Mətbuat şərhi 06 mart 2024
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında konsulluq məsləhətləşmələri
4 mart 2024-cü il tarixində Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirlıyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib. Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq İdarəsinin rəisi Emil Səfərov, Macarıstan nümayəndə heyətinə isə Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirlıyinin Konsulluq və vətəndaşlıq idarəsinin direktoru Balazs Farkas rəhbərlik edib. Görüşdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının Macarıstanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin rəsmisi iştirak edib. Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycan üçün mühüm tərəfdaş ölkə olan Macarıstanla konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib. Konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər barədə məlumat mübadiləsi aparan tərəflər, həmçinin Macarıstan və Azərbaycan arasında təhsil, miqrasiya və digər sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsinin və bu məqsədlə vətəndaşların hüquq və vəzifələrinin qorunması istiqamətində zəruri tədbirlərin həyəta keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Tərəflər arasında konsulluq məsləhətləşmələrinin növbəti iclasının 2025-ci ildə Bakı şəhərində keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.   mfa.gov.az/az/news/no09924

Consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary
On March 4, 2024, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary were held in Budapest, the capital of Hungary.
The head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Emil Safarov, led the Azerbaijani delegation, and Balazs Farkas, the director of the Consular and Citizenship Department of the Hungarian Ministry of Foreign Affairs and Trade, led the Hungarian delegation.
Tahir Taghizadeh, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Hungary, as well as an official of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan participated in the meeting.
During consular consultations, the current situation and development prospects of consular cooperation with Hungary, which is an important partner country for Azerbaijan, as well as the possibilities of signing new bilateral documents in the field and digitizing consular services were reviewed.
The parties who exchanged information on the latest developments in the consular field also emphasized the importance of strengthening relations between Hungary and Azerbaijan in education, migration and other fields and for this purpose taking necessary measures to protect the rights and duties of citizens.
An agreement was reached between the parties to hold the next meeting of consular consultations in Baku in 2025.