28 yanvar tarixində Budapeştin mərkəzində yerləşən Gellert otelində Xocalı faciəsinin ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycan - Qafqazda parlayan ulduz” kitabının təqdimat mərasimi təşkil edilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə macar alimi, “Avrasiya araşdırmaları” jurnalının baş redaktor müavini xanım Borbala Obruşanskinin və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Soyqırım Həqiqətlərinin Tanıdılması İctimai Birliyinin sədri Ceyhun Ələkbərovun bərabər yazdıqları, Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri V.Quliyevin redaktoru olduğu kitab oxuculara təqdim olunmuşdur.
31 mart tarixində Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyində Macarıstan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti ilə birlikdə 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilmişdir. Mərasimdə yazıçı Günel Anarqızının Budapeştdə Azərbaycan və macar dillərində yeni çapdan çıxmış “Qarabağ hekayələri” kitabının təqdimatı olmuşdur.
14 aprel tarixində Azərbaycanın və Türkiyənin Macarıstandakı Səfirliklərinin birgə təşəbbüsü ilə Budapeştdəki Yunis İmrə Mədəniyyət İnstitutunda "Həqiqətin digər üzü: 1915-1918-ci illərdə Anadoluda və Cənubi Qafqazda erməni məsələsi" mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Azərbaycan və Türkiyə səfirləri Vilayət Quliyev və Şakir Fakılının giriş sözü ilə açılan konfransda Azərbaycan MEA Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatı laureatı Nigar Gözəlova "1918-1920-ci illərdə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri kütləvi qırğınlar arxiv materiallarında", Ankaradakı Bilkənt universitetinin professoru Jeremi Mill Salt isə "1915-ci il hadisələri: tarix üçün qeydlər" adlı elmi məruzələrlə çıxış etmişlər.
23-26 aprel tarixlərində Budapeştdə Macarıstan Naşirləri və Kitab Satıcıları  Assosiasiyası tərəfindən XXII Budapeşt Beynəlxalq Kitab Festivalı keçirilmişdir. Ənənəvi olaraq hər il keçirilən Festivalda 25 ölkədən 100-dən artıq müəllif, eyni zamanda Macarıstanın 400-ə yaxın ədəbiyyat, elm və sənət adamı iştirak etmişdir. Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyinin dəstəyi ilə ölkəmizi tədbirdə Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Nazirlər Kabineti yanında Tərcümə Mərkəzinin əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti təmsil etmişdir. Festivalda Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin əməkdaşları təmsil etmişdir. Azərbaycan stendimizdə ölkəmizin tarixi, Qarabağ, zəngin mədəniyyət və incəsənətimiz, eləcə də turizm imkanları, milli mətbəximiz haqqında Azərbaycan, ingilis, rus, alman və fransız dillərində nəfis tərtibatlı 200-ə yaxın kitab sərgilənmişdir.
14 may tarixində Budapeştdə yerləşən Yunis İmrə Mədəniyyət İnstitutunda Azərbaycan və Türkiyə səfirliklərinin, habelə Türkiyənin Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə "Soyqırımı həqiqətlərinin Avropa ictimaiyyətinə çatdırılması" layihəsi çərçivəsində "Soyqırımı: tarixin qara ləkəsi" adlı beynəlxalq elmi konfrans təşkil edilmişdir. Azərbaycan və Türkiyə səfirlərinin, habelə Macarıstan ana müxalifət partiyasının sədri, Macarıstan Parlamentinin üzvü Qabor Vonanın giriş sözü ilə açdıqları tədbirdə Türkiyə Böyük Millət Məclisinin deputatı, professor Seyid Sərtçəlik, İstanbuldakı İnkişaf Universitetinin dosenti Raqib Kutay Karaca ilə birlikdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Qafarovun məruzəsi dinlənilmişdir. Elmi tədbir çərçivəsində eyni zamanda azərbaycanlı alimin Səfirliyin təşəbbüsü ilə macar dilinə tərcümə olunmuş və ermənilərin həm XX əsrin əvvəllərində, həm də sonunda azərbaycanlılara qarşı törətdikləri dəhşətli soyqırımından bəhs edən "Tarixdən silinməyən qanlı ləkə - soyqırımı" kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Azərbaycanın Macarıstandakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə xalq yazıçısı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Heydər Əliyev mükafatı laureatı Anarın "Seçilmiş əsərləri" Budapeştin "Harmattan" nəşriyyatında nəfis şəkildə çap olunmuşdur. Kitaba yazıçının müxtəlif illərdə qələmə aldığı, müasir Azərbaycan və dünya oxucusunun maraq və diqqətini çəkən əsərləri daxil edilmişdir.
