Mətbuat şərhi 21 yanvar 2026
No:014/26, Azərbaycan Respublikasının ABŞ Prezidenti Donald Tramp tərəfindən elan edilmiş Sülh Şurasına üzv olması qərarı barədə mətbuat məlumatı
21 yanvar 2026 09:29
16 yanvar tarixində ABŞ Prezidenti Donald Tramp Sülh Şurası adlı beynəlxalq təşkilat yaratmaq qərarını elan edərək, Azərbaycan Respublikasını təşkilata Təsisçi Üzv Dövlət olmağa dəvət edib.
Azərbaycan Respublikası sözügedən dəvəti qəbul edərək, Sülh Şurasına Təsisçi Üzv Dövlət olmaq niyyətini ABŞ tərəfinin diqqətinə çatdırıb. Ölkəmizin Sülh Şurasına üzvlüyü ilə bağlı rəsmi təsdiq məktubu ABŞ tərəfinə ünvanlanacaq və tələb olunan prosedurlar çərçivəsində müvafiq tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.
Azərbaycan hər zaman olduğu kimi beynəlxalq əməkdaşlıq, sülh və sabitliyə fəal töhfə verməyə hazırdır.

Press release 21 January 2026
No:014/26, Press Release on the decision of the Republic of Azerbaijan to join the Board of Peace, announced by the U.S. President Donald J. Trump
21 January 2026 09:29
On 16 January, the President of the United States, Donald J. Trump announced his decision to establish an international organization called Board of Peace and invited the Republic of Azerbaijan to become a Founding Member State of the organization.
The Republic of Azerbaijan has accepted the invitation and informed the U.S. side of its intention to become a Founding Member State of the Board of Peace. An official letter of confirmation regarding our country’s membership in the Board of Peace will be addressed to the U.S. side, and appropriate measures will be taken within the framework of the required procedures.
Azerbaijan, as always, is ready to actively contribute to international cooperation, peace, and stability.