Budapeştdə Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında Birgə Komissiyanın iclası keçirilib
17 fevral 2023-cü ildə Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 9-cu iclası keçirilib.
İclasdan əvvəl Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayevlə Komissiyanın Macarıstan tərəfindən həmsədri, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyartonun görüşü olub.
Daha sonra, nümayəndə heyətlərinin geniş tərkibdə görüşü keçirilib.
S.Babayev və P.Siyarto tərəfindən Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Macarıstan Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 9-cu iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanıb.
Komissiyanın həmsədrləri brifinq keçirərək Komissiyanın bu iclasının və müzakirələrin yekunu olaraq gələcək əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən oldunduğu Protokolun Azərbaycan-Macarıstan əlaqələrinin yüksələn xətt üzrə inkişafında mühüm rol oynayacağına əminlik ifadə ediblər.
Birgə Komissiyanın 9-cu iclası çərçivəsində Azərbaycan-Macarıstan biznes forumu keçirilib.
Biznes forumda 26-sı Azərbaycan, 61-i Macarıstan tərəfindən olmaqla 87 şirkət iştirak edib.
Birgə Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev və Macarıstan tərəfindən həmsədri, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto biznes forumun açılış tədbirində çıxış ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədr müavini İsmayıl Manafov, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov forumda çıxış ediblər.
Biznes forumda iş adamları arasında görüşlər keçirilib, gələcək əməkdaşlığa dair müzakirələr aparılıb.

On February 17, 2023, the 9th meeting of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Governments of Azerbaijan and Hungary was held in Budapest, the capital of Hungary.
Before the meeting, the co-chairman of the Commission from the Azerbaijani side, Minister of Labor and Social Protection of the Population, Sahil Babayev, and the co-chairman of the Commission from the Hungarian side, the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Péter Szijjártó, had a meeting. Later, a meeting of the delegations was held.
S. Babayev and P. Szijjártó signed the Protocol on the results of the 9th meeting of the Joint Commission on economic cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Hungary.
The co-chairs of the commission held a briefing. They expressed their confidence that this meeting of the commission and the protocol, where the directions of future cooperation were determined as a result of the discussions, will play an essential role in the upward development of Azerbaijan-Hungary relations.
The Azerbaijan-Hungary business forum was held within the 9th session of the Joint Commission.
87 companies participated in the business forum, 26 from Azerbaijan and 61 from Hungary.
Co-chairman of the Joint Commission from Azerbaijan, Minister of Labor and Social Protection of the Population, Sahil Babayev, and co-chairman from Hungary, Minister of Foreign Affairs and Trade, Péter Szijjártó spoke at the opening event of the business forum.
Yusif Abdullayev, head of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO, Ismayil Manafov, Deputy Chairman of the Board of Directors at Alat Free Economic Zone Authority, and Orkhan Mammadov, chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), spoke at the forum.