Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyində “Mən Azərbaycan haqqında nə bilirəm” inşa müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi keçirilmişdir
9 fevral 2018-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyində “Mən Azərbaycan haqqında nə bilirəm” inşa müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi təşkil edilmişdir.
“Azərbaycan Gənclər Fondu”nun təşəbbüsü və Səfirliyin dəstəyi ilə gerçəkləşən müsabiqə Macarıstanda təhsil alan yerli və xarici tələbələr arasında keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycana dair video çarxın nümayişi ilə başlamış, sonra açılış nitqi ilə çıxış edən Səfirliyin müşaviri Zaur Şükürov müsabiqə barədə ümumi məlumat vermiş və bu yarışmanın müasir Azərbaycanın reallıqları, qədim və zəngin tarixi, mədəniyyəti, adət-ənənəsi, mətbəxi, gözəl təbiəti barədə məlumat əldə etməyə imkan verdiyini məmnunluqla qeyd etmişdir. Bu kimi müsabiqələrin Səfirlik tərəfindən mütəmadi olaraq təşkil edildiyini bildirən Z. Şükürov Macarıstanda təhsil alan yerli və xarici tələbələrin gələcəkdə də belə tədbirlərdə yaxından iştirak edəcəyinə ümidini ifadə etmişdir.
Daha sonra, “Mən Azərbaycan haqqında nə bilirəm” inşa müsabiqəsinin layihə rəhbəri, “Budapest Business School” ali təhsil müəssisəsinin tələbəsi Xavər Ələkbərli müsabiqə barədə ətraflı danışmış və Azərbaycana dair təqdimatla çıxış etmişdir. X.Ələkbərli təqdimatı zamanı Azərbaycanın qədim tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, turizm məkanları, milli mətbəxi barədə məlumat vermiş, habelə Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və yeddi ətraf rayonlarının Ermənistan tərəfindən işğalı faktına diqqəti çəkmişdir.
Sonda, “Mən Azərbaycan haqqında nə bilirəm” inşa müsabiqəsi qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi baş tutmuşdur. Müsabiqənin qalibi adını qazanmış “Budapest Business School” ali təhsil müəssisəsinin tələbəsi Bedrettin Gurcan Azərbaycana bir həftəlik səyahət paketi ilə mükafatlandırılmışdır. İkinci yerə layiq görülmüş “National University of Public Service adlı təhsil ocağının tələbəsi Szilvia Simon Erika “WizzAir” aviaşirkətinin vauçeri ilə təltif olunmuşdur. Digər yerləri tutan müsabiqə iştirakçılarına da müxtəlif hədiyyələr və sertifikatlar təqdim olunmuşdur.

The awarding ceremony of the essay competition "What I know about Azerbaijan" was held in the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary
On February 9, 2018 the awarding ceremony of the essay competition "What I know about Azerbaijan" was organized in the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary.
The local and foreign students studying in Hungary participated in the competition implemented with the initiative of the "Azerbaijan Youth Foundation" and the Embassy's support.
In the event, which started with a demonstration of a short documentary about Azerbaijan, the Counsellor of the Embassy Zaur Shukurov gave a general overview of the contest and noted that these kinds of competitions are the opportunities to learn the reality of modern Azerbaijan, its ancient and rich history, culture, traditions, cuisine and beautiful nature. Z.Shukurov expressed his hopes that the local and foreign students, studying in Hungary, will take an active part in such events, regularly organized by the Embassy.
Later, the project manager of the competition, the student of Budapest Business School Khavar Alakbarli gave detailed information about the competition and made a presentation about Azerbaijan. During the presentation K.Alakbarli spoke on the ancient history, culture, art, tourism, national cuisine of Azerbaijan, as well as brought an attention of quests to the fact of occupation of the territories of Azerbaijan – Nagorno-Karabakh and seven surrounding districts by Armenia.
At the end of the ceremony Bedrettin Gurcan, the student of the Budapest Business School, was announced as the winner of the contest and was awarded with a weekly travel package to Azerbaijan. The second place was awarded to Szilvia Simon Erika, the student of the National University of Public Service, and voucher of “WizzAir” airlines was presented to her as well. Various gifts and certificates were also presented to the other participants of the contest.