26 yanvar tarixdə Budapeştdə fəaliyyət göstərən Mərkəzi Avropa Universitetində 15-ci ənənəvi Mədəniyyətlərarası Festival keçirilmişdir. Tədbirdə xarici tələbələrin iştirakı ilə milli musiqi və rəqslər nümayiş etdirilmiş, habelə beynəlxalq kulinariya müsabiqəsi təşkil edilmişdir. Adıçəkilən universitetdə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr də tədbirə qatılaraq milli rəqslərimizi və mətbəximizin nümunələrini nümayiş etdirmişlər. Həmçinin, Səfirliyimizin nəşr etdirdiyi milli mətbəximizə aid kitab, broşurlar və Azərbaycana aid suvenirlər tədbir çərçivəsində qonaqlara təqdim edilmişdir. Səfirliyin dəstəyi ilə təşkil edilmiş Azərbaycan guşəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Fevral ayının 27-də Budapeşt Texnologiya və İqtisadiyyat universitetində “ İnternational Festival 2019 ” adlı tədbir keçirilmişdir. Tədbirə qatılan müxtəlif dövlətlərdən olan tələbələr öz ölkələrinin milli mədəniyyətlərini, mətbəxlərini və turizm imkanlarını nümayiş etdirirmişlər. Tədbirdə iştirak edən Azərbaycanlı tələbələr ölkəmiz haqqında geniş məlumat verərək, eyni zamanda tanınmış Azərbaycan bəstəkarlarının musiqilərini fortopianoda ifa etmiş və milli rəqslərimizi nümayiş etdirmişlər. Bununla yanaşı, tələbələrimizin təşəbbüsü və səfirliyin dəstəyi ilə tədbirdə ölkəmizə aid stend quraşdırılmış və həmin stendə nümayiş olunan ölkəmizə aid suvenirlər, habelə Azərbaycan mətbəxi nümunələri tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
23 aprel tarixdə Macarıstan Astronavtika Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə tanınmış macar kosmonavtı Bela Macarinin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir təşkil edilmişdir. Macarıstanın Kistarça qəsəbəsində təşkil olunmuş və astronavtika sahəsində çalışan macar alimlərin, habelə yerli ictimaiyyətin qatıldığı tədbirdə, Macarıstanda səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin 1-ci müavini Vaqif Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və səfir Vilayət Quliyev iştirak etmişdir. Tədbir zamanı Macarıstan Astronavtika Cəmiyyətinin Baş katibi Attila Hirn çıxış edərək, Macarıstanda astronavtika elminin inkişaf yolları və məşhur macar kosmonavtı Bela Macarinin bu sahədə xidmətlərindən danışmışdır. Attila Hirn çıxışı əsnasında, kosmonavtika sahəsində görkəmli Sovet alimi, həmyerlimiz Kərim Kərimov barədə də fikirlərini bölüşərək, məşhur alimin ötən əsrin 90-cı illərində Macarıstana səfəri zamanı məhz bu xidmətlərinə görə ölkədə böyük hörmət və ehtiramla qarşılandığını bildirmişdir.Tədbirdə çıxış edən səfir Vilayət Quliyev öz növbəsində iki ölkə arasında bir çox sahələrdə olduğu kimi, astronavtika sahəsində də səmərəli əməkdaşlığın təşəkkül tapmasından məmnunluğunu ifadə etmiş və məşhur Azərbaycanlı alim Kərim Kərimovun Vətənin hüdudlarından kənarda bu şəkildə xatırlanmasından qürur duyduğunu qeyd etmişdir. Tədbirin sonunda astronavtika elminin inkişafında xidmətləri olmuş şəxslərin xatirəsinin anılması məqsədilə “Səma Ağacı”nın dibinə simvolik olaraq torpaq tökülmüşdür. Səfir Vilayət Quliyev məhz bu məqsədlə Azərbaycandan gətirdiyi bir ovuc torpağı həmyerlimiz Kərim Kərimovun xatirəsinə hörmət əlaməti olaraq “Səma Ağacı”nın dibinə səpmişdir.
3 may tarixdə Macarıstanda fəaliyyət göstərən Azərbaycan Macarıstan Gənclər Birliyi (AHYU) və Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyinin birgə təşəbbüsü və Səfirliyin bilavasitə iştirakı ilə bu ölkənin Dunayvaroş Universitetinin kitabxanasında Azərbaycan Guşəsi açılmışdır.
