Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Macarıstana rəsmi səfər edib
Yanvarın 30-da Budapeşt şəhərinin Layoş Koşut meydanında rəsmi qarşılanma mərasimi olub. Macarıstan Prezidenti xanım Katalin Novak Prezident İlham Əliyevi qarşılayıb.
Prezident İlham Əliyev Budapeştin Qəhrəmanlar meydanında naməlum əsgərin məzarını ziyarət edib, məzarın önünə əklil qoyub.
Azərbaycan və Macarıstan Prezidentlərinin təkbətək və geniş formatda görüşləri keçirilib.
Daha sonra, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Macarıstanın Baş naziri Viktor Orbanla məhdud və geniş tərkibdə görüşləri baş tutub.
Görüş başa çatdıqdan sonra Azərbaycan-Macarıstan sənədləri imzalanıb:
• Azərbaycan Respublikası ilə Macarıstan arasında genişləndirilmiş strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə;
• Azərbaycan Respublikasının Şuşa şəhəri və Macarıstanın Vesprem şəhəri arasında dostluq əlaqələrinin təsis edilməsi və mədəniyyət, turizm, şəhərsalma, elm, iqtisadiyyat və ictimai həyatın digər sahələrində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu;
• Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında təbii qaz əməkdaşlığı haqqında Anlaşma Memorandumu;
• Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi ilə Macarıstanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında bitki karantini və bitki mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu;
• Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti ilə Macarıstanın Əcnəbilərə Nəzarət üzrə Milli Baş Direktorluğu arasında miqrasiya sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu;
• Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında dinc məqsədlərlə kosmik tədqiqat və kosmik fəaliyyətlərdə əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu;
• Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Protokol.
İmzalanma mərasiminin ardından Prezident İlham Əliyev və Baş nazir Viktor Orban mətbuata bəyanatlarla çıxış ediblər.
Səfər Baş nazir Viktor Orban və xanımı Aniko Levai tərəfindən Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın şərəfinə verilən rəsmi naharla davam edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Macarıstana rəsmi səfəri yanvarın 30-da başa çatıb.

On January 29, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev arrived in Hungary for an official visit.
On January 30, an official welcome ceremony was held at Kossuth Lajos Square in Budapest. President of Hungary Katalin Novák welcomed President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Presidents of Azerbaijan and Hungary had one-on-one and expanded meetings.
Then President of Azerbaijan held meetings with Prime Minister of Hungary Viktor Orban in limited and expanded formats.
Following the meetings, a ceremony of signing documents between Azerbaijan and Hungary was held:
• A Joint Declaration on enhanced strategic partnership between the Republic of Azerbaijan and Hungary;
• Memorandum of Understanding on establishment of friendly ties between the city of Shusha of the Republic of Azerbaijan and the city of Veszprém of Hungary, and cooperation in culture, tourism, urban development, science, economy and other fields of public life;
• Memorandum of Understanding on natural gas cooperation between the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary;
• Memorandum of Understanding on cooperation in plant quarantine and plant protection between the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Agriculture of Hungary;
• Memorandum of Understanding on cooperation in the field of migration between the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan and National Directorate-General for Aliens Policing of Hungary;
• Memorandum of Understanding on cooperation in space studies and space activities for peaceful purposes between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary;
• Protocol on cooperation between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary.
After the signing ceremony, President Ilham Aliyev and Prime Minister Viktor Orban made press statements.
The visit continued with an official dinner hosted on behalf of Prime Minister Viktor Orban and his wife Aniko Levai in honor of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
On January 30, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev ended his official visit to Hungary.