2018-ci ildə Azərbaycan Tərcümə Mərkəzində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) tarixində mühüm xidmətləri olmuş Əlimərdan bəy Topçubaşovun “....Xalqımızın müstəqil yaşayacağına inanırdıq” kitabı çapdan çıxmışdır. AXC-nin 100 illiyi ərəfəsində işıq üzü görmüş və görkəmli xadimin məqalələrinin, nitqlərinin, səfər qeydlərinin, diplomatik yazışmalarının, tarixi araşdırmalarının və bədii publisistikasının daxil edildiyi kitabı Rus dilindən tərcümə edən, əhatəli ön söz və geniş izahlar yazan səfir Vilayət Quliyevdir.
Yanvarın 26-da Macarıstanın Balaşşaqyarmata şəhərində məşhur macar şairi İmre Madaçın azərbaycanlı ədəbiyyatşünas Rasim Müzəffərli və macar azərbaycanşünası, Bakı Dövlət universitetində Azərbaycan filologiyası üzrə təhsil almış Mariya Keneşi tərəfindən Azərbaycan dilinə birgə tərcümə olunmuş "İnsanın faciəsi" kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
26 aprel tarixdə Macarıstanın Gödöllö şəhərində fəaliyyət göstərən bu ölkənin nüfuzlu universitetlərindən biri hesab olunan Sent İştvan Universitetinin doktorantı Raqif Hüseynovun təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyinin, Sent İştvan Universitetinin və Varşava Təbiət Elmləri Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə bu universitetdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Davamlı regional inkişaf” mövzusunda Gənc Alimlərin 3-cü Beynəlxalq Elmi Konfransı keçirilmişdir. Konfransa Budapeşt şəhərində akkreditə olunmuş bir sıra dövlətlərin diplomatları Macarıstanın rəsmi qurumlarının nümayəndələri və 32 ölkədən olan 100-ə yaxın gənc alimlər qıtılmışdır.
Tədbirdə fəxri qonaq qismində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev, bu ölkənin Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun direktor müavini Laslo Vasa və Varşava Təbiət Elmləri Universitetinin professoru Mixal Vieleçovski iştirak etmişdir.
2 may tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin Böyük zalında Azərbaycanın tanınmış yazıçı-publisisti, Milli Məclisin deputatı Elmira Axundovanın “Heydər Əliyev: Şəxsiyyət və zaman” adlı trilogiyasının macar dilinə tərcümə edilmiş iki cildinin işıq üzü görməsi ilə əlaqədar təqdimat mərasimi təşkil edilmişdir.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə macar alim və ədibləri, Budapeşt şəhərində akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, jurnalistlər, Azərbaycan diasporunun təmsilçiləri və Azərbaycanlı tələbələr iştirak etmişdir.
Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev açılış nitqi ilə çıxış edərək, kitabın müəllifi Elmira Axundovanı, həmçinin kitabı macar dilinə tərcümə edən Tamaş Varhedini qonaqlara təqdim etmişdir. Diplomatik nümayəndəliyin rəhbəri dahi siyasətçinin ömür yolundan, Heydər Əliyevin komandasında və rəhbərliyi altında çalışdığı dövrdən bəhs etmişdir.
Sonra müəllif Elmira Axundova tədbir iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, görkəmli dövlət xadiminin parlaq həyatı, xüsusilə 1991-93-cü illərdə ölkə üçün çətin anlarda – hərc-mərclik, anarxiya dövründə ən yadda qalan epizodlar barədə danışmışdır. O, həmçinin, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsinin əbədləşdirilməsi məqsədilə gələcək yaradıcılıq planlarından danışaraq yeni kitablarının adlarını açıqlamışdır.
22 may tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin təşəbbüsü və dəstəyi ilə “Azərbaycan Paris Sülh Konfransında” adlı kitabı macar dilinə tərcümə edilərək nəşr olunmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev tərəfindən tərtib olunmuş və müqəddimə yazılmış kitabda Azərbaycan Parlamentinin sədri Ə.M.Topçubaşovun rəhbərliyi altında 1919-1020-ci illərdə Paris Sülh konfransında iştirak edən Azərbaycan Nümayəndə heyətinin ingilis və fransız dillərində yaydığı mühüm siyasi-tarixi sənədlərdən biri – “Qafqaz Azərbaycan Cümhuriyyətinin Paris Sülh konfransında tələbləri” adlı sənədin Səfirlik tərəfindən macar dilinə tərcümə edilmiş mətni yer almışdır. Kitab həmçinin oxucularını nümayəndə heyətinin sonrakı həyatı barəsində məlumatlandırır.