Azərbaycan Guşəsinin açılış mərasimində Səfir V.Quliyev, 1-ci katib E.Rəhimov, AHYU-nun nümayəndələri – Murad Aslanlı və Abdullah Məmmədli, adıçəkilən universitetin professor-müəllim heyəti, tələbələri və “Azərtac”ın xüsusi müxbiri Vüqar Seyidov iştirak etmişlər.Çıxışlardan sonra Azərbaycan Respublikasının səfirliyi və Dunaujvaroş universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanmışdır. Daha sonra, kitabxanada yaradılmış Azərbaycan kitab guşəsinin önündə açılış rəmzi olaraq qırmızı lent kəsilmiş və kitabxanada, habelə Universitetin əsas binasının foyesində Səfirliyin sifarişi əsasında düzəldilmiş lövhələrin açılış mərasimi təşkil edilmişdir. Azərbaycan Guşəsinin yaradılması istiqamətində səfirlik tərəfindən Dunaujvaros universitetinin nümayəndələri ilə keçirmiş mütəmadi danığıqların nəticəsi olaraq, Guşədə Azərbaycan mədəniyyəti, incəsənəti, mətbəxi, turizm potensialı, o cümlədən Azərbaycanın dilbər guşəsi Qarabağın və digər bölgələrimizin görməli yerləri və Ermənistanın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasətinə dair kitablar nümayiş olunacaq.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü ərəfəsində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyi görkəmli publisist, xalq yazıçısı Elmira Axundovanın Ulu Öndərin ömür yolundan bəhs edən “Şəxsiyyət və zaman” üçcildliyinin macar dilinə tərcüməsini və nəşrini başa çatdırıb. Kitab səfir Vilayət Quliyevin ümumi redaktəsi altında çap olunub. Üçcildliyi macar dilinə tanınmış tərcüməçi Tamaş Varhegi çevirib. Kitab Macarıstanın 150-yə yaxın kitabxanasına, habelə Budapeştdə akkreditə olunan xarici ölkə səfirliklərinə hədiyyə edilib.
3 iyun tarixdə Macarıstanın ilk kosmonavtı Bertalan Farkaşla M Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyində azərbaycanlı tələbələrlə görüş keçirilmişdir. Tədbiri giriş nitqi ilə açan səfir Vilayət Quliyev Sovet ittifaqı Qəhrəmanı, F.Bertalanın həyatı barədə məlumat vermiş və onun 26.05-03.06.1980 tarixlərində Salyut-6 orbital stansiyasına uçuş mühəndisi kimi yollandığını qeyd etmişdir. F.Bertalan öz növbəsində ona həsr edilmiş sənədli filmi nümayiş etdirərək öz xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşmüşdür. O, həmən dövr üçün Macarıstanın “İnterkosmos” proqramında iştirakının böyük bir fürsət olduğunu vurğulamışdır. F.Bertalan yeddi gün ərzində astronavtlar Leonid Popov və Valery Ryüminlə birgə orbital kompleksdə yaşadığı təəssüratları barədə ətraflı məlumat vermişdir. Onun kosmik gəminin qalxma anından başlayarq yer kürəsinə enişinə dair xatirələri tədbir iştirakçılarının böyük marağına səbəb olmuşdur.
6 mart tarixdə Macarıstanın Sekeşfehervar şəhərinin “Rakoçi Ferenç” adına ingilis dili təmayüllü orta məktəbin dəvəti əsasında, səfirliyin 1-ci katibi Emil Rəhimov həmin məktəbi ziyarət etmiş və şagirdlərlə görüşmüşdür. Görüş zamanı şagirdlərə Azərbaycan haqqında geniş məlumat verilmiş və Novruz bayramının rəmzi olan milli şirniyyatlarımızdan ibarət xonçalar səfirliyin adından şagird və müəllim heyətinə təqdim olunmuşdur.
24-25 fevral tarixində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TURKSOY), Azərbaycan Respublikasının, Türkiyə Cümhuriyyətinin, Qazaxıstanın Macarıstandakı səfirlikləri və Budapeştə fəaliyyət göstərən “Yunus Emre” İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın “Qızıl Orda” simfonik orkestrinin silsilə konsert proqramları təşkil olunmuşdur.
24 fevral tarixdə “Yunus Emre” İnstitutunda və 25 fevral tarixdə Budapeştin məşhur “Duna Palota” konsert zalında təşkil olunan proqramda Macarıstanda səfərdə olan TURKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, “Yunus Emre” İnstitutunun prezidenti Şeref Ateş, Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkiyənin Macarıstandakı səfirləri, habelə həmin dövlətlərin diaspora nümayəndələri, tələbələr, yerli ictimaiyyətin və bu ölkədə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri iştirak etmişdir.
