Beynəlxalq Şeirlər Müsabiqəsində iştirak şərtləri
2023-cü ildə böyük macar şairi Şandor Petöfinin anadan olmasının 200-cü ildönümü münasibətilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı TÜRKSOY və Macarıstanın Lekitelek İctimai Liseyi tərəfindən Şeirlər Müsabiqəsi təşkil olunacaqdır.
1. Müsabiqədə iştirak etmək üçün hər bir iştirakçı Petőfinin qısa, lakin dərin mənalı “Azadlıq və Sevgi” (Szabadság szerelem) adlı şeirini, eləcə də məşhur şairin ən azı digər bir şeirini öz ana dilinə tərcümə edə bilməlidir.
2. Şandor Petöfinin şeirləri rus, türk, ingilis və fransız dillərinə tərcümə olunub. Namizədlər arzu edərlərsə, şeiri öz ana dillərinə tərcümə etmək üçün mövcud tərcümələrdən istifadə edə və ya birbaşa macar dilində olan orjinal versiyaya istinad edə bilərlər.
3. Müsabiqə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistandan həm peşəkar, həm də həvəskar şairlərin iştirakı üçün açıqdır. Müsabiqədə iştirak etmək istəyən namizədlər üçün yaş məhdudiyyəti yoxdur.
4. Hər ölkədən yalnız bir iştirakçı müsabiqənin Qran Prisini qazanacaq.
5. Hər bir iştirakçı ölkənin qalibinə verilən Qran Pri 2000 (iki min) ABŞ dolları olacaq.
6. Müsabiqədə iştirak etmək üçün son müraciət tarixi 16 dekabr 2022-ci ildir.
7. Müsabiqənin qaliblərinin adları 20 Yanvar 2023-cü il tarixində ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.
8. Mükafatlar qaliblərinə 15 mart 2023-cü ildə Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində təqdim olunacaq. Mükafat qazanan şairlər müsabiqənin Təşkilat Komitəsi tərəfindən Budapeştdə qonaq ediləcəkdir.
Müsabiqə iştirakçılarından xahiş olunur ki, yuxarıda qeyd olunan şeirlərin tərcümələrini 16 dekabr 2022-ci il tarixinədək “Microsoft Word” sənədi kimi petofiturk@gmail.com ünvanına göndərsinlər. Nəzərə alın ki, bu tarixdən sonra göndərilən sənədlər qəbul edilməyəcək.
Müsabiqədə iştirak üçün təqdim olunmuş şeirlərin tərcümələri Müəlliflər Birliyinin nəzdində yaradılacaq Ekspert Komissiyası tərəfindən yoxlanılaraq mükafata layiq görülmüş tərcümələr seçiləcək. Macarıstanın aidiyyəti ölkələrdəki hər səfirliyindən mədəniyyət məsələləri üzrə məsul bir diplomat yuxarıda adı çəkilən Ekspertlər Komissiyasına daxil ediləcək.
Məşhur macar şairi Şandor Petöfinin xatirəsinə keçirəcəyimiz yuxarıda qeyd olunan müsabiqədə iştirak edəcək bütün namizədlərə uğurlar arzulayırıq.

Conditions for Participation in the International Poems’ Competition
On the occasion of the 200th anniversary of the birthday of the great Hungarian poet, Sándor Petőfi in 2023, a Poems Competition dedicated to this meaningful anniversary will be organized in cooperation of the International Organization of Turkic Culture TURKSOY with the Lekitelek Public Highschool of Hungary.
1. The fundamental condition for each contestant to participate in the competition is to translate Petőfi’s short but deeply meaningful poem entitled “Freedom and Love” (Szabadság szerelem) and be able to translate at least one other poem by the famous poet into his/her mother tongue.
2. Sándor Petőfi’s poems have been translated into Russian, Turkish, English, and French amongst others. If they wish, candidates may either make use of these existing translations or directly rely on the original Hungarian version thereof to translate the poem into their own mother tongue.
3. The competition is open for participation for both, professional as well as amateur poets from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkey and Turkmenistan. There is no age limit imposed to candidates willing to participate in the competition.
4. Only one participant from each country will win the Grand Prix of the competition.
5. The Grand Prix awarded to the winner of each participating country will be 2000 (two thousand) US Dollars.
6. The deadline for applications to participate in the competition is December 16th, 2022.
7. Names of Prize Winners of the competition will be announced to the public on January 20th, 2023.
8. Prizes will be handed over to their winners on March 15th, 2023 in Budapest, the capital of Hungary. Prize winning poets will be hosted in Budapest by the Organizing Committee of the competition
Contestants are kindly requested to translate the poems refered to above and send their translations as a “Microsoft Word” document to petofiturk@gmail.com by December 16th, 2022 the latest. Please note that documents sent later than this date will not be accepted.
Poems’ translations submitted for participation in the competition will be examined by the Experts’ Commission which will be set together under the auspices of the Authors’ Union  and select the prize winning translations. One diplomat in charge of cultural affairs from each Embassy of Hungary in the countries concerned will be included in the afore-mentioned Experts’ Commission.
We wish the best of success to all candidates who will participate in the competition refered to in the above which we will be holding in commemoration of the famous Hungarian poet Sándor Petőfi.