May ayının 23-dən 27-dək Azərbaycan MEA-nın vitse-prezidenti, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Elm və təhsil komissiyasının sədri, Azərbaycan MEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli Budapeştdə səfərdə olmuş, Macarıstan Milli İqtisadiyyat Nazirliyinin dövlət katibi Peter Çereşneyş və Macarıstan İnsan Ehtiyatları Nazirliyi dövlət katibinin müavini xanım Pölöskeyi Qaborna, habelə macar həmkarları ilə görüşərək iki ölkə alimləri arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində müzakirələr aparmışdır.
Mayın 25-də Budapeştin Andraşi universitetində dünya şöhrətli macar türkoloqu, akademik Georq Xazainin (1932-2016) anadan olmasının 85 illiyi münasibəti ilə beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir. Andraşi universitetinin rektoru, professor Dietmar Meyerın giriş sözü ilə açdığı beynəlxalq konfransda Macarıstan, Avstriya, Almaniya, Türkiyə, Fransa alimləri türkologiya elminin müasir problemləri və akademik Georq Xazainin türk dillərinin yazılı abidələrinin öyrənilməsi və nəşri işinə töhfələri barədə məruzələr etmişlər.
Konfransda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti İsa Həbibbəyli iştirak etmişdir.
12 iyun tarixdə Budapeştin Obuda Universitetində “Fəxri professor” adının verilməsi ilə bağlı tədbir keçirilmişdir. 2017-ci ildə “Obuda” Universitetinin Ali mükafatına Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru, texniki elmlər doktoru Şahnaz Şahbazova layiq görülmüşdür.
23-27 oktyabr tarixlərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının (DİA) rektoru akademik Urxan Ələkbərovun rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti Macarıstana səfər etmişdir. Səfər çərçivəsində oktyabrın 24-də Budapeşt şəhərində “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası ilə Macarıstan Dövlət Qulluğu Universiteti arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” imzalanmışdır.
6-8 fevral tarixlərində İnterconsert Hungary Ltd Birliyinin baş direktoru Şandor Salayın xahişi ilə həmin Birliyin bədii rəhbəri xanım İrina Seç Bakıda səfərdə olmuşdur. O, səfər zamanı, Mədəniyyət və Turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyev tərəfindən qəbul edilmiş, habelə Rus Dram Teatrı, Opera və Balet Teatrı kimi mədəniyyət ocaqlarının fəaliyyəti ilə tanış olmuşdur.
16-17 mart tarixlərində Bakıda, Azərbaycan Respublikasının birinci vitse-prezidenti, Azərbaycanın Birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Macarıstan baş nazirinin xanımı Aniko Levainin himayəsi altında macar mədəniyyəti günləri keçirilmişdir.
Macarıstan Baş nazirinin xanımının rəhbərliyi ilə 100 nəfərdən çox macar mədəniyyət və incəsənət xadiminin, jurnalistin qatıldığı mədəniyyət günləri çərçivəsində böyük konsert proqramı, sərgi, moda nümayişi təşkil edilmiş, macar şərablarının dequstasiyası keçirilmişdir.
İyulun 11-də Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyində Azərbaycan və Norveç Səfirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycanlı musiqiçilər - Bakı Musiqi Akademiyasının, Norveçin Grieg Academy təhsil müəssisələrinin məzunu və Nyu-Yorkun Manhattan School of Music təhsil müəssisəsində təhsilini davam etdirən Humay Qasımzadə (fortepiano) və Bakı Musiqi Akademiyasının məzunu Jalə Əliyevanın (violonçel) Azərbaycan və Norveç musiqisindən ibarət konserti təşkil edilmişdir.
Budapeştə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri, yerli ictimaiyyətin, Azərbaycan və Norveç diasporunun nümayəndələri və bu ölkədə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələrin iştirak etdiyi konsertdə Edvard Qriq, Fikrət Əmirov və başqa klassik və müasir bəstəkarların əsərlərindən parçalar ifa edilmişdir.
26 sentyabr tarixdə Budapeştdə yerləşən Tətbiqi Sənət muzeyində Azərbaycan Xalça Muzeyinin 50 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə mühazirəçi qismində iştirak edən Azərbaycan Xalça Muzeyinin direktoru, İCOM Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Şirin Məlikova çıxış edərək Azərbaycanın xalçaçılıq sənəti, tarixi və ənənələri barədə ətraflı təqdimat keçirmişdir.
Səhiyyə
11-14 sentyabr tarixlərdə Azərbaycan Respublikası səhiyyə naziri Oktay Şirəliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Budapeşt şəhərində keçirilən 67-ci sessiyasında iştirak etmək məqsədilə Macarıstana işgüzar səfər etmişdir.
4-5 dekabr tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin baş direktoru v.i.e. İmran Abdullayev “Sağlam qidalanma üçün davamlı qida sistemləri” mövzusunda Budapeştdə keçirilmiş simpoziumda iştirak etmək üçün Macarıstanda səfərdə olmuşdur.