“Yunus Emre” İnstitutunda təşkil olunan proqramda TURKSOY-un Baş Katibi Düsen Kaseinov, “Yunus Emre” İnstitutunun prezidenti Şeref Ateş çıxış edərək, layihə barədə məlumat vermiş, Serbiya, Bosniya və Herseqovinada start götürən konsert proqramının Budapeşt şəhərində uğurla yekunlaşacağına və yerli macar ictimaiyyəti tərəfindən maraqla qarşılanacağına əminliklərini ifadə etmişlər. Sonra “Qızıl Orda” orkestrinin üzvləri çıxış edərək, öz məharətlərini nümayiş etdirmişlər. 25 fevral tarixində Budapeştin “Duna Palota” konsert zalında daha geniş formatda təşkil edilən konsert proqramında anşlaq yaşanmış və istər TURKSOY üzv dövlətlərinə məxsus musiqilər, istərsə də dünya klassiklərinin əsərlərindən parçalar orkestr tərəfindən yüksək ustalıqla ifa edilmişdir. “Yunus Emre” İnstitutunda və “Duna Palota” zalında konsert zamanı adıçəkilən orkestrin üzvü, Azərbaycanlı Çinarə Heydərovanın qanun musiqi alətində fərdi qaydada ifa etdiyi Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət parçalar və xalq musiqilərimiz, o cümlədən “Sarı Gəlin” tamaşaçılar tərəfindən son dərəcə rəğbətlə qarşılanmış və gurultulu alqışlarla müşayiət olunmuşdur.
9 mart tarixdə Macarıstanın Peç universitetində “Dünyanın 50 delikatesi” adlı kulinariya kitabının təqdimat mərasimi baş tutmuşdur.
Macarıstanında akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçilərinin dəvətli olduğu və 3500-dək qonağın, o cümlədən 80 ölkədən olan tələbələrin qatıldığı tədbirdə səfir Vilayət Quliyev iştirak etmişdir.
Sözügedən kitabda dünyanın 50 ölkəsinin müxtəlif yeməklərinin reseptləri və həmin ölkələrin milli mətbəxlərinə dair illüstrasiyalı məlumatlar yer almışdır. Səfirliyin adıçəkilən universitet ilə əməkdaşlığı nəticəsində Azərbaycanın milli mətbəx nümunələrindən dolma və ləvənginin resepti kitaba daxil edilmişdir.
Tədbir Peç Universitetinin rəsmi televiziyası tərəfindən lentə alınmışdır. Çəkiliş zamanı, Macarıstanın məşhur qastro-bloqqeri Zsófia Mautner tərəfindən verilmiş sualları cavablandıran səfir Vilayət Quliyev Azərbaycanın milli mətbəxi barədə geniş məlumat vermişdir. O, qeyd etmişdir ki, zənginliyi və təkrarolunmaz dadı ilə fərqlənən Azərbaycan mətbəxində müxtəlif inqrediyentlər peşəkarcasına istifadə olunur və Xəzər dənizinin zəngin faunası dəniz məhsullarının da Azərbaycan milli mətbəxində geniş şəkildə istifadə edilməsinə imkan yaradır. Söhbət əsnasında bloqqer Z.Mautner Azərbaycanda dəfələrlə olduğunu qeyd edərək, öz növbəsində Azərbaycan milli yeməkləri barədə xoş təəssüratlarını bölüşmüşdür.Milli mətbəxlərin nümayişindən sonra səfir Vilayət Quliyev tədbirdə iştirak edən yerli hakimiyyətin nümayəndələri və Peç Universitetinin rəhbərləri ilə görüşlər keçirmiş və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edilmişdir.
19 mart tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyi tərəfindən Novruz bayramı münasibətilə tədbir təşkil edilmişdir. Tədbirdə Macarıstanda təhsil alan yüzə yaxın azərbaycanlı və xarici tələbələr qatılmışdır. Tədbirdə çıxış edən səfir Vilayət Quliyev tələbələri Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərək, ən xoş arzularını çatdırmış və bayramın adət-ənənələri barədə məlumat vermişdir. Səfir xalqımızın zəngin milli köklərinə söykənən və dərin tarixi yaddaşından süzülüb gələn Novruz bayramının YUNESKO tərəfindən qeyri-maddi-mədəni irs siyahısına daxil edilməsi, 23 fevral 2010-cu ildə isə BMT Baş Assambleyası tərəfindən mart ayının 21-i tarixinin “Beynəlxalq Novruz Günü” elan olunması və Novruzun 3000 ildir ki, Balkanlar, Qafqaz, Mərkəzi Asiya, Yaxın Şərq və digər regionlarda qeyd edildiyi barədə danışmışdır.
