Budapeşt şəhərində “Huma Quşu” Təhsilə Yardım Fondunun təqdimatı keçirilib
İyunun 1-də Budapeşt şəhərində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyində “Huma Quşu” Təhsilə Yardım Fondunun (Fond) təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə akademik və diplomatik qurumların nümayəndələri, xaricdə yaşayan soydaşlarımız, Budapeştdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr, eləcə də media təmsilçiləri iştirak edib. Fond Humay Quliyevanın xatirəsini yaşatmaq və Humay üçün vacib olan xeyriyyəçilik, insansevərlik, vətənpərvərlik, cəsarət və başqa dəyərləri yaşatmaq məqsədilə yaradılıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə Azərbaycan və Macarıstan arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq, eləcə də Azərbaycan ziyalıları tərəfindən gənclərin təhsilinə dəstək məqsədilə həyata keçirilən xeyriyyəçilik fəaliyyəti haqqında məlumat verib. T.Tağızadə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə həyata keçirilən 2022-2026-cı illər üzrə Dövlət Proqramı vasitəsilə gənclərin xaricdə nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almaq imkanı qazandıqlarını qeyd edib.
Tədbir Humayın dostları tərəfindən hazırlanmış “Yerin hər zaman görünəcək, Humay” filminin nümayişi, Fondun sədri Şəhla Vəzirovanın fondun fəaliyyəti, layihə və proqramları barədə təqdimatı, Humayın Budapeştdə yaşayan rəfiqələrinin çıxışları və sual-cavab ilə davam edib.

Press release 01 June 2024
On June 1, a presentation ceremony of the "Huma Gushu" Education Assistance Fund (Fund) was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to Hungary in Budapest.
The event was attended by representatives of academic and diplomatic institutions, our compatriots living abroad, Azerbaijani students studying in Budapest, as well as media representatives. The fund was established in order to preserve the memory of Humay Guliyeva and to preserve the values ​​of charity, philanthropy, patriotism, courage and other values ​​important to Humay.
At the event, Tahir Taghizade, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary, gave information about the cooperation between Azerbaijan and Hungary in the field of education, as well as the charitable activities carried out by Azerbaijani intellectuals to support the education of young people. T. Taghizade noted that through the State Program for 2022-2026 implemented by the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, young people have the opportunity to study in prestigious higher education institutions abroad.
The event continued with the screening of the film made by Humay's friends, the presentation of the fund's activities, projects and programs by the chairman of the foundation, Shahla Vazirova, the speeches of Humay's friends living in Budapest, and a question-and-answer session.
More detailed information about the fund can be obtained through the fund's website (https://humagushu.az/).