Azərbaycan Cümhuriyyətinin 100-cü ildönümünün qeyd edilməsi çərçivəsində 27 may tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin təşəbbüsü, təşkilatı dəstəyi və bu ölkədə təhsil alan 150-dək Azərbaycanlı tələbələrin yaxından iştirakı ilə Budapeşt şəhərinin Qəhrəmanlar meydanından Azərbaycan Səfirliyinə doğru dinc yürüş təşkil edilmişdir. Yürüş zamanı ilk olaraq, üzərində “Azərbaycan Respublikası - 100 il” yazılmış ağ köynəklər geyinmiş 100 tələbənin iştirakı ilə Qəhrəmanlar meydanında Azərbaycan bayrağının rənglərini və 100 rəqəmini nümayiş etdirən “fleşmob” təşkil edilmişdir. Sonra tələbələr Azərbaycan himnini ucadan oxuyaraq, yerli əhalinin və turistlərin intensiv hərəkət etdiyi Andraşi prospekti ilə Səfirliyə dinc yürüşə start vermişlər. Son dərəcə möhtəşəmliyi ilə diqqət çəkən yürüşdən sonra Səfirliyin böyük zalında tələbələrlə görüş təşkil edilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Dövlət Himninin canlı ifası ilə başlamışdır. Səfir Vilayət Quliyev tələbələr qarşısında çıxış edərək, Azərbaycan Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə 2018-ci ilin Cümhuriyyət ili elan edildiyini bildirmiş və bununla əlaqədar olaraq Səfirlik tərəfindən müəyyənləşdirilmiş tədbirlər planı çərçivəsində bu yürüşün təşkil edildiyini qeyd etmişdir. Səfir V.Quliyev Azərbaycan dövlətçilik tarixinin ən şərəfli dövrlərindən olan 1918-1920-ci illərdə baş vermiş hadisələr barədə tarixi mənbələr və öz elmi araşdırmaları əsasında geniş məlumat vermişdir.
01-03 iyun tarixlərdə Budapeşt şəhərində Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyi və Macarıstan-Azərbaycan Gənclər Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə bu ölkədə yaşayan Azərbaycan gənclərinin yerli cəmiyyətə, dövlət və özəl strukturlara, eləcə də siyasi dairələrə inteqrasiyası mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
7 dekabr tarixdə məşhur macar türkoloqu, akademik Corc Hazainin (Gyorgy Hazai) ev muzeyində Səfir Vilayət Quliyevin macar, ingilis və fransız dillərində nəşr olunmuş “Azərbaycan Paris Sülh Konfransında” adlı kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir. Tədbirdə alim-türkoloqlar, Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət nazirliyinin nümayəndələri, bu ölkədə akkreditə olmuş diplomatik korpusun, yerli ictimaiyyətin, Azərbaycan Diasporunun təmsilçiləri, Azərbaycanlı tələbələr, yerli jurnalistlər iştirak etmişlər.
Tədbirdə çıxış edən səfir Vilayət Quliyev, Azərbaycan Demokratik Respublikasının fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat təqdim etmiş, müəllifi olduğu kitabda Paris Sülh Konfransına ezam edilmiş Azərbaycan Demokratik Respublikasının nümayəndə heyətinin gənc respublikanın beynəlxalq miqyasda tanınması istiqamətində keşməkeşli və şərəfli fəaliyyəti barədə məlumatların yer aldığını qeyd etmişdir.
2018-ci il ərzində səfir Vilayət Quliyevin tərtib, tərcümə, müqəddimə, redaktə və elmi məsləhəçiliyi ilə aşağıdakı kitablar nəşr olunmuşdur:
- Ə.Topçubaşov. Xalqımızın müstəqil yaşayacağına inanırdıq. Tərtib, tərcümə, müqəddimə, izah və şərhlər. Bakı, Azərbaycan Tərcümə Mərkəzi, 2018-ci il.
- Ə.Topçubaşov. Azərbaycanın mənafeyini qoruyacağıq. Tərtib, tərcümə, müqədimə, izah və şərhlər. Bakı, Qanun nəşriyyatı, 2018-ci il.