Ölkəmizin son illərdə əldə etdiyi uğurlardan bəhs edən səfir V.Quliyev Macarıstanda təhsil alan azərbaycanlı tələbələrin sayının hər il artmasını müsbət məqam kimi qeyd etmişdir. Bu ölkədə təhsil alan tələbələrimizə Azərbaycan həqiqətlərinin yerli ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılması, qədim tarixə malik zəngin mədəni irsimizin təbliği istiqamətində fəallıq göstərməyi tövsiyə etmişdir.Tədbirdə Azərbaycan mətbəxinin ləziz xörəkləri, o cümlədən plov, habelə müxtəlif növ Novruz şirniyyatlaımızın bəzədiyi zəngin süfrə açılmış, samovar çayı dəmlənmiş və səfirliyin həyətində Novruzun əsas atributlarından biri olan tonqal qalanmışdır.
Kino sənayesi sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini-Hüquq şöbəsinin müdiri Namiq Qulamovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 01-04 aprel tarixlərində Macarıstana səfər etmişdir. 2 aprel tarixdə nümayəndə heyətinin ilk olaraq “MaFilm” studiyasının İstehsalat üzrə direktoru İldiko Andrea Ottinger və “Origo” studiyasının rəhbər şəxsləri-İstehsalat xidmətinin direktoru Mihayi Korom və studiyanın Baş meneceri-Hüquqi məsələlər üzrə direktoru Marta Horvath ilə, 3 aprel tarixdə isə Macarıstanın Dövlət Film Fondunun Beynəlxalq əlaqələr üzrə direktoru Bereczki Csaba və İnsan Ehtiyatları nazirliyinin kinematoqrafiya departamentinin direktoru Robert Halmai ilə görüşləri keçirilmişdir. Görüşlər zamanı Macaraıstan nümayəndələri təmsil etdikləri qurumların fəaliyyəti, ümumilikdə ölkədə kino sənayesinin keçdiyi inkişaf yolu və bu sahənin mövcud durumu, beynəlxalq əməkdaşlıq və investisiya imkanları, qanunvericilik aktları barədə geniş məlumat vermiş, habelə nümayəndə heyəti studiyaların çəkiliş meydançaları və infrastrukturu ilə yaxından tanış edilmişdir. Azərbaycan nümayəndə heyəti öz növbəsində ölkəmizin kino sənayesi barədə ətraflı məlumat təqdim edərək, hazırda bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə ölkə rəhbərliyi tərəfindən vacib qərarlar qəbul edildiyini diqqətə çatdırmış və bu istiqamətdə uğurlar əldə edilməsi üçün xarici dövlətlərin qabaqcıl təcrübəsindən yararlanmağın əhəmiyyətli ola biləcəyini qeyd etmişlər. Bu xüsusda, Macarıstanın kino sənayesinin son illər ərzində əldə etdiyi nailiyyətlərin maraq kəsb etdiyi bildirilərək, macar təcrübəsindən yararlanmaq və bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi məqsədilə qarşılıqlı səfərlərin intensivləşdirilməsinin vacibliyi vurğulanmışdır.
13 aprel tarixdə Macarıstanın Szeget şəhərində fəaliyyət göstərən Szeget Universitetində Beynəlxalq Mədəniyyət Gecəsi (İnternational Cultural Evening) keçirilmişdir. 2000 qonağın iştirakı ilə keçirilən Beynəlxalq Gecədə xarici tələbələr öz milli musiqi və rəqslərini nümayiş etdirmiş, habelə kulinariya müsabiqəsinə qatılmışlar. Adıçəkilən universitetdə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr də tədbirdə təmsil olunaraq, zəngin milli mətbəximizin nümunələrini təqdim etmişlər. Səfirliyin hərtərəfli dəstəyi ilə təşkil edilmiş Azərbaycan guşəsində nümayiş olunmuş Azərbaycan haqqında kitab, broşür və digər çap məhsulları tədbir iştirakçılarının diqqətini cəlb etmişdir.
22-25 aprel tarixlərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirinin 1-ci müavini Vaqif Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Macarıstanda işgüzar səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin Macarıstan İnsan Resursları Nazirliyinin Beynəlxalq məsələlər üzrə Dövlət Katibi xanım Orsolya Paçay-Tomaşiç ilə görüşü baş tutmuşdur. Görüşdə tərəflər humanitar sahədə əməkdaşlığın geniş spektrini müzakirə etmişlər. Müzakirələr əsnasında həmçinin, qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin keçirilməsi, mədəniyyət mərkəzlərinin açılması, Azərbaycan və Macarıstanın tanınmış şəxsiyyətlərinin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə görməli yerlərdə, təhsil müəssisələrində büstlərin qoyulması məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır. Görüşdən sonra tərəflər “Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət nazirliyi ilə Macarıstan İnsan Resursları Nazirliyi arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq Proqramı”nı imzalamışlar.