Azərbaycan professional musiqisinin banisi, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 130 illiyi münasibəti ilə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə sənətşünaslıq doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zemfira Səfərovanın "Üzeyir Hacıbəyli və davamçıları" kitabı Budapeştdə macar dilində nəşr edilmişdir. Əsərin tərcüməçisi indiyə qədər Azərbaycan ədəbiyyatından bir sıra nümunələri çevirən Tamaş Varhegidir. Səfir Vilayət Quliyev kitaba "Dahi bəstəkar. Böyük vətəndaş" adlı geniş müqəddimə yazmışdır. Əsərin "Əlavələr" bölməsində Azərbaycan musiqi alətləri və Azərbaycan xalq musiqisinin əsas janrları haqqında məlumatlar yerləşdirilmişdir. Kitab Macarıstanın Ferenç List Musiqi Akademiyasına, habelə musiqi məktəblərinin kitabxanalarına hədiyyə edilmişdir.
Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə görkəmli yazıçı və ictimai xadim, diplomat Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin “Seçilmiş hekayələr” kitabı macar dilində nəşr edilmişdir. Kitabın tərtibçisi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Asif Rüstəmlidir. Yazıçının “Şeyx Şaban”, “Bomba”, “Mirzə Səfər”, “Uca dağ başında” və başqa məşhur hekayələrinin yer aldığı kitabı orijinaldan macar dilinə tanınmış azərbaycanşünas alim, Budapeştdəki ELTE Universitetinin dosenti Mariya Keneşi tərcümə etmişdir. Səfir Vilayət Quliyev nəşrə Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin ədəbi və diplomatik fəaliyyətindən söz açan müqəddimə yazmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyi 31 may tarixində Budapeştin Qəhrəmanlar meydanında təşkil uşaqlar üçün təşkil edilmiş festivalda iştirak etmişdir. 1 iyun Beynəlxalq Uşaq günü münasibəti ilə ərsəyə gətirilmiş festivalda Səfirlik ayrıca guşə ilə təmsil olunmuşdur. Səfirlik tərəfindən yerli və əcnəbi uşaqlar, eləcə də böyüklər üçün hazırlanmış stendlər böyük maraqla qarşılanmışdır, İştirakçılar macar dilində nəşr edilmiş Azərbaycan nağılları kitabı əldə etmiş, bundan əlavə onlar üçün ayrılan hissədə ölkəmizdə keçiriləcək Birinci Avropa Oyunları ilə bağlı rəsm çəkmə müsabiqəsində iştirak etmişdir.
17 sentyabr tarixində Budapeştdə korlar üçün uşaq evi, uşaq bağçası və ibtidai məktəbi əhatə edən mərkəzin –Laszlo Batthany Roma Katolik Evinin yeni korpusunun açılış mərasimi keçirilmişdir. Yataqxana tipli yeni korpus Heydər Əliyev Fondu tərəfindən beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində ayrılmış maliyyə yardımı əsasında tikilmişdir. Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru A.Ələkbərov, Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət naziri P.Siyyarto və xanımı, Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri V.Quliyev, Macarıstan İnsan Resursları Nazirliyinin Dövlət katibi M.Soltesz, Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin Dövlət katibinin müavini, J.Çutora, Macarıstan Baş nazirinin xanımı A.Levai, Laszlo Batthany Roma Katolik Evinin direktoru A.Feher, Macarıstan Katolik kilsəsi yepiskopu və Azərbaycan “Müqəddəs Məryəm” katolik kilsəsinin nümayəndəsi əsas qonaq qismində iştirak etmişdir. Açılışda Macarıstan katolik kilsəsi tərəfindən həyata keçirilən dini mərasimdən sonra A.Feher, A.Ələkbərov və P.Siyyarto çıxış etmişdir. Daha sonra Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru və macar nazir P.Siyyarto yeni yataqxana binasının rəmzi açılışını etmişdir.
