Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Macarıstana işgüzar səfəri
11 sentyabr 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Macarıstanda işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində, Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban ilə keçirilən görüşdə ikitərəfli münasibətlərinin inkişaf dinamikası, iqtisadi əməkdaşlığın perspektivləri və birgə layihələr üzrə tərəfdaşlığın səmərəli nəticələri müzakirə olunub.
Eyni zamanda, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə aparılan fəal əməkdaşlıq, iqtisadi-ticarət əlaqələrini gücləndirən təşəbbüslər və yaşıl enerji layihələri üzrə tərəfdaşlığın perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Working visit of the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov to Hungary
On September 11, 2023, the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Mikayil Jabbarov paid a working visit to Hungary.
Within the framework of the visit, Minister Mikayil Jabbarov was received by the Prime Minister of Hungary, Viktor Orban. The evolving dynamics of the bilateral relations between Azerbaijan and Hungary, the future perspectives for economic cooperation, and the positive outcomes achieved through partnership in joint projects were discussed in the meeting.
As part of the working visit, Minister Mikayil Jabbarov also held a meeting with Péter Szijjártó, the Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade. During the meeting, the parties shared perspectives on the extensive collaboration across different sectors between the two nations, exchanged ideas on the initiatives aimed at strengthening trade and economic ties, and explored the potential for partnering on green energy projects.