Budapeştdə Azərbaycan və Macarıstan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinə həsr edilmiş foto sərgi təşkil olunub
Aprelin 27-də Azərbaycan və Macarıstan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyi münasibətilə Budapeştdə Bakı Media Mərkəzi tərəfindən təqdim edilmiş şəkillərdən ibarət foto sərgi təşkil olunub. Sərgidə 50-dən artıq qonaq iştirak edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə açılış mərasimində çıxış edərək tədbir iştirakçılarını əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib. Səfir ölkələrimiz və xalqlarımız arasındakı dostluq əlaqələrinin hazırkı səviyyəsindən məmnunluğunu dilə gətirib və ikitərəfli əməkdaşlığımızın gələcək inkişafına inamını ifadə edib. T.Tağızadə fəaliyyəti dövründə Azərbaycan və Macarıstan arasındakı strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə birgə səylərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sərginin açılış mərasimində, həmçinin Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin aparat rəhbərinin müavini Tamaş Torma çıxış edib. O, iki ölkənin Xarici İşlər nazirlikləri arasında uğurlu və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Sərgidə səfirliyin heyəti, Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin Protokol idarəsinin rəisi İvan Medvetski, bu ölkənin dövlət qurumlarının, ictimaiyyətinin və KİV nümayəndələri, foto sərginin ərazisində keçirildiyi Budapeşt şəhərinin altıncı rayonunun meriyasının təmsilçiləri, Azərbaycan diasporasının üzvləri, eləcə də Budapeşt şəhərində yerləşən ali təhsil müəssisələrində təhsil alan azərbaycanlı, macar və əcnəbi tələbələr iştirak ediblər.

Photo exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Hungary
On April 27, 2022, a photo exhibition dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Hungary was held in Budapest. The photos for the exhibition were provided by Baku Media Center.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary H.E. Mr. Tahir Taghizade congratulated the participants on this occasion. T.Taghizade mentioned that bilateral relations between the two countries have reached the level of strategic partnership.
Deputy chief of staff of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Mr. Tamas Torma talked about successful and mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Hungary in his speech.
Embassy staff, Head of the Protocol Department of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Mr. Ivan Medveczky, representatives of other governmental institutions, media, and society, members of Azerbaijani diaspora, as well as international, Hungarian, and Azerbaijani students participated in the event.