Mətbuat şərhi 05 aprel 2023
3 aprel 2023-cü ildə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyində “İki səs, Bir sevgi” adlı şeir gecəsi təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycanın Macarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində mövcud əməkdaşlığın yüksək səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib.
UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının dəstəyi ilə baş tutan tədbirdə Çexiyada yaşayan şairə və dramaturq Leyla Bəyim və YARAT Müasir İncəsənət Məkanında İctimai Proqramların rəhbəri, şairə və tərcüməçi Ülviyyə Axundova müəllifi olduqları şeirləri səsləndiriblər. Budapeştdə yaşayan gənc azərbaycanlı pianoçu Sona Ağarzayeva öz ifası ilə poeziya gecəsini müşayiət edib.
Tədbirdə Macarıstanın dövlət qurumları, mətbuat, ictimai-siyasi, elmi və mədəni dairələrinin, Macarıstanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, Macarıstandakı Azərbaycan diasporunun təmsilçiləri, Budapeşt şəhərində təhsil alan azərbaycanlı və əcnəbi tələbələr iştirak edib.

Press release 05 April 2023
With the support of the National Commission of Azerbaijan for UNESCO, on April 3, 2023, a poetry evening “Two voices, one love” was held in the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Hungary.
Leyla Begim, a Member of the Writers Union of Azerbaijan, a Member of the European Congress of Writers, and Ulvia Akhundova, Head of the Public program at Yarat Contemporary Art Centre, read their poems for the audience. Young Azerbaijani musician Sona Agharzayeva accompanied the poetesses on piano.
The event was attended by representatives of Hungarian press and cultural circles, the diplomatic corps accredited in Hungary, representatives of the Azerbaijani diaspora, and Azerbaijani, and foreign students.