Aprelin 24-də Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, AR-in Macarıstandakı səfirliyi, Azərbaycan Milli Kitabxanası və Budapeştdəki Yunus Əmrə İnstitutu ilə birlikdə Budapeştdə İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunmuş ədəbi-musiqili tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə AR mədəniyyət nazirinin 1-ci müavini Vaqif Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, Türkiyə Cümhuriyyətinin Macarıstandakı səfiri, Qazaxıstan və İran İslam Respublikasının səfirliklərinin təmsilçiləri, Azərbaycan və Türkiyə diasporunun nümayəndələri, bu ölkədə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri və tükoloq alimlər iştirak etmişdir. Rəsmi hissədən əvvəl, Yunus Əmrə İnstitutunun foyesində Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondlarında mühafizə olunan Nəsiminin əsərlərindən və onun haqqında ədəbiyyatdan ibarət geniş kitab sərgisinin nümayişi ilə açılmışdır. Sonra İmadəddin Nəsimi haqqında qısa sənədli film nümayişi olunmuş və tədbirin rəsmi hissəsi başlanmışdır. Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru Yakub Gül ilk öncə çıxış edərək, Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvlərini və bütün qonaqları salamlayaraq İmadəddin Nəsimi kimi böyük söz adamının və dahi şairin yubiley tədbirlərinə rəhbərlik etdiyi institutun ev sahibliyi etməsindən böyük şərəf duyduğunu söyləmişdir.Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən səfir Vilayət Quliyev Azərbaycan Prezidentinin müvafiq Sərəncamına əsasən respublikamızda və onun hüdudlarından kənarda “Nəsimi ili” çərçivəsində bir sıra tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırmışdır. O, böyük Azərbaycan şairi Nəsiminin ədəbiyyat tariximizdə tutduğu yerdən və mövqedən danışaraq onun bir filosof şair və sufilik təriqətinin ənənələrinin ideoloqlarından biri olduğunu vurğulamışdr.
Tədbirin ədəbi-musiqili hissəsi orta əsrlər dövrünə uyğun şəkildə tərtib olunmuş səhnədə davam etdirilmişdir. Macarıstanda təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr, qardaş Türkiyədən gəlmiş Nəsimisevərlər şairin qəzəllərini səsləndirmiş və macar musiqiçilərinin udda və sazda gözəl ifasının müşayiəti ilə şairin qəzəllərinə bəstələnmiş mahnılar ifa edilmişdir.
25 aprel tarixdə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə “Əli və Nino” filmi Budapeşt şəhərində nümayiş etdirilmişdir. Ekran əsərinin təqdimat mərasimində AR mədəniyyət nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, Macarıstanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun təmsilçiləri, mədəniyyət və kino sahəsində fəaliyyət göstərən tanınmış şəxslər, ictimaiyyət nümayəndələri, Azərbaycan diasporasının üzvləri və bu ölkədə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişlər.
İctimai Televiziya və Radio yayımları (İTV) şirkətinin təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin hərtərəfli təşkilatı dəstəyi ilə “Bir Dünya” adlı mədəni layihə Macarıstanda gerçəkləşdirilmişdir. Bu məqsədlə İTV-nin çəkiliş qrupu 23-28 aprel tarixlərdə Macarıstanda səfərdə olmuşdur. Səfər çərçivəsində çəkiliş qrupu səfir Vilayət Quliyevdən, Qardaşlıq Macar-Azəri Cəmiyyətinin sədri Ramiz Əmirlidən və bu ölkədə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrdən müsahibə götürülmüşdür. Bununla yanaşı, çəkiliş qrupunun Azərbaycanın Şuşa şəhəri ilə qardaşlaşmış Dyöndöş şəhərinə və Vaşad qəsəbəsinə səfəri baş tutmuşdur. İTV-nin nümayəndələrinin səfir və səfirliyin əməkdaşları ilə birgə Vaşad qəsəbəsinə səfər çərçivəsində, məzarı Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin və Qardaşlıq Macar-Azəri Cəmiyyətinin birgə səyi nəticəsində aşkar edilmiş həmyerlimiz, Sovet İttifaqı qəhrəmanı Mirzə Vəliyevin qəbri ziyarət edilmişdir. Dyöndöş şəhərinə səfər zamanı bu şəhərin keçmiş meri, ölkəmizə isti münasibətləri ilə seçilən Faraqo Laslodan müsahibə götürülmüşdür. Həmçinin, İTV-nin çəkiliş qrupu səfər zamanı, AR mədəniyyət nazirinin 1-ci müavini Vaqif Əliyevin Macarıstana səfəri çərçivəsində bu ölkənin İnsan Resursları nazirliyinin Dövlət katibi xanım Orsolya Paçay-Tomaşiç ilə görüşünü, səfirlik tərəfindən təşkil olunan Nəsiminin 650 illiyi ilə əlaqədar tədbiri və “Əli və Nino ” filminin nümayişi prosesini lentə almışlar.

