20 Yanvar – Ümumxalq hüzn gününə dair video konfrans təşkil edilib
19 yanvar 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar – Ümumxalq hüzn gününə dair video konfrans təşkil edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı səfiri Tahir Tağızadə, 20 Yanvar hadisələri haqqında geniş məlumat verərək, tariximizin bu qanlı səhifəsinin Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin bərpasındakı rolu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Qanlı Yanvar hadisələrindən dərhal sonra verdiyi bəyanat və onun hadisələri hüquqi və tarixi qiymətləndirməsi haqqında danışıb.
Daha sonra, Macarıstanın nüfuzlu ekspertlərindən sayılan, Mateus Korvinus Kollegium beyin mərkəzində Diplomatiya Departamentinin direktoru, sabiq səfir Raymund Kiş çıxış edərək, Qanlı Yanvar hadisələrinin Macarıstanda 1956-ci ildə baş vermiş hadisələrlə bənzərliyini qeyd edib, Azərbaycan və Macarıstanın ikitərəfli əlaqələrinin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu vurğulayıb.

The Embassy organized a video conference on January 20 - National Day of Mourning
On January 19, 2023, a video conference on January 20 - National Day of Mourning was organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Hungary.
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Hungary, Tahir Taghizadeh, provided extensive information about the events of January 20, spoke about the role of this bloody page of our history in the restoration of the independence of the Republic of Azerbaijan, the statement made by National Leader Heydar Aliyev immediately after the events of Bloody January, and his legal and historical assessment of the events.
Later, former ambassador Rajmund Kiss, Director of the Department of Diplomacy at the Mathias Corvinus Collegium, who is considered to be one of Hungary's most influential experts, noted the similarity of the events of Bloody January with the events that took place in Hungary in 1956, and emphasized that the bilateral relations between Azerbaijan and Hungary are at the level of strategic partnership.