- Qafqaz Azərbaycanı nümayəndə heyətinin Paris sülh konfransından tələbləri. Tərtib, tərcümə, müqəddimə, izah və şərhlər. Bakı, Qanun nəşriyyatı, 2018-ci il.
- "Kaspi"dən seçmələr. Tərtib, tərcümə, müqəddimə, izah və şərhlər. Bakı, "Kaspi" qəzetinin nəşriyyatı, 2018-ci il.
- Азербайджанская Республика. Санкт-Петербург, elmi məsləhətçi və kitabın müəlliflərindən biri.
27 yanvar tarixdə Budapeştdə fəaliyyət göstərən Mərkəzi Avropa Universitetində 14-cü ənənəvi Mədəniyyətlərarası Festival keçirilmişdir. Tədbirdə xarici tələbələrin iştirakı ilə milli musiqi və rəqslər nümayiş etdirilmiş, habelə beynəlxalq kulinariya müsabiqəsi keçirilmişdir. Adıçəkilən universitetdə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr də tədbirə qatılaraq milli rəqslərimizi və mətbəximizin nümunələrini nümayiş etdirmişlər. Səfirliyin dəstəyi ilə təşkil edilmiş Azərbaycan guşəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
19 mart tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyi tərəfindən Novruz bayramı münasibətilə tədbir təşkil edilmişdir. Tədbirə Macarıstanda təhsil alan yüzə yaxın azərbaycanlı və 50-dək xarici tələbələr qatılmışdır. Tədbirdə çıxış edən Səfir V.Quliyev, qonaqları Novruz bayramı münasibətilə təbrik edərək, ən xoş arzularını çatdırmış və bayramın adət-ənənələri barədə məlumat vermişdir. Tədbirdə Azərbaycanın milli şirniyyatlarından ibarət zəngin süfrə açılmış, samovar çayı dəmlənmiş və səfirliyin həyətində Novruzun əsas atributlarından biri olan tonqal qalanmışdır.
14 aprel tarixdə Macarıstanın Szeged şəhərində fəaliyyət göstərən Szeged Universitetində Beynəlxalq Mədəniyyət Gecəsi (İnternational Cultural Evening) keçirilmişdir. 230 qonağın iştirakı ilə keçirilən Beynəlxalq Gecədə xarici tələbələr öz milli musiqi və rəqslərini nümayiş etdirmiş, habelə kulinariya müsabiqəsində iştirak etmişlər. Adıçəkilən universitetdə təhsil alan Azərbaycanlı tələbələr tədbir zamanı milli rəqslərimizi və mətbəximizin nümunələrini təqdim etmişlər.
17 may tarixdə Budapeşt şəhərinin tarixi hissəsində yerləşən məşhur qalereyada Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyinin dəstəyi ilə tanınmış Azərbaycan fotorəssamı Əqdəs Bağırzadənin fərdi sərgisinin açılış mərasimi təşkil edilmişdir.
Azərbaycan Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyinə həsr edilmiş və üç gün ərzində davam edən sərgidə müəllif dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun “Leyli və Məcnun” operasının Bakı Kukla Teatrının səhnəsində nümayişi zamanı çəkdiyi maraqlı fotoları nümayiş etdirmişdir.
30 may tarixdə, Azərbaycan Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyi tərəfindən təşkil edilən tədbirlər çərçivəsində, Türkiyədə yaşayan azərbaycanlı rəssam, Səlcuq Universitetinin İncəsənət Fakültəsinin professoru İlham Ənvəroğlunun Budapeşt şəhərinin mərkəzi hissəsində yerləşən Yunus Emre İnstitutunda “Şərqdən Qərbə Hun-Türk simvolları və rəmzləri” adlı fərdi sərgisinin açılış mərasimi baş tutmuşdur.
