan silsilə tədbirlər planı çərçivəsində 100 tələbə yürüşünün təşkil olunduğunu bildirib.. Səfir XX əsrdə Azərbaycan dövlətçilik tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biri olan Azərbaycan Cümhuriyyətinin yarandığı mürəkkəb tarixi dövr, Cümhuriyyətin Azərbaycan xalqının tarixində oynadığı rol, milli hökumətin müxtəlif sahələrdəki - xarici siyasət, mədəni və hərbi quruculuq və s. fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib.
Vilayət Quliyev ölkədə elm və təhsilin inkişafına xüsusi diqqət yetirən Cümhuriyyət hökumətinin milli kadrların hazırlanması üçün yollar axtardığını diqqətə çatdıraraq, çətin hərbi-siyasi vəziyyətdə azərbaycanlı gənclərin dövlət hesabına təhsil almaq üçün xarici ölkələrə göndərilməsi barədə qərar verildiyini bildirib. Çıxışda emarlıq və kənd təsərrüfatından tutmuş təyyarə və gəmiqayırmaçılığa qədər, dövlət hesabına 100 nəfər azərbaycanlı tələbənin Avropanın ən yaxşı universitetlərinə göndərildiyi qeyd olunaraq hazırkı “100 tələbə aksiyası”nın da səfirliyin təşəbbüsü ilə məhz həmin mühüm və uzaqgörən tarixi addımı gənclərin yaddaşında yaaşatmaq üçün təşkil edildiyi vurğulanıb. Səfir Macarıstan universitetlərində təhsil alan gəncləri bu mühüm tarixi hadsədən nümunə götürməyə, təhsillərini uğurla başa vuraraq Vətənə və xalqa layiqli vəgəndan və mütəxəssis kimi yetişməyi tövsiyyə edib.
Sonra Azərbaycan Cümhuriyyəti nümayəndə heyətinin Paris Sülh Konfransında iştirakından və Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini tanıtmaq yolunda onların mübarizəsindən bəhs edən “Ədəbi ezamiyyət” filminə baxış keçirilib.

Flash mob and march of 100 students was organized in Budapest
Within the framework of events dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic, the march entitled “100 students”, which gathered Azerbaijani students and their friends, was organized with the initiative and support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary. The activity was dedicated to the memory of 100 young people that were sent to various European countries with purpose of higher education by Azerbaijani Democratic Republic in 1920. Though the number of participants was planned to correspond to the number of students sent in that year, activity gathered about 150 students not only form Budapest but also from other Hungarian cities. Prior to the march of 100 students with white t-shirts with “Republic of Azerbaijan – 100 years” printed on it, participated in the flash mob, that illustrated colors of Azerbaijani flag and 100 as a number. Later students marched from the historical Heroes’ Square of Budapest towards the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary through crowded Andrassy Avenue by enthusiastically singing the National Anthem and chanting various slogans. In the Embassy, students, Hungarian media representatives and Diaspora members participated in the ceremony dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic.
Ceremony started with live performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary H.E. Mr. Vilayat Guliyev informed students about corresponding order of the President of Azerbaijan that declares 2018 as the year of Azerbaijani Democratic Republic. Ambassador gave comprehensive information about the challenges in formation of ADR, its role in the history of nation, and the foreign policy, cultural and military activities of the national government.
Vilayat Guliyev emphasized the decision of Republic on sending Azerbaijani young students abroad with the scholarship of the government. He stated that the number of such students was 100 and current march of 100 students is a sign to this essential decision in order to keep this historical event in their memories. Mr. Ambassador advised Azerbaijani students in Hungarian universities to take an example by this historical act and to complete their education successfully.
Then a documentary film “Long-life Mission” which illustrates participation and struggle of Azerbaijani delegation in Paris Peace Conference was exhibited.