On 26 January, 2019, the 15th Annual Intercultural Festival was held at the Central European University in Budapest. The CEU students performed folk music and national dances, also participated at the international culinary competition at the event.
Azerbaijani students studying at the mentioned university also participated in the event, performing national dance and samples from national cuisine. The Azerbaijani Corner, organized with the support of the Embassy, was met by the quests with a great interest. Also, guests were presented with the books and brochures published by the Embassy about the national cuisine of Azerbaijan.
On February 27, “International Festival 2019” was held at Budapest University of Technology and Economics. Students from different countries demonstrated their national cultures, cuisine and tourism opportunities. The Azerbaijani students also participating in the event provided extensive information about our country and performed national dances and music of well-known Azerbaijani composers in fortepiano. At the same time, souvenirs, as well as samples of Azerbaijani cuisine were welcomed by participants at the stand, organized by the Embassy and students.
On April 23, an event dedicated to the memory of famous Hungarian cosmonaut Bela Macari was organized by the Hungarian Astronautic Society. Delegation led by the First Deputy Minister of Culture of Azerbaijan Vagif Aliyev and Ambassador Vilayat Guliyev, as well as Hungarian scientists in the area of astronautics and local community attended the event organized in the Hungarian town of Kistarcha.
The Secretary General of the Hungarian Astronautics Society Attila Hirn gave a speech about the development paths of astronautics in Hungary and services of the famous Hungarian cosmonaut Bela Macari in this field. Attila Hirn shared his views on a prominent Soviet scientist in the field of cosmonauts, our compatriot Karim Karimov, and noted that Mr. Karimov was welcomed in Hungary with great respect and esteem in the 90s of the last century.
Addressing the audience, Ambassador Vilayat Guliyev expressed his satisfaction with the establishment of efficient cooperation in many areas between the two countries, as well as in the field of astronautics, and noted that he is proud of the fact that the well-known Azerbaijani scientist Karim Karimov is remembered with great respect beyond the boundaries of the Motherland.
At the end of the event, a piece of soil was symbolically put on the bottom of the “Sky Tree” to commemorate the memory of those who have been serving for the development of astronautics. Ambassador V. Guliyev put a handful of soil, especially brought from Azerbaijan for this purpose, on the bottom of the “Sky Tree” as a sign of respect to our compatriot Kerim Karimov.
On May 3, the Embassy of Azerbaijan in Hungary established the Azerbaijani Book Corner in the library of Dunauivaros University, with the joint initiative of Azerbaijan-Hungary Youth Union (AHYU) and the Embassy.
The opening ceremony of the Azerbaijani Book Corner was attended by Ambassador V.Guliyev, First Secretary E.Rahimov, representatives of the AHYU - Murad Aslanli and Abdullah Mammadli, professors and teachers of the mentioned university and special correspondent of AzerTac Vugar Seyidov.
After the speeches, the Embassy of the Republic of Azerbaijan and the Dunauivaros University signed a memorandum of cooperation.
Red ribbon was cut in front of the Azerbaijani Book Corner, and the opening ceremony of the boards “Azerbaijani Book Corner” in the library as well as in the lobby of the main building of the University was held.
As a result of continuous negotiations with representatives of Dunauivaros University on the direction of the establishment of Azerbaijani Book Corner, the books about Azerbaijani culture, art, cuisine, tourism potential, sightseeing places of Karabakh and other regions of Azerbaijan as well as on the aggression policy of Armenia against Azerbaijan will be demonstrated in the Book Corner.
On the eve of the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary completed the translation and publication of “Heydar Aliyev: Personality and Time” trilogy by famous writer and publicist Elmira Akhundova about the life of Great Leader. The book was published under the general editorial of Ambassador Vilayat Guliyev and was translated into Hungarian by a well-known translator Tamas Varhegi. The book was presented to nearly 150 Hungarian libraries, as well as to foreign embassies accredited in Budapest.
On June 3, Hungary's first cosmonaut Bertalan Farkas met with Azerbaijani students at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary. Opening the event, Ambassador Vilayat Guliyev informed about the life of Hero of the Soviet Union F.Bertalan and noted that he was sent as flight engineer to the Salyut-6 orbit station on 26.05-03.06.1980. F.Bertalan demonstrated a documentary film about him and shared his memories with participants of the event. He emphasized that Hungary's participation in “Intercosmos” program was a great opportunity for the time being. F. Bertalan gave detailed information about his impressions of the astronauts in the orbital complex with Leonid Popov and Valery Ryumen for seven days.
