17 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyi tərəfindən Səfirlikdə Novruz bayramı münasibətilə bayram tədbiri keçirilmişdir
17 mart tarixində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyi tərəfindən Səfirlikdə baharın gəlişi - Novruz bayramı münasibətilə bayram tədbiri keçirilmişdir.
Tədbirdə səfirliyin əməkdaşları, Macarıstanda təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişlər.
Səfirliyin müşaviri Q. Həsənov iştirakçıları Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərək ən xoş arzularını çatdırıb və bayramın adət-ənənələri barədə məlumat verib.Ölkəmizin son illərdə əldə etdiyi uğurlardan bəhs edən Q. Həsənov xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrin sayının ildən-ilə artmasını müsbət məqam kimi qiymətləndirib. Belə ki, Macarıstanda tələbələrimiz də ölkəmizin sürətli inkişafının, zəngin mədəni irsinin və əldə etdiyi nailiyyətlərin təbliği istiqamətində fəallıq göstərir, önəmli təşəbbüslər həyata keçirirlər.
Q. Həsənov xalqımızın zəngin milli köklərinə söykənən və dərin tarixi yaddaşından süzülüb gələn Novruz bayramının YUNESKO tərəfindən qeyri-maddi-mədəni irs siyahısına daxil edilməsi, 23 fevral 2010-cu ildə isə BMT Baş Məclisi tərəfindən mart ayının 21-i tarixinin “Beynəlxalq Novruz Günü” elan olunması və Novruzun 3000 min ildir ki, Balkanlarda, Qara dəniz hövzəsi regionunda Qafqazda, Mərkəzi Asiya, Yaxın Şərq və digər regionlarda qeyd edildiyi barədə danışmışdır.
Tədbirdə Azərbaycanın milli şirniyyatlarından ibarət zəngin süfrə açılmış, samovar çayı dəmlənmiş və sonda Səfirliyin həyətində Novruzun əsas atributlarından biri olan tonqal qalanmışdır.

The Nowruz holiday was celebrated in the Embassy of Azerbaijan in Hungary.
The arrival of Spring, Nowruz was celebrated at the embassy of Azerbaijan on 17 of March, 2017. The employees of the embassy and Azerbaijani students residing in Hungary participated in the event.
The counselor of the Embassy G.Hasanov congratulated the participants on the occasion of Nowruz and informed them about this ancient holiday. G.Hasanov also appreciated an annual growth of numbers of Azerbaijani students studying abroad. He mentioned that students actively carry out significant initiatives and promote the rapid development of Azerbaijan.
G.Hasanov emphasized that Nowruz based on deep historical memory of our people and national roots is included to the intangible cultural heritage list of UNESCO and the date 21-st of March was declared as “International Nowruz Day” by the UN General Assembly on February 23, 2010. He also noted that Nowruz is being celebrated in the Balkans, in the region of the Black sea basin, Caucasus, Central Asia and in Middle East for more than 3000 years.
National sweets of Azerbaijani cuisine, tea brewing “samovar” were served during ceremony and the main attribute of Nowruz, the bonfire was lit at the courtyard of the Embassy at the end.