10-12 avqust tarixlərdə Macarıstanda fəaliyyət göstərən Turan Fondunun təşkilatçılığı ilə bu ölkənin Buqats bölgəsindəki Kişkunşak Milli parkında 6-cı hun-türk qurultayı keçirilmişdir.Qurultayın rəsmi açılış mərasimində Macarıstan Parlamentinin spikeri Laslo Köver, Turan Fondunun rəhbəri Andraş Biro və əcnəbi nümayəndə heyətlərinin təmsilçiləri çıxış etmişlər. Tədbirə qatılan səfir Vilayət Quliyev açılış mərasimində çıxış etmişdir. Qurultayda həmçinin Azərbaycan Milli Məclisinin üzvü Qənirə Paşayeva və ölkəmizi təmsil edən incəsənət xadimləri iştirak etmişdir. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyi və Yunus Emre İnstitutunun dəstəyi ilə qurulmuş birgə çadırda Türkiyədə yaşayan Azərbaycanlı rəssam İlham Ənvəroğlunun fərdi sərgisi təşkil edilmiş, habelə Azərbaycan suvenirləri və tətbiqi sənət nümunələri nümayiş etdirilmiş və tədbirə qatılan Azərbaycanlı musiqiçilər musiqi proqramı ilə çıxış etmişlər.
2 dekabr tarixdə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyi Budapeşt şəhərində yerləşən “İntercontinental” otelində təşkil olunmuş sayca səkkizinci diplomatik xeyriyyə bazarında iştirak etmişdir. Macarıstan ictimaiyyətinin böyük maraq göstərdiyi və ənənəvi olaraq Macarıstan Respublikası prezidentinin xanımı Anita Herseqin himayədarlığı altında keçirilən tədbirdə 50-yə yaxın ölkənin səfirlikləri və mədəniyyət mərkəzləri iştirak etmişdir.
Hər il olduğu kimi, cari ildəki xeyriyyə bazarında da ölkəmizin Macarıstandakı səfirliyi ayrıca guşə ilə təmsil olunmuşdur. Azərbaycan milli mətbəx nümunələri, şirniyyatlar, Azərbaycan istehsalı olan ərzaq məhsulları və suvenirlər xeyriyyə bazarına gəlmiş qonaqlara təqdim edilmişdir.

In 2018, the book “…We believed that our people will live independently” written by Alimardan bey Topchubashov, who had significant role in the history of Azerbaijan Democratic Republic (ADR), was published in the Azerbaijan State Translation Centre. The book containing articles, speeches, travel notes, diplomatic correspondence, historical research studies, and artistic publicism of the prominent figure, which was published on the eve of the 100th anniversary of ADR, was translated from Russian by Ambassador Vilayat Guliyev, who wrote a comprehensive prologue and a wide range of explanations.
On January 26, 2018, the presentation ceremony of the book “The Tragedy of Man” written by famous Hungarian poet Imre Madach and jointly translated into Azerbaijani by literarian Rasim Muzaffarli and Hungarian specialist on Azerbaijani philological sciences Maria Kennessy was held in Balashicyarmata, Hungary.
On April 26, 2018, the 3rd International Scientific Conference of Young Scientists entitled “Sustainable Regional Development” dedicated to the 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic was jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary, University of St. Istvan and Warsaw University of Natural Sciences in Gödöllö, Hungary. The diplomats accredited in Budapest, representatives of Hungarian authorities, and nearly 100 young scientists from 32 countries attended the conference. The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary Vilayat Guliyev, Deputy Director of the International Relations Institute of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary Laslo Vasa and Professor of the Warsaw University of Natural Sciences Mikhail Vielechowski participated in the conference.
On May 2, the presentation ceremony of the two volumes of the trilogy of well-known Azerbaijani writer and publicist, Member of Parliament Elmira Akhundova “Heydar Aliyev: Personality and Time” was organized at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary.
The event dedicated to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev was attented by Hungarian scholars and writers, representatives of the diplomatic corps accredited in Budapest, journalists, representatives of the Azerbaijani Diaspora and Azerbaijani students.
The Ambassador of Azerbaijan to Hungary Vilayat Guliyev made opening speech and presented to the audience the author of the book Elmira Akhundova, also Tamas Varhegyi, who translated the book into Hungarian. The head of the diplomatic representation spoke about the life of the great politician and his working experience under the leadership of Heydar Aliyev.
Then, the author Elmira Akhundova talked about the bright life of the prominent statesman, especially the most memorable episodes of the life of Heydar Aliyev during the difficult period in the history of Azerbaijan in 1991-1993. She also spoke about the future plans in immortalization of the memory of National Leader Heydar Aliyev and announced the titles of her new books dedicated to him.
