Mətbuat şərhi 31 may 2024
“Minaların ətraf mühitə təsirinin azaldılması: Təhlükəsiz və yaşıl gələcək üçün resursların səfərbər olunması” mövzusuna həsr olunmuş III Beynəlxalq Minatəmizləmə Konfransının Bəyannaməsi
Biz, 2024-cü il 30-31 may tarixlərində Azərbaycanın Zəngilan rayonunda və Bakı şəhərində keçirilən Minatəmizləmə üzrə 3-cü Beynəlxalq Konfransın iştirakçıları bir araya gələrək təhlükəsiz və yaşıl gələcək üçün minaların ətraf mühitə təsirinin azaldılması və resursların səfərbər edilməsi məsələlərini müzakirə etdik. Bu xüsusda,
Biz - Mülki şəxslərin, o cümlədən uşaqların, qadınların və digər qeyri-döyüşçü əhalinin həyatına son qoymağa, şikəst etməyə və yaralamağa davam edən minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının dağıdıcı və fərq qoymadan təsirləri ilə bağlı dərin narahatlıq ifadə edərək;
Minalarla çirklənmənin ətraf mühitə əhəmiyyətli dərəcədə mənfi təsir göstərdiyini, bununla da müvafiq tədbirlər vasitəsilə minalarla çirklənmənin mümkün mənfi təsirlərinin qarşısının alınmasının və yumşaldılmasının zəruri olduğunu qəbul edərək;
İqlim dəyişmələrinin partlayıcı hərbi sursatla bağlı təhlükələrin azaldılması səylərinə mənfi təsir göstərdiyini nəzərə alaraq;
“Piyada əleyhinə minaların istifadəsi, yığılması, istehsalı və ötürülməsinin qadağan edilməsi və onların məhv edilməsi haqqında Konvensiya” (“Ottava Konvensiyası”) və “Kasetli sursatlar haqqında Konvensiya” (“Oslo Konvensiyası”) da daxil olmaqla, minaların və PHS-nin istifadəsini tənzimləyən və ya qadağan edən mövcud beynəlxalq hüquqi sənədlərin prinsip və dəyərlərini qəbul edərək, eyni zamanda, hamını bu sənədlərə rəsmi riayət olunması istiqamətində addımlar atmağa təşviq edərək;
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2017-ci il 30 iyun tarixli 2365 (2017) saylı qətnaməsini və onun minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı bütün əvvəlki qətnamələrini xatırladaraq;
BMT Baş Assambleyasının 2023-cü il 7 dekabr tarixli 78/70 saylı qətnaməsini və onun minatəmizləmə fəaliyyətinə dəstəklə bağlı bütün əvvəlki qətnamələrini xatırladaraq;
Silahlı münaqişələr zamanı mədəni sərvətlərin qorunması üzrə 1954-cü il Haaqa Konvensiyasına tərəf ölkələrin on beşinci iclasında (2023) qəbul edilmiş “Minaların mədəni irsə təsiri” adlı UNESCO-nun qətnaməsini alqışlayaraq;
BMT-nin Baş katibinin 2023-cü il iyulun 31-də dərc edilmiş, minalarla çirklənmə və iqlim dəyişmələri arasında dərinləşən qarşılıqlı əlaqənin qeyd olunduğu A/78/259 saylı “Minatəmizləmə fəaliyyətinə dəstək” adlı hesabatını nəzərə alaraq;
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı Strategiyasını və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Minalardan təmizləmə zamanı Qurbanlara Yardım Siyasətini nəzərə alaraq;
“Minatəmizləmə fəaliyyətində ətraf mühitin idarə edilməsi” Beynəlxalq Mina Təmizləmə Standartını IMAS 07.13 nəzərə alaraq;
2022-ci və 2023-cü illərdə Azərbaycanda keçirilmiş Minatəmizləmə fəaliyyəti üzrə əvvəlki Beynəlxalq konfransları və onların yekun sənədlərini təqdir edərək;
Minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının mülki əhali üçün ciddi və davamlı sosial-iqtisadi təsirləri ilə bağlı narahatlığı ifadə edərək;
Minatəmizləmə fəaliyyətinin sülh quruculuğu prosesində etimadı möhkəmləndirən dəyərli tədbir olduğunu vurğulayaraq;
1. Humanitar minatəmizləmənin ekoloji aspektlərinin minatəmizləmə ilə bağlı səylərə inteqrasiya olunmasına çağırırıq;
