Mətbuat şərhi 30 sentyabr 2020
Ermənistan XİN-in bölgədə yaşanan son gərginlikdə guya ki, Türkiyənin tərəf kimi iştirak etməsi ilə bağlı verdiyi açıqlamalar yalandır və təxribat xarakteri daşıyır.
Xatırladırıq ki, cari ilin 27 sentyabr tarixində Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistanın yeni təcavüz aktına cavab olaraq beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü təmin etmək məqsədilə əks hücum tədbirləri həyata keçirilib. Hazırda da Azərbaycan tərəfi Ermənistanın davam edən hərbi təxribatlarına adekvat cavablar verir. Azərbaycan ordusu öz xalqının və torpaqlarının müdafiəsini təmin etmək üçün kifayət qədər hazırlıqlı və güclüdür.
Türkiyənin roluna gəldikdə isə, bu ölkə bölgədə sülh və təhlükəsizliyin, eləcə də beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinə hörmətin təmin olunmasının tərəfdarıdır. Türkiyə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, başda BMT TŞ qətnamələri olmaqla beynəlxalq təşkilatların qərarlarına uyğun olaraq və ədalətli şəkildə həllini dəstəkləyir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinə məxsus Su-25 tipli döyüş təyyarəsinin guya ki, Türkiyə silahlı qüvvələrinə məxsus F-16 təyyarəsi tərəfindən vurulması ilə bağlı desinformasiya xarakterli məlumata gəldikdə isə, bu kimi saxta məlumatları yayan Ermənistanın niyyəti münaqişəyə üçüncü tərəfləri cəlb etməkdir.
Görünən odur ki, Ermənistan tərəfi isə bu həqiqətə uyğun olmayan və cəfəng açıqlamaları ilə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini özünün təcavüzkar siyasətindən və Azərbaycanlı mülki əhalini məqsədyönlü şəkildə atəşə tutaraq törətdiyi müharibə cinayətlərindən yayındırmaq məqsədini güdür.

No:293/20, Information of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
The statements made by the Foreign Ministry of Armenia about Turkey's participation in the recent tensions in the region are false and provocative.
We would like to remind that on September 27, 2020, in response to the new act of aggression by the Republic of Armenia, the Armed Forces of Azerbaijan carried out counter-offensive measures to ensure territorial integrity within its internationally recognized borders. These days Azerbaijan provides an adequate response to the ongoing military provocations of the Republic of Armenia. The Azerbaijani army is sufficiently prepared and strong enough to ensure the defense of its people and lands.
If we speak of the role of Turkey, we would like to reiterate that Turkey is committed to ensuring peace and security in the region, as well as respect for the fundamental norms and principles of international law. Turkey supports the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict in accordance with the norms and principles of international law, in particular the documents adopted by different international organizations, including UN Security Council resolutions.
Speaking of the misinformation on the alleged shooting down of a Su-25 fighter jet of the armed forces of Armenia by an F-16 aircraft of the armed forces of Turkey, this once again demonstrates Armenia's intention to involve third parties in the conflict by spreading false information.
Apparently, exploiting untrue and absurd statements Armenia pursues the aim of diverting the attention of the international community from its aggressive policy and the war crimes it still commits against the Azerbaijani civilian population.