Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyi Budapeşt şəhərində diplomatik xeyriyyə bazarında iştirak etmişdir
26 noyabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyi Budapeşt şəhərində yerləşən “İntercontinental” otelində sayca yeddinci diplomatik xeyriyyə bazarında iştirak etmişdir.
Macarıstan ictimaiyyətinin böyük maraq göstərdiyi və ənənəvi olaraq Macarıstan Respublikası prezidentinin xanımı Anita Herseqin himayədarlığı altında keçirilən builki tədbirdə 50-yə yaxın ölkənin səfirlikləri və mədəniyyət mərkəzləri iştirak etmişdir.
Hər il olduğu kimi, cari ildəki xeyriyyə bazarında da ölkəmizin Macarıstandakı səfirliyi ayrıca guşə ilə təmsil olunmuşdur. Azərbaycan milli mətbəx nümunələri, şirniyyatlar, Azərbaycan istehsalı olan ərzaq məhsulları və suvenirlər tədbir iştirakçılarına təqdim edilmişdir. Yarmarkada iştirak edərək milli guşələrə baş çəkən prezident xanımı A.Herseq Azərbaycan guşəsinə də yaxınlaşmış və Azərbaycan stendi ilə bağlı xoş təəssüratlarını dilə gətirmişdir.
Xeyriyyə bazarında Azərbaycan suvenirlərinin, şirniyyat və ərzaq məhsullarının satışından 121 500 macar forinti (mövcud kursla 400 avro) vəsait əldə edilmiş və müxtəlif yardım fondlarına köçürülməsi üçün təşkilat komitəsinə təhvil verilmişdir.
Tədbirin mədəni hissəsi zamanı səfirliyin əməkdaşının qızı, gimnastika üzrə bir sıra beynəlxalq yarışların qalibi olmuş Mina Abbasova çıxış etmişdir.
Macar dövlət televiziyasının “MT1” kanalı tərəfindən tədbirin çəkilişi zamanı jurnalist ölkəmizə həsr olunmuş guşəyə yaxınlaşaraq Azərbaycanın milli mətbəxi və suvenirləri haqda ətraflı müsahibə almışdır.

The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary participated at the Diplomatic Charity Bazaar in Budapest
On 26 November 2017, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary participated at the 7th Diplomatic Charity bazaar which took place in "Intercontinental" hotel. The event held under patronage of the First Lady of Hungary, Mrs. Anita Herczegh was organized with close participation of the Embassies and cultural centers accredited in Hungary.
Samples of national cuisine, sweets and souvenirs of Azerbaijan, as well as food products produced in Azerbaijan were successfully presented at the national corner by the Embassy.
Taking part at the fair, the First Lady Mrs. A.Herczegh visited the national
121 500 Hungarian forints (approximately 400 Euros) funds obtained from the sale of souvenirs, sweets and food products were contributed to various relief funds through the organizing committee.
The daughter of the Azerbaijani diplomat, the winner of various international competitions in gymnastics, Mina Abbasova showed spectacular performance at the cultural part of the event.
The journalist of the Hungarian state television channel "MT1" approached to the national corner of Azerbaijan and took the detailed interview about the national cuisine and souvenirs.