10 noyabr tarixində Azərbaycanın məşhur tarzəni, Respublikanın əməkdar artisti, Malik Mansurov, Macarıstanın Miskolç Simfonik Orkestri və məşhur Djabe caz qrupunun iştirakı ilə Budapeştin Bela Bartok adına İncəsənət Sarayında böyük konsert proqramı təşkil edilmişdir. Proqram ərzində M.Mansurov xalq mahnılarımızı böyük ustalıqla səsləndirmiş, Macarıstanın məşhur musiqiçiləri - Tamas Barabas, Attila Egerhazi, Szilard Banai, Zoltan Kovacs, Ferenc Kovacs, eləcə də, Miskolç Simfonik Orkestrinin 50 nəfərlik heyəti ilə birlikdə klassik musiqiləri tarda ifa etmişdir.  Caz və klassik musiqinin sintezi, Azərbaycan xalq mahnıları, Afrika musiqisi elementlərinin təqdim edildiyi konsertdə macar ictimaiyyəti nümayəndələri, yerli jurnalistlər, diaspora üzvləri, ümumilikdə 300-dən çox qonaq iştirak etmiş və proqram böyük maraqla qarşılanmışdır.
23-28 noyabr tarixlərində Budapeştdə dünya miqyasında tanınan macar - amerikan bəstəkarı və dirijor Antal Dorati (1903-1988) adına Beynəlxalq dirijorluq müsabiqəsi keçirilmişdir. Ferenç List Musiqi Akademiyasının professoru, məşhur pianoçu və dirijor  Tamaş Başarinin rəhbərlik etdiyi, tərkibinə İtaliya, Fransa, Polşa musiqiçiləri daxil olan münsiflər heyətinin yekdil qərarı ilə birinci yeri Orxan Haşımov (Azərbaycan) və Oliver Oşanin (Fransa) tutmuşdur.
İdman
20 fevral tarixində Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində, tarixi “Vigado” konsert sarayında Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı, Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyinin dəstəyi ilə “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının təqdimatı keçirilmişdir. Tədbirdə Macarıstanın insan resursları naziri Zoltan Baloq, Budapeşt şəhərinin meri İştvan Tarloş, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, Azərbaycanın Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimov, deputatlar, Macarıstanda akkreditə olunmuş səfirliklərin nümayəndələri, bu ölkənin idman veteranları və birinci Avropa Oyunlarında iştirak edəcək idmançılar, Macarıstanda yaşayan azərbaycanlılar iştirak etmişlər.
Regionlararası əməkdaşlıq
18 mart tarixində Şuşa şəhər icra hakimiyyətinin və Azərbaycanın Macarıstandakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə Macarıstanın Döndöş şəhərində “Şuşa günü” keçirilmişdir. Azərbaycanın erməni işğalı altındakı Şuşa şəhəri ilə Macarıstanın Döndöş şəhəri arasında dostluq və qardaşlıq sazişi imzalandıqdan sonra keçirilən silsilə tədbirlərdə olduğun kimi, bu dəfə də ilk olaraq Şuşa şəhər icra hakimiyyətinin başçısı Bayram Səfərov və Döndöş şəhər meri Tamaş Keveşin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri arasında görüş təşkil edilmiş, görüşdən sonra XV əsrdən bəri musiqi məktəbi kimi fəaliyyət göstərən tarixi binada Azərbaycan Respublikasının xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərlik etdiyi “Qarabağ” ansamblı zəngin konsert proqramı ilə çıxış etmişdir.

On January 28, a presentation ceremony of the book entitled “Azerbaijan - Shining Star in the Caucasus”, which was dedicated to the anniversary of the Khojaly tragedy, was held at the Hotel Gellért in Budapest.
