Mətbuat şərhi 06 mart 2024
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə Xocalı soyqırımının qurbanları bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Tədbirdə çıxış edən səfir Tahir Tağızadə Qarabağ münaqişəsinin ən qanlı səhifələrindən olan Xocalı soyqırımı barədə iştirakçılara məlumat vermişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 15 oktyabr 2023-cü ildə Xocalıda Azərbaycan bayrağının ucaldıldığını, 26 fevral 2024-cü ildə isə Xocalı soyqırımı memorialının əsasının qoyulduğunu diqqətə çatdırmışdır. Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırılmasında Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2008-ci ildə başladılan “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının əhəmiyyətindən danışmışdır.
Daha sonra, iştirakçılara Xocalı soyqırımı itkinlərinə həsr olunmuş “13” bədii sənədli filmi nümayiş etdirilmişdir.

The 32nd anniversary of the Khojaly genocide was commemorated in Hungary
The event started with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. The victims of the Khojaly genocide were commemorated with a minute of silence.
Speaking at the event, Ambassador Tahir Taghizade informed the participants about the Khojaly genocide, one of the bloodiest pages of the Garabagh conflict. He mentioned that President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev raised the Azerbaijani flag in the liberated Khojaly on October 15, 2023, and laid the cornerstone of the Khojaly Genocide Memorial on February 26, 2024. Ambassador emphasized the importance of the "Justice for Khojaly!" campaign launched by the Heydar Aliyev Foundation in 2008 to bring the truths of Khojaly to the attention of the world community.
Later, the participants were shown the documentary film "13" dedicated to the missing persons of the Khojaly tragedy.