The author of the translation T.Varhegyi emphasized the importance of informing the Hungarian public about the processes taking place in the region and prominent personalities. Mr. Varhegyi acknowledged that he had a big sense of responsibility during the translation process because Heydar Aliyev was an
extraordinary person. The interpreter expressed confidence that the trilogy and the main hero of the trilogy would help the Hungarian readers to be aware of and love this country, as well as understand the country's problems and difficulties, to believe in the bright future of this beautiful country and its people.
At the event the academician of the Hungarian Academy of Sciences Gabor Hamza, the rector of King Sigismund University Péter Szatmári, Hungary's first ambassador to Azerbaijan Eno Boros, well-known journalists Peter Dunai and Peter Erdeli, the translator of the Azerbaijani literature Maria Kenessy, the chairman of Hungarian-Azerbaijani Friendship Society Svetlana Abdullayeva and other participants shared their impressions about the book.
During the presentation, the participants also expressed a number of views on Heydar Aliyev's life and activities and some questions were answered by the author.
On May 22, the book “Azerbaijan at Paris Peace Conference” was translated into Hungarian language and published by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary. Ambassador Vilayat Guliyev wrote prologue and prepared the book where one of the important political-historical documents entitled “Demands of the Republic of Caucasian Azerbaijan at Paris Peace Conference” disseminated in English and French by the delegation of Azerbaijan led by the Head of Azerbaijani Parliament A.M.Topchubashev at the Conference in 1919-1920 was submitted. The book also describes the life of the representatives of the delegation afterwards.
On May 27, within the framework of events dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic, the march entitled “100 students”, which gathered Azerbaijani students and their friends, was organized with the initiative and support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary. The activity was dedicated to the memory of 100 young people who were sent to various European countries with the purpose of higher education by Azerbaijani Democratic Republic in 1920.
Prior to the march of 100 students with white t-shirts with “Republic of Azerbaijan – 100 years” printed on it, participated in the flash mob, that illustrated colors of Azerbaijani flag and 100 as a number. The number of participants during the march was similar to the number of students sent in that year and more than 150 students not only from Budapest but also from other Hungarian cities attended the event.
Later students marched from the historical Heroes’ Square of Budapest towards the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary through crowded Andrassy Avenue by enthusiastically singing the National Anthem and chanting various slogans. In the Embassy, students, Hungarian media representatives and Diaspora members participated in the ceremony dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic.
Ceremony started with live performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary Vilayat Guliyev informed students about corresponding order of the President of Azerbaijan that declares 2018 as the year of Azerbaijani Democratic Republic. Ambassador gave comprehensive information about the challenges in formation of ADR, its role in the history of nation, and the foreign policy, cultural and military activities of the national government.
Then a documentary film “Long-life Mission” which illustrates participation and struggle of Azerbaijani delegation in Paris Peace Conference was exhibited.
On June 1-3, the conference on the integration of Azerbaijani youth living in Hungary to the local community, structures of public and private sectors as well as political institutions was jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary and Hungarian-Azerbaijani Youth Union in Budapest.
On December 7, the presentation ceremony of the book “Azerbaijan at Paris Peace Conference” written by Ambassador Vilayat Guliyev and published in Hungarian, English and French was held at the house museum of academician George Hazai (Gyorgy Hazai). Scholar-turkologists, representatives of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, the local community, and Azerbaijani Diaspora, diplomatic corps accredited in the country, Azerbaijani students and local journalists attended the event.
Addressing the event, Ambassador Vilayat Guliyev provided detailed information about the activities of Azerbaijan Democratic Republic and noted that his book contains information on the difficult and glorious activities of Azerbaijani delegation sent to Paris Peace Conference on the direction of the recognition of the young Azerbaijan Democratic Republic in international spheres.
In 2018, the following books were prepared, translated, edited, published and scientifically advised by Ambassador Vilayat Guliyev:
1. A.Topchubashov. We believed that our people will live independently. Compilation, translation, prologue, explanation and commentary. Baku, Azerbaijan State Translation Centre, 2018.
2. A.Topchubashov. We will protect Azerbaijan's interests. Compiling, translating, editing, commenting, and commenting. Baku, the Law publishing house, 2018.
3. The demands of the delegation of Caucasian Azerbaijan at Paris Peace Conference. Compilation, translation, prologue, explanation and commentary. Baku, the Law publishing house, 2018.
4. Compilation from “Kaspi”. Compilation, translation, prologue, explanation and commentary. Baku, “Kaspi” Newspaper publishing house, 2018.