The Editor-in-Chief of the book, written by the Hungarian scientist, Deputy Editor-in-Chief of “Eurasian Studies” Magazine Mrs. Borbala Obrushansky and Chairman of the Society for the Recognition of Genocide Facts Mr. Ceyhun Alekberov is the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Hungary H.E. Mr. V.Guliyev. The publication of the book was implemented with the initiative of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary.
On March, 31 the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary jointly with Azerbaijani-Hungarian Friendship Society held a commemoration ceremony on the Day of Genocide of Azerbaijanis and the presentation of the book entitled “Garabagh Stories” by Gunel Anarqizi, which was published in Budapest, in both, Azerbaijani and Hungarian languages was held at the event.
On April, 14 the international conference entitled "The other side of the truth: The Armenians in Anatolia and in South Caucasus in 1915-1918" was jointly organized by the Azerbaijani and Turkish Embassies at the Yunus Emre Culture Institute in Budapest. At the conference opened by the Ambassadors of Azerbaijan and Turkey Vilayat Guliyev and Sakir Fakili, the leading scientist of the Institute of History of the Azerbaijan National Academy of Sciences, PhD in history, the laureate of the State Prize of the Republic of Azerbaijan Nigar Gozalova and Professor of the Bilkent University in Ankara Jeremy Mill Salt made reports on “Massacres committed by Armenians against Azerbaijanis in 1918-1920 in archival materials” and “1915 events: Historical notes”.
On 23-26 of April more than 100 authors from 25 countries, as well as about 400 Hungarian writers, scientists and artists participated at the Budapest International Book Festival organized by the Hungarian Publishers and Bookstores Association. Azerbaijan was represented at the event by the delegation of the Ministry of Culture and Tourism and the Translation Center under the Cabinet of Ministers with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary. About 200 books on Azerbaijani history, Karabakh, rich culture and art, as well as tourism opportunities, national cuisine were exhibited in Azerbaijani, English, Russian, German and French languages at the stand of Azerbaijan.
On May 14, at the Yunus Emre Culture Institute the Embassies of Azerbaijan and Turkey jointly with the Turkish Cooperation and Coordination Agency and the Council of State Support to NGOs under the President of the Republic of Azerbaijan organized the international scientific conference entitled “Genocide: The Black Spot of History” within the framework of the project “Spread of genocide truths to the European community”. At the event opened by the Ambassadors of Azerbaijan and Turkey, followed by the speech of the Member of Hungarian Parliament Gabor Vona, the Member of the Turkish Grand National Assembly, Professor Seyit Sertcelik, as well as Docent of Istanbul Development University, Ragib Kutay Karaca and a leading researcher at the History Institute of the Azerbaijan National Academy of Sciences, PhD on History, Dr. Vasif Gafarov made reports on the themes of the event. The event was followed by the presentation of the book, translated into Hungarian with the initiative of the embassy, entitled “Bloody stain, which is not erased from history – Genocide”, which tells about the terrible genocides committed by Armenians in the beginning and at the end of the 20th century.
At the initiative of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary the book “Selected Works” of Anar – the well-known Azerbaijani writer and the chairman of the Azerbaijani Writers’ Union was published in "Harmattan" publishing house in Budapest. The book includes works that attract the attention and interest of contemporary Azerbaijani and world readers.
On the occasion of 130th anniversary of the great composer Uzeyir Hajibeyli the book "Uzeyir Hajibeyli and his followers" by Zemfira Safarova, Doctor of Arts and corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, was published in Hungarian in Budapest on the initiative of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary. The translator of the work is Tamas Varhegi, who has so far translated a number of works from Azerbaijani literature. The Ambassador Vilayat Guliyev wrote a foreword in the book entitled "The Great Composer, the Great Citizen". The section “Attachments” of the work contains information about the Azerbaijani musical instruments and the main genres of Azerbaijani folk music. The book was donated to Hungary's Liszt Ferenc Music Academy and libraries of music schools.