2. Texniki, maliyyə və maddi yardım, təlimlər də daxil olmaqla, adekvat və müvafiq resursların ayrılması, o cümlədən minatəmizləmə üsulları və texnologiyaları üzrə tədqiqat və inkişafı təşviq etməklə mina qurbanlarına yardım, minalardan təmizləmə və risklərlə bağlı maarifləndirilmə kimi onun bütün sahələrində minatəmizləmə fəaliyyətini dəstəkləmək üçün bütün dövlətləri və digər maraqlı tərəfləri buna dəvət edirik;
3. Minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının səbəb olduğu itkilərin qarşısının alınması və mina qurbanlarına tibbi xidmət, reabilitasiya və cəmiyyətə reinteqrasiya daxil olmaqla fəal dəstəyin təmin edilməsi ilə bağlı kompleks tədbirlərin görülməsinin zəruri olduğunu vurğulayırıq, dövlətləri və müvafiq təşkilatları bu səylər üçün resurslar ayırmağa və təcrübələrini bölüşməyə çağırırıq;
4. Minatəmizləmə fəaliyyətinin ətraf mühitlə bağlı milli və beynəlxalq strategiyalara inteqrasiyasını təmin etməklə, iqlim dəyişmələrinin təsirinin azaldılması, uyğunlaşma və dayanıqlılığa dair müzakirələrə və strategiyalara minatəmizləmə fəaliyyətini daxil etməklə, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının iqlim konfranslarını minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının ətraf mühitə təsirini qəbul etməyə və həll etməyə, həmin sahə üçün resursların ayrılmasına çağırırıq;
5. Minatəmizləmə fəaliyyətinin 2030-cu il Gündəliyinə daxil edilməsinin vacibliyini vurğulayır və bu məsələnin cari ilin sonunda keçiriləcək Gələcəyin Sammitində nəzərdən keçirilməsini tövsiyə edirik;
6. Dövlətləri və müvafiq maraqlı tərəfləri bilik, təcrübə və texnologiya sahələrində mübadilə vasitəsilə əməkdaşlığı genişləndirməyə çağırırıq; Bu xüsusda, biz Azərbaycan Respublikası ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP) arasında Minatəmizləmə fəaliyyəti ilə əlaqədar Mükəmməllik Mərkəzinin yaradılmasına dair imzalanmış niyyət bəyanatını alqışlayırıq;
7. BMT-nin üzv dövlətlərini minatəmizləmə ilə bağlı, o cümlədən minaların basdırıldığı yerlər haqqında məlumat mübadiləsinə dair müvafiq beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməyə çağırırıq;
8. Minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının mülki əhali üçün ciddi təhlükə yaratdığı, eləcə də ətraf mühitə, ərzaq təhlükəsizliyinə və daha geniş sosial və iqtisadi inkişafa əngəl törətdiyi ölkələrdə milli minatəmizləmə potensialının yaradılmasına və inkişafına dəstək vermək məqsədilə dövlətləri və müvafiq təşkilatları səylərini davam etdirməyə çağırırıq;
9. Təsirə məruz qalmış dövlətləri, BMT-nin aidiyyəti qurumlarını, minatəmizləmə fəaliyyəti ilə məşğul olan regional təşkilatları və qurumları, QHT-ləri minalarla çirklənmənin mənfi təsirlərinin azaldılması istiqamətində səyləri və həll yollarını səfərbər etmək üçün minatəmizləmə fəaliyyətinin ekoloji aspektini proaktiv şəkildə aktuallaşdırmağa çağırırıq;
10. Bu konfransın keçirilməsinə hərtərəfli dəstəyinə və yüksək qonaqpərvərliyinə görə Azərbaycan Respublikasının Hökumətinə minnətdarlığımızı bildiririk. Biz, həmçinin Azərbaycanla, eləcə də minadan zərər çəkmiş bütün ölkələrlə onların minalarla bağlı böyük probleminin həllində həmrəy olduğumuzu bildirir və beynəlxalq ictimaiyyəti Azərbaycanın humanitar minatəmizləmə sahəsində səylərini dəstəkləməyə çağırırıq;
11. 2024-cü il BMT-nin İqlim Dəyişmələri Konfransına (UNFCCC COP29) sədrliyində Azərbaycana uğurlar arzulayırıq.

