Budapeştdə ADA Universiteti məzunlarının birinci forumu keçirilib
Noyabrın 6-da Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyində ADA universiteti məzunlarının birinci forumu keçirilib.
Azərbaycanın Zəfər Günü ərəfəsində keçirilən tədbirdə ADA Universitetinin Avropanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı və əcnəbi məzunları, eləcə də Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin Diplomatik Akademiya üzrə məsul departamentinin rəhbəri, diplomatik korpusun nümayəndələri, o cümlədən Türkiyə və Gürcüstan səfirləri, Türk Dövlətləri Təşkilatının Macarıstandakı nümayəndəlik ofisinin rəhbəri, elmi-akademik dairələrin təmsilçiləri daxil olmaqla, 100-dən çox qonaq iştirak edib.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə iştirakçıları ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev adından salamlayıb və tədbirə göstərilən böyük marağa görə minnətdarlığını bildirib.
Tədbirin açılışında çıxış edən ölkəmizin Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın Zəfərinin ildönümü ərəfəsində belə bir forumun keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, ADA Universitetinin Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinə davamlı əsasda mühüm töhfə verdiyini qeyd edib.
Forumda, həmçinin Macarıstanın Azərbaycanda yeni təyin olunmuş səfiri Tamaş Torma onlayn formatda çıxış edərək ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrindən məmnunluğunu bildirib və fəaliyyəti dövründə mövcud əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə vermək üçün çalışacağını vurğulayıb. Xalqımızı Zəfər Günü münasibətilə təbrik edən T.Torma Macarıstanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü daim dəstəklədiyini və işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinə töhfə verməkdə maraqlı olduqlarını deyib.
Sonra Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Macarıstandakı nümayəndəlik ofisinin rəhbəri Yanoş Hovari forum iştirakçılarına TDT çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyət, eləcə də Azərbaycanla Macarıstan arasında sözügedən çoxtərəfli platformada uğurla davam etdirilən əməkdaşlıq əlaqələri barədə məlumat verib.
Açılış sessiyasının ardınca forum “Cənubi Qafqazda Regional İnkişaf və Əməkdaşlıq” mövzusunda panel iclası ilə davam edib. İclasda ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, Matiaş Korvinus Kollecinin Diplomatiya Mərkəzinin rəhbəri Raymund Kis, Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət İnstitutunun tədqiqatçısı Laslo Vaşa və Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin Diplomatik Akademiya üzrə məsul departamentinin rəhbəri Adam İmre Süç natiq qismində çıxış ediblər. Macarıstan təmsilçilərinin çıxışlarında rəsmi Budapeştin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə tam dəstək göstərdiyi vurğulanıb.
Forumda, eyni zamanda, məşhur fotoqraf, ölkəmizin işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dəfələrlə səfər etmiş Reza Deqati ərazilərimizin işğaldan əvvəl və sonrakı vəziyyətini əks etdirən fotolardan ibarət təqdimatla çıxış edib.
Tədbirin ikinci panel iclası isə “ADA Universitetinin gələcək strategiyası və məzunların rolu” mövzusunu əhatə edib. Bu mövzu barədə isə ali təhsil ocağının tədris işləri üzrə prorektoru Vəfa Kazdal məruzə edib.

First ADA University Alumni Forum in Europe was held in Budapest
On the eve of Azerbaijan's Victory Day, on November 6, First ADA University Alumni Forum in Europe was held at the Embassy of Azerbaijan in Hungary.
Azerbaijani and foreign graduates of ADA University living in different countries of Europe, Head of the department responsible for the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Ambassadors of Turkey and Georgia, Head of the Representation Office of the Organization of Turkic States in Budapest, representatives of scientific and academic circles participated in the event held.
Vice-rector of ADA University Fariz Ismayilzade delivered an opening speech at the forum, he welcomed the participants on behalf of the Rector of ADA University rector Hafiz Pashayev and expressed his gratitude for the great interest shown in the event.
Speaking at the opening of the event, the Ambassador of Azerbaijan to Hungary, Tahir Taghizade, emphasized the importance of holding such a forum on the eve of the anniversary of Azerbaijan's historic Victory in the 44-day Patriotic War. He noted that ADA University made an important contribution to the restoration and reconstruction works in the liberated territories of Azerbaijan on a continuous basis.
At the forum, the newly appointed Ambassador of Hungary to Azerbaijan, Tamas Torma spoke online and talked about the strategic partnership relations and mutually beneficial cooperation in diverse areas between our countries. Congratulating Azerbaijani people on the occasion of Victory Day, T. Torma said that Hungary always supports the territorial integrity of Azerbaijan and is interested in contributing to the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories.
Then, the Head of the Representation Office of the Organization of Turkic States (OTS) in Budapest, Janos Hovari, informed the participants of the forum about the activities carried out within the framework of the OTS and the successful multilateral cooperation between Azerbaijan and Hungary.
After the opening session, the forum continued with a panel session on "Regional Development and Cooperation in the South Caucasus". Speakers of the panel session were Vice-rector of ADA University, Fariz Ismayilzade, Head of the Center of Diplomacy at Mathias Corvinus Collegium, Rajmund Kiss, Chief adviser and senior research fellow of the Institute of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Laszlo Vasa and Head of the department responsible for the Diplomatic Academy of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Adam Imre Szücs. In the speeches of the representatives of Hungary, it was emphasized that Hungary fully supports the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
The forum continued with a presentation by the famous photographer Reza Deghati, who visited the liberated territories of Azerbaijan many times. He demonstrated the photos reflecting the situation of liberated territories before and after the Armenian occupation.
The second panel of the event was dedicated to the topic "Future strategy of ADA University and the role of graduates". Vafa Kazdal, the Vice-rector for educational affairs of ADA University, gave a report on this topic.