Budapeştdə Azərbaycanın Müstəqillik Günü və Ümummilli Liderin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbir təşkil olunub
Heydər Əliyev Fondunun, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun dəstəyi ilə Azərbaycanın Macarıstandakı səfirliyi tərəfindən 28 May - Müstəqillik Günü və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə Budapeştdə ziyafət təşkil olunub.
Tədbirdə Macarıstan Milli Assambleyasının, Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin və Müdafiə Nazirliyinin, digər dövlət qurumlarının və Budapeştdə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, o cümlədən 20-dən artıq ölkənin diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərləri, Azərbaycan diasporunun üzvləri, Macarıstanda təhsil alan azərbaycanlı tələbələr iştirak edib.
Rəsmi hissədə səfir Tahir Tağızadə, Macarıstan Milli Assambleyasının sədr müavini Şandor Lejak (Sandor Lezsak), Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva və Heydər Əliyev Mərkəzinin direktorunun birinci müavini Fərqan Novruzov çıxış ediblər.
Çıxışlardan sonra Azərbaycanın Xalq artisti Mənsum İbrahimovun rəhbərlik etdiyi “Qarabağ” xalq musiqisi qrupunun üzvləri Azərbaycan mahnılarını ifa ediblər. Eyni zamanda, Əməkdar artist, dirijor, bəstəkar və pianoçu Turan Manafzadənin rəhbərlik etdiyi, türk dövlətlərini təmsil edən “Yeddi gözəl” musiqi qrupunun üzvlərinin ifaları dinlənilib.

Azerbaijan's Independence Day and the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev was celebrated in Budapest
With the support of the Heydar Aliyev Foundation, the International Turkic Culture, and Heritage Foundation, the Embassy of Azerbaijan in Hungary organized a reception and concert in Budapest on May 28 - Independence Day and the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev.
The event was attended by representatives of the Hungarian National Assembly, the Ministry of Foreign Affairs and Trade and the Ministry of Defense, other state institutions, and diplomatic corps accredited in Budapest, including heads of diplomatic missions of more than 20 countries, members of the Azerbaijani diaspora, and Azerbaijani students studying in Hungary.
Ambassador Tahir Taghizade, Deputy Chairman of the Hungarian National Assembly Sandor Lezsak, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation Gunay Efendiyeva, and First Deputy Director of the Heydar Aliyev Center Fargan Novruzov delivered their speeches at the official part of the event.
After the speeches, the folk music group "Karabakh" led by the People's Artist of Azerbaijan Mansum Ibrahimovç and the "Seven Beauties" music group representing the Turkic states, led by Honored artist, conductor, composer, and pianist Turan Manafzade, performed Azerbaijani songs.