Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev bu ölkənin “Xidmətlərə görə” ordeni ilə təltif edilmişdir
Macarıstan Prezidentinin 27 iyul 2017-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev Azərbaycanla Macarıstan arasında siyasi, iqtisadi və humanitar əməkdaşlığın genişləndirilməsi sahəsində xidmətlərinə görə  bu ölkənin “Xidmətlərə görə” ordeni ilə təltif edilmişdir. Bu barədə Hökumətin avqust tarixli bülletenində müvafiq məlumat dərc olunmuşdur.

The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary Vilayat Guliyev was awarded the Order of “For Services" of this country
According to the Hungarian Presidential Decree issued on July 27, 2017 the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary H.E. Mr. Vilayat Guliyev was awarded the Order of "For Services". This award was given for his contribution to the expansion of political, economic and humanitarian cooperation between Hungary and Azerbaijan. The relevant information was published in the government's bulletin issued on August 2017.