Mətbuat şərhi 28 avqust 2023
20-21 avqust 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanın dəvəti ilə Budapeştdə işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində Prezident İlham Əliyevin Baş nazir Viktor Orban ilə görüşü olub. İkitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq sahələri üzrə geniş müzakirələr aparılıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Baş nazir Viktor Orban ilə birlikdə Milli Atletika Mərkəzində atletika üzrə dünya çempionatının kişilər arasında 100 metr məsafəyə qaçış yarışının finalını izləyiblər. Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, Türkmənistanın Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov, Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov, Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Tani, Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Rəisi Rüstəm Minnixanov, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü xanım Jelka Tsviyanoviç də yarışa baxıblar.
Həmçinin, Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Macarıstanın Milli bayramı - Müqəddəs Stefan Günü münasibətilə verilən ziyafətdə iştirak ediblər.

Working visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to Hungary
On August 20-21, 2023, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev paid a working visit to Budapest at the invitation of Prime Minister of Hungary Viktor Orban.
Within the framework of this visit, President Ilham Aliyev met with Prime Minister Viktor Orban. Bilateral and multilateral cooperation perspectives were discussed.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched the men's 100-meter final at the World Athletics Championships at the National Athletics Centre together with Prime Minister Viktor Orban. President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdogan, President of the Republic of Serbia Aleksandar Vucic, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, Amir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Rais of the Republic of Tatarstan of the Russian Federation Rustam Minnikhanov and member of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Željka Cvijanović also watched the competition.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva also participated in a reception celebrating the national holiday of Hungary - St. Stephen's Day in Budapest.