Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Bəyanatı
2 aprel 2016-cı il tarixində cəbhəyanı ərazilərdə sıx məskunlaşan mülki əhali hədəfə alınaraq, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqeləri ağır silahlardan intensiv atəşə məruz qalıb. Erməni Silahlı Qüvvələrinin artilleriya hücumları nəticəsində bir neçə mülki şəxs həlak olub və ciddi yaralanıb. Eyni zamanda ictimai və özəl mülkiyyətə ciddi ziyan vurulub.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri özünün beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, Ermənistanın təxribatlarının dayandırılması və təcavüzkar fəaliyyətinin qarşısının alınması məqsədilə lazımı addımlar atıb. Hazırda vəziyyət gərgin olaraq qalır. Təmas xətti boyu Azərbaycan mövqelərinin artilleriya da daxil olmaqla, ağır silahlardan atəşə tutulması davam edir.
Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdə əlavə raket və artilleriya qüvvələri yerləşdirməklə özünün ağır artilleriya imkanlarını gücləndirməyə cəhd edir və bu ölkənin hərbi helikopterləri işğal olunmuş ərazilərlə Ermənistan arasında intensiv uçuşlar həyata keçirir.
Son illər ərzində minaatan, iri çaplı pulemyot və artilleriyadan istifadə etməklə Azərbaycanın hərbi qulluqçuları, eləcə də mülki əhalisinə qarşı Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən bu kimi zorakılıq və hərbi təxribatlar daha intensiv və aqressiv hal alıb.
Cəbhə xəttində gərginliyin artmasına görə Ermənistanın çarəsizcəsinə Azərbaycanı günahlandırmaq cəhdləri onun öz vətəndaşlarını və geniş beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmasına xidmət edir.
Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə dəfələrlə çatdırıb ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğu gərginliyin artmasına və davam etməsinə əsas səbəb olaraq qalır və regionda sülh və sabitliyə təhlükə yaratmaqda davam edir.
Ermənistanın ardıcıl olaraq təxribatlar törətmək və gərginliyi artırmaq, işğal olunmuş ərazilərdə özünün hərbi mövcudluğunu gücləndirmək, demoqrafik vəziyyəti, zəbt etdiyi torpaqların mədəni və fiziki xarakterini qeyri-qanuni dəyişdirmək, qanunsuz iqtisadi və digər fəaliyyətlərlə məşğul olmaq, həmçinin, erməni əhalisinin bu ərazilərə köçürməklə başlıca məqsədi açıq şəkildə Azərbaycan ərazilərinin ilhaqı və qəbuledilməz və qeyri-davamlı olan status-kvonun saxlanılmasıdır. Status-kvonun qəbuledilməzliyi və qeyri-davamlılığı dövlət başçısı səviyyəsində ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən də dəfələrlə qeyd olunub.
Ermənistan danışıqlar prosesini pozmaq məqsədilə Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrovun son təklifləri də daxil olmaqla, ATƏT-in Minsk Qrupunun Həmsədrlərinin bütün təşəbbüslərini rədd edib. Bu bir daha sübut edir ki, rəsmi Yerevan həqiqətən də hərbi münaqişənin siyasi həllinin tapılmasında maraqlı deyil.
Münaqişənin həlli üçün başlıca əsaslar BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822(1993), 853(1993), 874(1993) və 884(1993), həmçinin BMT Baş Assambleyasının 62/243 (2008) saylı qətnamələrində təsbit edilib. Belə ki, bu qətnamələrdə Azərbaycana qarşı gücdən istifadə və onun ərazilərinin işğal edilməsi pislənilib, eləcə də, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı bir daha təsdiq edilib. Sözügedən qətnamələrdə BMT Dağlıq-Qarabağ regionunun Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu bir daha təsdiq edib və işğalçı qüvvələrin bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edib.
Azərbaycan torpaqlarının hərbi işğalı münaqişənin həllinə xidmət etmir və heç zaman Ermənistanın arzu etdiyi siyasi nəticələrlə yekunlaşmayacaqdır. Ermənistan bu reallıqla nə qədər tez barışsa münaqişə bir o qədər tez həll olar və regiondakı ölkələr və insanlar əməkdaşlıq perspektivlərindən və iqtisadi inkişafdan faydalanmaq imkanı qazanarlar.
Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistandan BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin tələblərinə və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq Azərbaycan torpaqlarının qeyri-qanuni işğalını dayandırmağı, bütün işğal olunmuş ərazilərdən öz qoşunlarını çıxartmağı və münaqişənin həlli prosesində konstruktivlik göstərməyi tələb etməyə çağırır.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On April 2, 2016 Armenia targeting civilians densely residing in the territories adjacent to the frontline area opened intensive heavy weapons fire at the positions of Azerbaijan’s armed forces along the line of contact. As a result of artillery attacks of Armenian armed forces a number of civilians were killed and seriously wounded. Substantial damages were also inflicted upon the private and public properties.
The armed forces of Azerbaijan have taken the necessary counter measures within its internationally recognized borders to ensure the safety of civilian population, to stop the provocations of Armenia and to deter it from further acts of aggression. Currently, the situation remains tense. Shelling of Azerbaijan’s positions along the contact line with heavy weapons, including with artillery continues.
Armenia in an attempt to reinforce its heavy artillery in the occupied territories deploys additional rocket and artillery forces and its military helicopters conduct intensive shuttle flights between occupied territories and Armenia.
Over the past years such violations and armed provocations of Armenia by attacking and killing Azerbaijani military personnel as well as civilians with the use of mortars and large-caliber machine guns and artillery have become more frequent and violent.
Armenia’s desperate attempts to blame Azerbaijan for the escalation of the situation in the frontline aimed at misleading its own people and the wider international community.
Azerbaijan has repeatedly brought to the attention of the international community that the illegal presence of Armenian armed forces in the occupied territories of Azerbaijan remains a main cause for the escalation of situation and continues to pose threat to the regional peace and stability. Armenia, by consistent provocations and escalation of the situation, strengthening of its military build-up in the occupied territories, illegally changing the demographic, cultural and physical character of the seized lands, engaging in unlawful economic and other activities, including transfer of Armenian population into these territories pursues an apparent goal of annexation of Azerbaijan’s territories and consolidating the status-quo, which is unacceptable and unsustainable as it was also stated by the Heads of States of OSCE Minsk Group Co-Chairs. It is Armenia that also blocks all initiatives of OSCE Minsk Group Co-Chairs, including the recent proposals of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov to derail the negotiation process. It once again proves that the official Yerevan is not genuinely interested in seeking a political settlement of the armed conflict.
The fundamental basis for the settlement of the conflict is laid down in the United Nations Security Council resolutions 822(1993), 853(1993), 874(1993) and 884(1993) and the U.N. General Assembly resolution 62/243 (2008), which condemn the use of force against Azerbaijan and occupation of its territories and reaffirm the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and the inviolability of its internationally recognized borders. In those resolutions, the United Nations reaffirmed that the Nagorno-Karabakh region is an inalienable part of Azerbaijan and demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
The military occupation of the territory of Azerbaijan does not represent a solution and will never produce a political outcome desired by Armenia. The sooner Armenia reconciles with this reality, the earlier the conflict will be resolved and the countries and peoples in the region will benefit from the prospects of cooperation and economic development.
Azerbaijan calls the international community to demand from Armenia to cease the illegal occupation of Azerbaijan’s territories, to withdraw its troops from all seized lands and to engage constructively in the conflict settlement process in accordance with the requirements of relevant resolutions of the UNSC and the norms and principles of international law.