The book "Selected stories" by prominent writer and public figure, diplomat Abdurrahim Haqverdiyev was published in Hungarian with the initiative of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary. The book was compiled by Asif Rustamli, the Head of the Department of Literature Institute named after Nizami Gencevi of National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan. The book which contains “Sheikh Shaban”, “Bomb”, “Mirza Safar”, “In the pick of mountain” and other famous stories was translated from original into Hungarian by the Docent of Eötvös Loránd University Maria Kenesi. The Ambassador Vilayat Guliyev wrote a foreword about the literary and diplomatic activity of Abdurrahim Haqverdiyev.
Culture, art
On May, 31 the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary took part in the festival organized for children in Heroes Square of Budapest and dedicated to International Children's Day on 1 June. Stands prepared by the Embassy at the event were welcomed by local and foreign children and adults. The participants received the Azerbaijani fairytale books published in Hungarian language and also participated in drawing competition dedicated to the First European Games held in Azerbaijan.
On September 17, the opening ceremony of the new building of the Roman Catholic Center of Laszlo Batthany – a center for blind children, kindergarten and elementary school in Budapest, was held in Budapest. The new building of the dormitory was built on the basis of financial assistance provided by Heydar Aliyev Foundation within the framework of international cooperation. Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation A.Alakbarov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary V.Guliyev, the Minister for Foreign Affairs and Trade of Hungary P.Siyyarto and his spouse, State Secretary of the Hungarian Ministry of Human Resources M.Soltesz, Deputy State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs and Trade Z.Csutora, spouse of the Prime Minister V.Orban A.Levai, the director of Laszlo Batthany Roman Catholic Center A.Feher, Archbishop of Hungarian Catholic Church and representative of the Catholic Church of "Holy Mary" of Azerbaijan were the main quests in the event. A.Feher, A.Alakbarov and P.Siyyarto made a speech at the opening ceremony following the religious ceremony held by the Hungarian Catholic Church. Then, the Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation and Hungarian Minister P.Siyyarto made a symbolic opening of the new dormitory building.
On November, 10 a concert program was organized at the Béla Bartók National Concert Hall in Budapest with the participation of Azerbaijan's famous tar player, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Malik Mansurov, Hungarian Miskolc Symphony Orchestra and famous Djabe jazz band. M.Mansurov along with famous musicians of Hungary - Tamas Barabas, Attila Egerhazi, Szilard Banai, Zoltan Kovacs, Ferenc Kovacs and 50 members of the Miskolc Symphony Orchestra performed folk songs and classical music during the program. More than 300 guests, including the representatives of the Hungarian community, local journalists, Diaspora members enjoyed the concert program, where the synthesis of jazz and classic music, Azerbaijani folk songs and African music elements were presented.
On November, 23-28 Budapest hosted the international competition dedicated to Hungarian - American composer and conductor Antal Dorati (1903-1988). With the unanimous decision of the judges of Italy, France and Poland led by a professor of the Liszt Ferenc Music Academy, a famous pianist and conductor Tamas Bashari, the first place was taken by Orkhan Hashimov (Azerbaijan) and Oliver Oshan (France).
Sport
On 20 February Heydar Aliyev Foundation with the support of the Embassy of Azerbaijan organized the presentation of the First European Games "Baku-2015" at “Vigado” Concert Hall in Budapest. The minister of Human Resources of Hungary Zoltán Balog, the Mayor of Budapest István Tarlós, the Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan Azad Rahimov, the Executive Director of Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov, MPs, representatives of embassies accredited in Hungary, athletes of this country to participate in the First European Games, Azerbaijanis living in Hungary joined in the event.
Inter-regional cooperation
On March 18, with the initiative of the Shusha City Executive Authority and the Embassy of Azerbaijan “Shusha Day” was held in the Hungarian city of Gyöngyös. During the event the meeting was held between the delegations led by the mayor of Gyöngyös, Tamas Keves and the head of the executive power of Shusha city, Bayram Safarov. After the meeting, the ensemble "Garabagh" led by Mansum Ibrahimov, the famous artist of Azerbaijan, gave a concert program in the historical building, which functions as a musical school since XV century.