“Savalan” şərabları Budapeşt şəhərində təqdim olunub
“SAVALAN ASPI Winery” şirkətinin dəstəyi ilə reallaşan tədbirdə şirkətin rəhbəri Arif Rəhimov, Macarıstanın aparıcı şərab istehsalçıları, Budapeşt şəhərinin tanınmış restoranlarının, o cümlədən “Michelin” ulduzlu restoranların təmsilçiləri, mətbuat nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə ölkəmizin şərabçılıq ənənələri barədə məlumat verib. İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə uğurla davam etdirilən əməkdaşlıq haqqında danışıb.
Tədbirdə Macarıstanın sabiq mədəniyyət nazirinin müavini, Türkiyə-Macarıstan əməkdaşlığı üzrə hökumət komissarı Peter Hoppal iştirak edib.
Azərbaycanda səfərdə olmuş və Mərkəzi Avropanın şərabçılıq sahəsində məşhur “Vince” jurnalında ölkəmiz barədə məqaləsi dərc edilmiş macar jurnalist Şandor Nemeti səfəri barədə təəssüratlarını bölüşüb. Daha sonra Azərbaycanla bağlı video nümayiş etdirilib.
“SAVALAN ASPI Winery” şirkətinin icraçı direktoru Timur Məmmədov “Savalan” şərabları, onların ölkə daxilində və xaricində tanınması, eləcə də əldə edilmiş beynəlxalq mükafatlar barədə danışıb.
Açılış hissədən sonra “Savalan” şərabları iştirakçılara təqdim olunub, Macarıstan təmsilçiləri milli mətbəximizin təamlarını dadmaq imkanı əldə ediblər.
Tədbir çərçivəsində “SAVALAN ASPI Winery” və Macarıstanın “VARROS & Co. Kft.” şirkəti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.

"Savalan" wines were presented in Budapest
On October 16, 2023, the presentation of "Savalan" wines was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Hungary. Leading wine producers of Hungary, representatives of well-known restaurants in Budapest, including "Michelin" star restaurants, and press representatives took part in the event held with the support of "SAVALAN ASPI Winery".
Tahir Taghizade, Ambassador of Azerbaijan to Hungary greeted the guests at the event and informed them about the winemaking traditions of Azerbaijan. He spoke about the successfully continued cooperation between the two countries in various fields.
Hungarian journalist Sándor Németi, who visited Azerbaijan and published an article in "Vince", a well-known Central European magazine, shared his impressions of the visit. A short movie about Azerbaijan was demonstrated.
Executive Director of "SAVALAN ASPI Winery" Timur Mammadov talked about "Savalan" wines, their recognition inside and outside the country, and their international awards.
After the opening part, "Savalan" wines were presented to the participants and they had the opportunity to taste the dishes of Azerbaijani cuisine.
Within the framework of the event, an agreement was signed between "SAVALAN ASPI Winery" of Azerbaijan and “VARROS & Co. Kft.” of Hungary.