Press release 31 May 2024
Declaration of the 3rd international conference on “Mitigating Environmental Impact of Landmines: Resource Mobilization for Safe and Green Future”
We, the participants of the 3rd International Conference on Mine Action held on 30-31 May 2024 in Zangilan and Baku, Azerbaijan, have convened and deliberated on mitigating environmental impact of landmines and resource mobilization for a safe and green future. In this regard,
We,
Expressing deep concern with the devastating and indiscriminate impact of landmines and explosive remnants of war (ERW) that continue to kill, maim, and traumatize civilians, including children, women, and other non-combatants;
Acknowledging that landmine contamination exerts an impact on the environment, making it critical to prevent and mitigate possible adverse impacts of landmine contamination through appropriate environmentally responsible measures;
Recognizant that climate change adversely affects efforts to mitigate explosive ordnance threats;
Sharing the principles and values of the existing international legal instruments that regulate or ban the use of landmines, cluster munitions, and other ERW, while encouraging all to take steps towards formal adherence to these instruments, including the Convention on the Prohibition of the Use, Stockpiling, Production and Transfer of AntiPersonnel Mines and on Their Destruction (“Ottawa Convention”) and the Convention on Cluster Munitions (“Oslo Convention”);
Recalling the resolution No 2365 (2017) of 30 June 2017 of the UN Security Council and all its previous resolutions on mine action;
Recalling also the resolution No 78/70 of 7 December 2023 of the UN General Assembly and all its previous resolutions on assistance in mine action,
Welcoming the UNESCO resolution titled “Impact of landmines on cultural property” adopted at the fifteenth meeting (2023) of the high contracting parties of the 1954 Hague Convention for the protection of cultural property in the event of armed conflict;
Taking note of the UN Secretary-General’s report titled “Assistance in Mine Action” No. A/78/259, issued on 31 July 2023, in which the exacerbating nexus between landmine contamination and climate change was recognized;
Taking note of the United Nations Mine Action Strategy and the United Nations Policy on Victim Assistance in Mine Action;
Taking note of the International Mine Action Standard IMAS 07.13 “Environmental Management in Mine Action”;
Commending the previous International Conferences on Mine Action held in Azerbaijan in 2022 and 2023 and their outcome documents;
Expressing concern over the serious and lasting social and economic consequences of landmines and explosive remnants of war on the civilian population;
Stressing that mine action continues to be a valuable confidence-building measure in the peace-building process;
1. Call for the integration of environmental aspects of humanitarian demining into mine action efforts;
2. Invite all States and other stakeholders in a position to do so to support mine action in all of its pillars, most notably in mine victim assistance, demining and risk education by allocating adequate and appropriate resources, including technical, financial, and material assistance, training, and by promoting research and development on mine action techniques and technologies;
3. Stress the urgent need for comprehensive measures to prevent further casualties from landmines and ERW, and provide robust support for mine victims, including medical care, rehabilitation, and reintegration into society, and urge states and relevant organizations to allocate resources and expertise to these efforts;
4. Call on the United Nations climate conferences to recognize and address the environmental impact of landmines and explosive remnants of war by including mine action in discussions and policies on climate change mitigation, adaptation, and resilience, ensuring the integration of mine clearance and sustainable use following land release in national and international environmental strategies, and allocating resources for that area;
5. Emphasize the importance of mainstreaming mine action into Agenda 2030 process and recommend consideration of this issue at the Summit of the Future to be held later this year;
6. Call on States and relevant stakeholders to enhance cooperation through the sharing of knowledge, experiences, and technology; in this regard, we welcome the statement of intent signed between the Republic of Azerbaijan and the United Nations Development Programme (UNDP) to establish a Center of Excellence on Mine Action Training;
7. Call upon Member States of the UN to comply with their respective international obligations related to mine action, including those related to the exchange of information on the location of landmines;
8. Call for the continuation of the efforts of States and relevant organizations to support the establishment and development of national mine action capacities in countries in which mines and ERW constitute a serious threat to the civilian population, and an impediment to environment, food security, and broader social and economic development;
9. Call on affected states and relevant United Nations agencies and regional organizations and institutions and NGOs involved in mine action to proactively mainstream the environmental aspect of mine action to mobilize efforts and solutions to mitigate adverse impacts of landmine contamination and clearance and encourage the sustainable and environmentally responsible land use following clearance;
10. Express gratitude to the Government of the Republic of Azerbaijan for the generous support and excellent hospitality in conduct of this conference. We also express our solidarity with Azerbaijan – as well as with all mine-affected countries - in addressing their immense mine problem and call on the international community to support Azerbaijan’s humanitarian mine action efforts;
11. Extend our wishes for success to Azerbaijan in its presidency of the 2024 UN Climate Change Conference (UNFCCC COP 29).