Mətbuat şərhi 23 aprel 2023
Azərbaycan Respublikası tərəfindən Laçın-Xankəndi yolunun başlanğıcında sərhəd nəzarət-buraxılış məntəqəsinin təsis edilməsi barədə bəyanat
Azərbaycan Hökuməti, Ermənistan tərəfinin Laçın-Xankəndi yolundan 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli bəyanata zidd şəkildə sistemli və genişmiqyaslı qanunsuz məqsədlər üçün sui-istifadənin davam etdiyini və bundan qaynaqlanan təhlükəsizlik hədələrini nəzərə alaraq, Azərbaycan və Ermənistan arasında sərhəddə yolun başlanğıcında nəzarətin təmin edilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirib.
Məlum olduğu kimi, Üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından keçən iki il yarım müddət ərzində Azərbaycan tərəfi davamlı şəkildə Laçın yolunun Ermənistan tərəfindən genişmiqyaslı sui-istifadə hallarına diqqəti cəlb edib. Bu cür sui-istifadə hallarına Azərbaycan ərazisində qalmaqda davam edən erməni silahlı qüvvələrinin şəxsi heyətinin rotasiyası, silah və sursatın daşınması, terrorçuların keçidi, habelə təbii sərvətlərin və mədəni mülkiyyətin qanunsuz daşınmasını misal göstərmək olar.
Yoldan minaların daşınaraq sonradan Azərbaycan Respublikasının suveren ərazilərində basdırılması xüsusilə ağır fəsadlar doğurur. 2022-ci ilin avqust ayından etibarən Laçın və Kəlbəcər rayonlarının ərazisində 2021-ci il Ermənistan istehsalı olan 2700-dən çox piyada əleyhinə mina aşkar edilib. Aydındır ki, bu minalar Üçtərəfli bəyanata zidd olaraq, Azərbaycan ərazisinə məhz Laçın yolu vasitəsilə daşınıb. Sonuncu dəfə, 22 aprel 2023-cü il tarixində Azərbaycan Ordusunun hərbi yük maşını ermənilər tərəfindən basdırılmış 2021-ci il istehsalı minaya düşərək partlayıb və 3 nəfər hərbi qulluqçumuz yaralanıb. Müharibənin sonundan etibarən 294 nəfər azərbaycanlı mina qurbanı olub.
Bununla yanaşı, 22 aprel tarixində Ermənistana məxsus yük avtomobilləri ilə iki ədəd hərbi məqsədlər üçün yaşayış konteynerlərinin və hərbi avtomobillər konvoyunun Üçtərəfli bəyanata və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olaraq Azərbaycan ərazisinə keçirildiyi Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin müşahidə kameraları tərəfindən qeydə alınıb. Daha sonra, Ermənistan tərəfindən Laçın-Xankəndi yolunun başlanğıcında Azərbaycan ərazisinə ən yaxın məntəqədə hərbi yaşayış konteynerlərinin yerləşdirilməsi və hərbi infrastruktur qurmaq fəaliyyəti müşahidə edilib.
Qeyd edilən təhdidlər və təxribatlar nəzərə alınaraq, Laçın yolunun başlanğıcında sərhəd-nəzarət mexanizminin təsis edilməsi yoldan hərəkət üzrə şəffaflığı, qanunun aliliyini və beləliklə, hərəkətin təhlükəsizliyini təmin edəcəkdir.
Sərhəd təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, habelə hərəkətin təhlükəsizliyinin həyata keçirilməsi Azərbaycan Hökumətinin preroqativi və milli təhlükəsizlik, dövlət suverenliyi, qanunun aliliyi üçün zəruri şərtdir.
Üçtərəfli bəyanat üzrə öhdəliklərə uyğun olaraq, Laçın yolundan vətəndaşların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin hərəkətinə Azərbaycan Respublikası tərəfindən təhlükəsizlik zəmanəti olan bu əlavə tədbir çərçivəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin bu məntəqədən hər iki istiqamətdə Ermənistana və Azərbaycana şəffaf və nizamlanan keçidi üçün müvafiq şərait yaradılacaq.
Yuxarıda qeyd edilən nəzarət mexanizmi Rusiya sülhməramlı kontingenti ilə əlaqələndirmə şəraitində həyata keçiriləcək.
Azərbaycan tərəfi, Ermənistanla birgə sərhəddə nəzarət-sərhəd rejiminin şəffaf və təhlükəsiz fəaliyyəti naminə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirir.

Press release 23 April 2023
Statement on establishment of the border checkpoint by the Republic of Azerbaijan at the starting point of the Lachin-Khankandi road
The Government of Azerbaijan, taking into account the continued systematic and large-scale misuse of the Lachin-Khankandi road for illicit purposes by the Armenian side contrary to the Trilateral Statement of November 10, 2020, and resulting security threats, took appropriate measures to establish control at the starting point of the road on the border between Azerbaijan and Armenia.
Over the past two and half years since the signing of the Trilateral Statement the Azerbaijani side has consistently called attention to large-scale abuse of the Lachin road by the Armenia. This includes the rotation of personnel of Armenian armed forces that continue to be illegally stationed in the territory of Azerbaijan, the transfer of weapons and ammunition, entrance of terrorists, as well as illicit trafficking of natural resources and cultural property.
Transportation of landmines through the Lachin road, followed by their subsequent planting on the sovereign territory of Azerbaijan, has particularly grave consequences. Since August 2022, more than 2700 anti-personnel landmine produced in Armenia in 2021 have already been detected in the Lachin and Kalbajar districts of Azerbaijan. Evidently, those landmines have been transported to the territory of Azerbaijan through the Lachin road in a blatant violation of the Trilateral Statement. Just recently, on April 22, 2023, a military truck of Azerbaijan’s Army was exploded hitting a 2021-production-landmine planted by Armenians, with 3 of our servicemen injured. Since the end of the war 294 Azerbaijanis became the landmine victims.
Moreover, on April 22 surveillance cameras of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan recorded the entrance of to the territory of Azerbaijan of two military-purpose container houses and convoy of military vehicles of Armenia, contrary to the Trilateral statement, and the norms and principles of international law. Later, at the beginning of the Lachin-Khankendi road, the placement of military-purpose container houses and the construction of military infrastructure by Armenia were observed at the point closest to the territory of Azerbaijan.
In light of these threats and provocations, the establishment of border control mechanism at the starting point of the Lachin road will serve to transparency over the movement along the road, the rule of law, and thus, ensure the security and safety of the movement.
Providing border security, as well as ensuring safe traffic on the road, is the prerogative of the Government of Azerbaijan, and an essential prerequisite for the national security, state sovereignty and rule of law.
In line with obligations of the Trilateral Statement, in the framework of this measure of security guarantee by the Republic of Azerbaijan for the movement of citizens, vehicles and cargo through the Lachin road, proper conditions will be ensured for the transparent and regulated passage of Armenian residents living in the Karabakh region of Azerbaijan from this checkpoint to Armenia and Azerbaijan in both directions.
The said control mechanism shall be implemented in interaction with the Russian peacekeeping force.
The Azerbaijani side declares its readiness to cooperation with a view to ensuring safe and transparent control regime at the border with Armenia.