• fevral1997-ci il - Macarıstan XİN-in Dövlət katibi İ.Sentivanın səfəri;
• 7-8 sentyabr, 1998-ci il - Macarıstan XİN-in Dövlət katibi Q.Qabinin səfəri (Böyük Tarixi İpək Yoluna həsr olunmuş konfrans);
2004
• 23-24 aprel, 2004-cü il - Macarıstan XİN-in Dövlət Katibinin müavini Y.Borosun səfəri;
2005
• 27-31 aprel, 2005-ci il - Macarıstan Milli Təhlükəsizlik Departamentinin Baş direktoru, general-mayor L. Qalamboşun  səfəri;
2006
• 22-24 yanvar, 2006-cı il - Macarıstan XİN-in Dövlət katibi A.Barsonun səfəri;
• 30 yanv.- 01 fev. 2006-cı il - AR Milli Təhlükəsizlik naziri E. Mahmudovun səfəri;
• 29 noy.- 01dek. 2006-cı il - AR xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfovun səfəri;
2007
• 22-23 mart, 2007-ci il - AR Maliyyə naziri S.Sərifovun səfəri;
• 18 - 22 aprel, 2007-ci il - Macarıstan Müdafiə Nazirliyi nəzdində Hərbi tarix institutunun direktoru, general-leytenant Y. Hollonun səfəri;
• 22-25 may, 2007-ci il - AR Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi E.Quliyevin səfəri (sərhəd məsələləri üzrə Beynəlxalq konfransın XV plenar iclasında iştirak);
• 15 iyun, 2007-ci il - AR Milli Məclisinin sədr müavini V.Ələsgərovun səfəri (“Ümumi enerji siyasəti-Möhkəm Avropa” adlı beynəlxalq    konfrans);
• 13-15 sentyabr, 2007-ci il - AR Sənaye və energetika naziri N.Əliyevin səfəri(Gas for  Europe: New competition, routes, suppliers-A role for Nabucco” adlı konfransda iştirak);

• February, 1997 - The visit of State Secretary of MFAT of Hungary I.Sent- Ivan;
• 7-8 September, 1998 - The visit of State Secretary of MFAT of Hungary G.Gabi (The participation at the Historical Silk Way conference);
2004
• 23-24 April, 2004 - The visit of the deputy of State Secretary of MFAT of Hungary J.Boros;
2005
• 27-31 april, 2005 - The visit of National Security Office of Hungary;
2006
• 22-24 January, 2006 - The visit of State Secretary of MFAT of Hungary A.Barson;
• 30 jan.- 01 feb. , 2006 - The visit of the minister of National Security of Azerbaijan E. Mahmudov;
• 29.11 – 1.12, 2006 - The visit of the Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan X.Xalafov;
2007
• 22-23 March, 2007 - The visit of the Minister of Finance of Azerbaijan  S.Sharifov;
• 18-22 april, 2007 - The visit of the director of Military-historical institute under the Ministry of defence of Hungury Y. Hollo;
• 22-25 may, 2007 - The visit of the head of the state border service of Azerbaijan E.Quliyev;
• 15 June, 2007 - The visit of the deputy chairman of the Parliament of Azerbaijan V.Alasgarov (The participation at the International conference entitled “Common energy policy - Strong Europe");
• 13-15 September, 2007 - The visit of the minister of industry and energy of Azerbaijan N.Aliyev (Conference entitled “Gas for  Europe: New competition, routes, suppliers-A role for Nabucco);
• 23-25, September, 2007 - The visit of the minister of labor and social protection of  population of Azerbaijan F.Alekberov;