5. The Republic of Azerbaijan. St. Petersburg, a scientific consultant and one of the authors of the book.
On January 27, the 14th annual Intercultural Festival was held at the Central European University in Budapest. The event featured national music and dance performances with participation of foreign students, as well as international culinary competitions. Azerbaijani students studying at the mentioned university also participated in the event, performing national dance and exhibiting samples from national cuisine. The Azerbaijani Corner organized with the support of the Embassy was met with a great interest of the event participants.
On March 19, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary organized an event dedicated to the Novruz holiday. Nearly 100 Azerbaijani and 50 foreign students studying in Hungary attended the event. Addressing the event, Ambassador V.Guliyev congratulated the guests on Novruz holiday, conveyed his best wishes and talked about the traditions of the holiday. The event featured delicious dishes of Azerbaijani cuisine, the table decorated with various patterns of Novruz sweets was laid, the “samovar tea” was brewed, and the bonfire as a main attribute of Novruz was made in the yard of the Embassy.
On May 17, the opening ceremony of the personal exhibition of the well-known Azerbaijani photographer Agdes Baghirzade with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary was held at the famous gallery located in the historic part of Budapest.
The exhibition was dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Azerbaijan and lasted for three days. The author presented interesting photos taken in Baku Puppet Theatre during “Leyli and Majnun” spectacle of the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyov.
On 30 May, within the framework of the events organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary dedicated to the 100th anniversary of the Republic of Azerbaijan at Yunus Emre Institute, the opening ceremony of the personal exhibition named “Hun-Turkish Symbols from East to West” of Ilham Enveroglu, Azerbaijani artist living in Turkey and professor of the Faculty of Art of Selcuk University, took place.
The representatives of diplomatic corps accredited in Budapest, local community and mass media, members of Azerbaijani Diaspora and Azerbaijani students studying in this country attended the opening ceremony, which hosted 150 participants and was held with the Embassy's initiative and organizational support.
10-12 avqust tarixlərdə Macarıstanda fəaliyyət göstərən Turan Fondunun təşkilatçılığı ilə bu ölkənin Buqats bölgəsindəki Kişkunşak Milli parkında 6-cı hun-türk qurultayı keçirilmişdir.
Qurultayın rəsmi açılış mərasimində Macarıstan Parlamentinin spikeri Laslo Köver, Turan Fondunun rəhbəri Andraş Biro və əcnəbi nümayəndə heyətlərinin təmsilçiləri çıxış etmişlər.
Tədbirə qatılan səfir Vilayət Quliyev açılış mərasimində çıxış etmişdir.
Qurultayda həmçinin Azərbaycan Milli Məclisinin üzvü Qənirə Paşayeva və ölkəmizi təmsil edən incəsənət xadimləri iştirak etmişdir.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfirliyi və Yunus Emre İnstitutunun dəstəyi ilə qurulmuş birgə çadırda Türkiyədə yaşayan Azərbaycanlı rəssam İlham Ənvəroğlunun fərdi sərgisi təşkil edilmiş, habelə Azərbaycan suvenirləri və tətbiqi sənət nümunələri nümayiş etdirilmiş və tədbirə qatılan Azərbaycanlı musiqiçilər musiqi proqramı ilə çıxış etmişlər.
On August 10-12, the Turan Foundation in Hungary organized the 6th Hun-Turkic Congress in the Kiskunsak National Park in Buqats. The Speaker of the Hungarian Parliament Laszlo Kover, the Chairman of Turan Foundation Andras Biro and representatives of foreign delegations, as well as Ambassador Vilayat Guliyev delivered speeches at the official opening ceremony. Representing our country, member of the Azerbaijani Parliament Ganira Pashayeva and prominent figures of Azerbaijani art also participated in the Congress. A personal painting exhibition of Azerbaijani artist Ilham Enveroglu, Azerbaijani souvenirs and art samples were demonstrated, and Azerbaijani musicians performed in the tent jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary and the Yunus Emre Institute.
On December 2, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary participated in the 8th annual Diplomatic Charity Fair at Intercontinental Hotel in Budapest, traditionally organized under the auspices of Hungary’s First Lady, Mrs. Anita Herches.
The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary was represented with a particular corner in the Charity Fair in the current year, similar to previous ones. Samples from Azerbaijani national cuisine, sweets, food products, and souvenirs were presented to the guests attended the Charity Fair.