On March 6, First Secretary of the Embassy Emil Rahimov was invited to English-language school named after “Rakorchi Ferenc” in Székesfehérvár, Hungary.
Presentation dedicated to Azerbaijan was held at school named after in Sehschefehervar, Hungary. Prior to the event, E.Rahimov gave a short interview to the local TV channel and stated the purpose of the visit. During the visit a presentation on the geographical position of Azerbaijan, its rich culture possessing ancient historical elements, art, cuisine, national holidays, attractive tourist opportunities, as well as the activities of our embassy in Hungary and Azerbaijan-Hungary relations was given.
During his speech, the diplomat mentioned that as a result of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict and Armenia's aggressive policy, more than 20 percent of our homeland was occupied, more than one million refugees and internally displaced persons are deprived of their homeland, our cultural, historical and religious monuments either in Armenia or in the occupied territories were destroyed by Armenian vandals, and in Azerbaijan, as an example of tolerance, different ethnicities and religions co-existed in peace and harmony for centuries.
After the presentation, detailed information about the symbols of Novruz Holiday was provided and samples of our national sweets were presented to the pupils and teachers on behalf of the Embassy.
On February 24-25, the concert programs of “Golden Orda” Symphony Orchestra of Kazakhstan were organized jointly by the International Turkish Culture Organization (TURKSOY), Embassies of Azerbaijan, Turkey and Kazakhstan, and Yunus Emre Institute in Budapest. Secretary General of TURKSOY Dusen Kaseinov, president of Yunus Emre Institute Seref Ates, Ambassadors of Azerbaijan, Kazakhstan and Turkey, as well as representatives of diplomatic corps and Diaspora, students, local community attended the concert programs held in Yunus Emre Institute on February 24 and in famous Duna Palota Concert Hall on February 25.
At the concert programs an orchestra performed excerpts from the works of TURKSOY member states and compositions from world classics. Compositions of Azerbaijani composers and folk music, including “Sari Gelin”, played on a musical instrument Kanun by a member of the orchestra, an Azerbaijani Chinara Heydarova were welcomed by spectators and accompanied by applause.
On March 9, a presentation ceremony of the culinary book titled “50 Delicacies of the World” was held at Pecs University, Hungary. The book contains illustrated information about national cuisine and recipes of different dishes from 50 countries around the world. As a result of cooperation between the Embassy and the mentioned university, the recipes of Azerbaijani national cuisine “dolma” and “lavangi” were included in the book.
Ambassador Vilayat Guliyev participated in the event attended by representatives of diplomatic corps accredited in Hungary and nearly 3,500 guests, including students from 80 countries.
During the event which was broadcasted by official television of Pecs University, Ambassador Vilayat Guliyev together with Chairman of Pecs Azerbaijani Student Society Javid Ahmedov attended the demonstration of the preparation of the Azerbaijani national dish “lavangi”. Answering to the questions of famous Hungarian gastro-blogger Zsófia Mautner, Ambassador gave detailed information about the national cuisine of Azerbaijan. During the talk, blogger Z.Mautner noted that she has visited Azerbaijan several times and shared her pleasant impressions on the national dishes of Azerbaijan.
After the event, Ambassador Guliyev held meetings with representatives of the local authorities and the Heads of the University of Pecs, and discussed the issues of mutual interest. Ambassador also met with 50 Azerbaijani students studying at the University of Pecs, gave his recommendations, and called on our young people to be active in the future in such events that are necessary for our country's promotion.
On March 19, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary hosted an event dedicated to Novruz Holiday. Nearly 100 Azerbaijani students studying in Hungary attended the event.
Addressing the audience, Ambassador Vilayat Guliyev congratulated the students on Novruz holiday, conveyed the best wishes and informed about the traditions of the holiday. The Ambassador noted that Novruz holiday was included in the UNESCO's list of intangible cultural heritage due to its historical significance and the rich national roots of our people, the 21st of March was proclaimed the International Day of Novruz by the UN General Assembly on 23 February 2010, and Novruz has been being celebrated for over 3,000 years in the Balkans, Caucasus, Central Asia, the Middle East, and other regions.
Speaking about the achievements of our country in recent years, Ambassador V.Guliyev noted the positive growth of the number of Azerbaijani students studying in Hungary every year. He recommended our students studying in Hungary to show the truth of Azerbaijan to the local community and to promote the ancient history of our rich cultural heritage.
The event featured delicious dishes of Azerbaijani cuisine, including “plov”, the table decorated with various patterns of Novruz sweets was laid, the “samovar tea” was brewed, and the bonfire as a main attribute of Novruz in the yard of the Embassy.