İdman
29 iyul tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev Macarıstanın Györ şəhərində keçirilmiş Avropa Yeniyetmələrin XIV Yay Olimpiya Festivalının (European Youth Olimpic Festival) bağlanış mərasimində iştirak etmişdir. Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsinin (MOK) vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə və MOK-un baş katibi, millət vəkili Ağacan Abiyev tədbirdə fəxri qonaq qismində iştirak etmişlər.
02-12 noyabr tarixlərdə Budapeşt şəhərində Kikboksinq üzrə kişi və qadınlar arasında WAKO versiyası üzrə dünya Çempionatı keçirilmişdir. Çempionatda Azərbaycan Kikboksinq Federasiyasının Prezidenti Millət vəkili Adil əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanlı idmançılar da iştirak etmiş və 1 idmançımız 1-ci yerə, 2 idmançımız isə 2-ci yerə layiq görülmüşdür.

On May 23-27, the vice-president of Azerbaijan National Academy of Sciences, the chairman of the Science and Education Commission of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan, the director of the Institute of Literature under Azerbaijan National Academy of Sciences, academician Isa Habibbayli visited Budapest. During the visit I.Habibayli met with the State Secretary of the Ministry of National Economy Cseresnyés Péter and the deputy State Secretary of the Ministry of Human Capacities Pölöskei Gáborné, as well as with his Hungarian counterparts, and discussed further development of cooperation between the two countries’ scientists and the implementation of joint projects.
On May 25 an international conference on the 85th anniversary of the birth of academician and world famous Hungarian turkologist Georgy Khazain (1932-2016) was held at the Andrássy University Budapest. At the international conference opened by the rector of the Andrássy University, Professor Dietmar Meyer, scientists from Hungary, Austria, Germany, Turkey and France made presentations on the contemporary problems of Turkology science and the contribution of Academician Georgi Khazai to studying written monuments of Turkic languages. The Vice President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan Isa Habibbayli participated in the conference.
On June 12, Professor of Azerbaijan Technical University, doctor of technical sciences Shahnaz Shahbazova was awarded the highest award “Honorary Professor” of the University of Obuda in Budapest.
On October 23-27, the delegation led by the rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, academician Urhan Alekberov paid a visit to Hungary. A Memorandum of Understanding on Cooperation between the Public Administration Academy under the President of the Republic of Azerbaijan and National University of Public Service of Hungary was signed on October 24 in Budapest.
On 6-8 February, the Art Director of InterConsert Hungary Ltd Mrs. Irina Sec visited Baku. During the visit I.Sec met with the Deputy Minister of Culture and Tourism Adalat Valiyev and was acquainted with the cultural centers such as Opera and Ballet Theater and Russian Drama Theater.
On March 16-17, the Hungarian Cultural Days were held under the patronage of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, the First Lady of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva and the spouse of the Prime Minister of Hungary Mrs. Aniko Levai in Azerbaijan. Within the framework of Hungarian Cultural Days held under the patronage of Aniko Lavai more than 100 Hungarian cultural and art figures, as well as journalists participated at a large concert program, exhibition, fashion show, Hungarian wine degustation.
On July 11, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary jointly with the Embassy of the Kingdom of Norway organized the concert with participation of Azerbaijani musicians – graduate of the Baku Music Academy, Norwegian Grieg Academy and the student of Manhattan School of Music in New York, Humay Gasimzadeh (piano) and graduate of the Baku Music Academy Jala Aliyeva (violoncello). At the concert, attended by representatives of the accredited diplomatic corps in Budapest, representatives of the local community, the Azerbaijani and Norwegian Diaspora and Azerbaijani students studying in this country, were played the music of Edward Grieg, Fikret Amirov and other contemporary classical composers.
On September 26, the event dedicated to the 50th anniversary of the Azerbaijan Carpet Museum was held at the Museum of Applied Arts in Budapest.
The director of the Azerbaijan Carpet Museum, the chairman of the ICOM Azerbaijan National Committee, PhD in Art Studies Shirin Malikova made a presentation on Azerbaijan's carpet art, history and traditions at the event.
Health care
On September 11-14, the delegation led by the Minister of Health of the Republic of Azerbaijan Oktay Shiraliyev paid a working visit to Hungary to attend the 67th session of the World Health Organization in Budapest.
On December 4-5, the Director-General of the Hygiene and Epidemiology Center of the Republic of Azerbaijan Dr. Imran Abdullayev paid a visit to Hungary to participate in a symposium on “Sustainable food systems for healthy nutrition” in Budapest.
Sport
On July 29, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary H.E. Mr. Vilayat Guliyev participated in the closing ceremony of the 14th European Youth Olympic Festival held in Gyor, Hungary. The Vice President of the National Olympic Committee of Azerbaijan Chingiz Huseynzade and Secretary General of the National Olympic Committee, MP Agajan Abiyev participated in the event as an honorary guest.
On November 2-12, the World Women and Men’s Kickboxing Championship in WAKO version was held in Budapest. Azerbaijani athletes led by Adil Aliyev, the President of the Azerbaijani Kickboxing Federation also took part in the championship and one of the Azerbaijani athletes was ranked to 1st place, while other two were ranked to 2nd.