Azərbaycanın tanınmış fotorəssamı Əqdəs Bağırzadənin Budapeşt şəhərində fərdi sərgisinin açılış mərasimi baş tutub
Cari il 17 may tarixdə Budapeşt şəhərinin tarixi hissəsində yerləşən məşhur qalereyada Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin dəstəyi ilə tanınmış Azərbaycan fotorəssamı Əqdəs Bağırzadənin fərdi sərgisinin açılış mərasimi təşkil edilib.
Azərbaycan Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyinə həsr edilmiş və üç gün ərzində davam edəcək sərgidə müəllif dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun “Leyli və Məcnun” operasının Bakı Kukla Teatrının səhnəsində nümayişi zamanı çəkdiyi maraqlı fotoları nümayiş etdirir.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən səfir Vilayət Quliyev cari ilin Azərbaycan Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi ilə əlamətdar olduğunu bildirərək, sərginin məhz tarixi əhəmiyyət kəsb edən bu hadisəyə həsr edildiyini söyləyib. Həmçinin, 2018-ci ildə Üzeyir Hacıbəyovun “Leyli və Məcnun” operasının Bakı səhnəsində ilk nümayişinin 110 illiyinin tamam olduğunu qeyd edən səfir Vilayət Quliyev bu sərgi vasitəsi ilə qonaqların Azərbaycanın qədim mədəniyyəti və musiqisi barədə də məlumat əldə edə biləcəyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra, fotorəssam Əqdəs Bağırzadənin yaradıcılığı barədə qonaqları məlumatlandıran səfir Vilayət Quliyev Azərbaycanda və bir sıra xarici dövlətlərdə onun fərdi sərgilərinin təşkil olunduğunu və nümayiş olunan işlərin seyrçilərin marağını çəkdiyini deyib.
Azərbaycanın görməli yerləri barədə video-rolikin və milli musiqimizin müşayiəti ilə keçirilən sərgi qonaqlar tərəfindən maraqla seyr edilib.
Açılış mərasimində Budapeşt şəhərində akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri, yerli ictimaiyyətin və mətbuatın nümayəndələri, habelə Azərbaycan diasporunun üzvləri və bu ölkədə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr iştirak edib.

Opening ceremony of personal exhibition of well-known Azerbaijani photoartist Agdes Baghirzade in Budapest took place
On May, 17 the opening ceremony of the personal exhibition of the well-known Azerbaijani photographer Agdes Baghirzade, with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary, was held at the famous gallery located in the historic part of Budapest.
The exhibition is dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Azerbaijan and will last for three days. The author presents interesting photos taken in Baku Puppet Theater during “Leyli and Majnun” spectacle of the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyov.
The Ambassador Vilayat Guliyev, in his speech, mentioned that 2018 was devoted to the 100th anniversary of the Republic of Azerbaijan, and the exhibition was dedicated to this historic event. Noting that this year also is remarkable as 110th anniversary of the first performance of Uzeyir Hajibeyov's “Leyli and Majnun” opera, Vilayat Guliyev emphasized that this exhibition will give visitors the opportunity to learn about Azerbaijan's ancient culture and music.
Then, the Ambassador Vilayat Guliyev introduced Agdes Baghirzade to the guests and talked about the professional activities of photographer and her personal exhibitions organized in Azerbaijan and in several foreign countries.
The exhibition was accompanied by national music and video about the sights of Azerbaijan which was watched by visitors with enthusiasm.
Representatives of diplomatic corps accredited in Budapest, representatives of local public and media, members of the Azerbaijani Diaspora and Azerbaijani students studying in this country attended the opening ceremony.