On April 1-4, a delegation led by Namiq Gulamov, the Deputy Head of the Office of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan - the Head of Legal Department visited Hungary to study international experience in the field of cinema industry.
On April 2, the first official meeting of the delegation was with the production director of the “MaFilm” studio Ildiko Andrea Ottinger and the directors of the “Origo” studio - Production Service Director Mihayi Korom and Director General of Studio, Director of Legal Affairs Marta Horvath. On April 3, the delegation was received by the Director of International Relations of the Hungarian State Cinema Foundation Bereczki Csaba and Director of the Cinematography Department of the Ministry of Human Resources Robert Halmai.
During the meetings, the representatives of Hungary gave detailed information about the activities of the organizations they represent, the development path and the current situation of the film industry, international cooperation and investment opportunities, legislative acts, and the delegation was closely acquainted with studios' playgrounds and infrastructure.
The Azerbaijani delegation provided detailed information on the film industry of our country and noted that important decisions were taken by the leadership of the country for the further development of this sphere. In this regard, it was emphasized that Hungary's achievements in the cinema industry had been interested in recent years and emphasized the importance of intensifying mutual visits to benefit from Hungarian experience and deepen cooperation in this direction.
On April 13, the International Cultural Evening was hosted in Szeget University, Hungary. During the International Night, where nearly 2000 guests were invited, students of this university performed their national music and dance, as well as participated in a culinary competition. Azerbaijani students, representing our country, presented samples of our rich national cuisine. Some books, brochures and other printed materials about Azerbaijan attracted the attention of the event’s participants in the Azerbaijani corner organized with the support of the Embassy.
On April 22-25, the delegation led by the First Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Vagif Aliyev, paid a working visit to Hungary.
During the visit, the delegation met with the State Secretary for International Affairs of the Ministry of Human Resources of Hungary, Mrs. Orsolya Pacsay-Tomasics. At the meeting, the parties discussed a wide range of humanitarian cooperation. During the discussions, the sides exchanged views on the issues of holding mutual cultural days, opening of cultural centres and the issues of other mutual interest. After the meeting, the parties signed the “Cultural Cooperation Program between the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Human Resources of Hungary”.
On April 24, jointly with the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary, the National Library of Azerbaijan and the Yunus Emre Institute in Budapest, a literary-musical event dedicated to the 650th anniversary of Imadeddin Nasimi was organized in Budapest.
The event was attended by the First Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Vagif Aliyev, the Ambassador of the Republic of Turkey to Hungary, representatives of embassies of Kazakhstan and Iran, representatives of the Azerbaijani and Turkish Diaspora, Azerbaijani students studying in this country, local communities and Turkologists.
A large book exhibition of Nasimi's works and literature about him was held at the foyer of Yunus Emre Institute before the official part, which was launched by performing a brief documentary about Imadeddin Nasimi.
Director of the Yunus Emre Institute, Yakub Gul welcomed the members of the Azerbaijani delegation and all the guests, expressing his honour to host jubilee event of the great man, Imadaddin Nasimi in the institute.
Speaking at the event, Ambassador Vilayat Guliyev said that a number of events were held within the framework of the Nasimi Year in our country and beyond its borders.
The literary-musical part of the event was continued on the stage designed as Middle Ages. Azerbaijani students studying in Hungary sang poems and songs of the great poet, which were accompanied by the beautiful performances of Hungarian musicians.
On April 25, the movie “Ali and Nino” was shown in Budapest by the Embassy of Azerbaijan.
Nearly 100 people, including the delegation led by the First Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Vagif Aliyev, representatives of the diplomatic corps accredited in Hungary, prominent figures of Hungary in the field of culture and cinema, members of Azerbaijani Diaspora, as well as Azerbaijani students studying in this country attended the presentation of the movie.
A cultural project titled “One World” was launched in Hungary with the initiative of the Public Television and Radio Broadcasting Company (ITV) and with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary.
On April 23-28, the ITV filmmaking group arrived to Hungary to interview Ambassador Vilayat Guliyev, Chairman of the Hungarian-Azeri Society “Brotherhood” Ramiz Amirli and Azerbaijani students studying in this country and to visit the cities of Hungary, Gyongyos and Vasad.
During their trip to these cities, the journalists visited the tomb of our compatriot, Hero of the Soviet Union, Mirza Valiyev in Vasad and interviewed the former mayor of Gyongyos Farago Laslo, who stands out with his warm relations to our country.
Also during their visit to Hungary, the ITV crew filmed the meeting of the First Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Vagif Aliyev with State Secretary of the Ministry of Human Resources of Hungary Mrs. Orsolia Pachay-Tomashich, the event dedicated to the 650th anniversary of Nasimi, and film premiere “Ali and Nino”.